Dejstvo je, da naša koža potrebuje olje. Naše telo namreč proizvaja lastno naravno olje (imenovano sebum), ki ščiti kožo ter ohranja navlaženost in mehkobo. Toda ostra mila, kemična sredstva in suh zimski zrak lahko dehidrirajo kožo, saj izčrpajo naravno olje.
Kokosovo olje učinkovito zadržuje vlago in ščiti pred patogeni. Molekularna struktura kokosovega olja omogoča, da se zlahka vpije v kožo, zaradi česar je zaželen naravni vlažilec. Antioksidativne, protivnetne in protimikrobne lastnosti kokosovega olja lahko pomagajo pri nekaterih kožnih težavah pri dojenčkih. Lokalno uporabo kokosovega olja v kakršni koli obliki, za katero koli stanje kože, pa je vseeno treba izvajati po posvetu s pediatrom.
Težave s temenci
Suho ali srbeče lasišče je stanje, ki prizadene mnoge novorojenčke v prvih tednih po rojstvu. Za to stanje sta značilna luščenje in pordelost lasišča, zaradi česar je videti, kot da ima vaš otrok prhljaj. Vključevanje kokosovega olja v nego novorojenčkov za masažo lasišča, predvsem na prizadetem predelu, lahko torej do neke mere pomaga ublažiti stanje.
Pustite olje delovati 20 minut ali po potrebi čez noč, da razbijete nakopičena temenca. Nato uporabite otroški glavnik ali krtačo za lase z mehkimi ščetinami, da odstranite kosmiče, in otrokove lase nežno sperite z mlačno vodo.
Je zelo učinkovit naravni vlažilec
Kokosovo olje je sestavljeno predvsem iz srednjeverižnih maščobnih kislin, ki so 'zdrave maščobe', ki obnavljajo bariero kože in jo ohranjajo mehko in gladko. Njegova edinstvena sestava mu omogoča, da se globoko in brez truda vpije v pore, da ujame vlago, hkrati pa pušča lahek občutek na koži.
Ščiti in krepi dojenčkovo kožo – podobno kot materino mleko!
Kokosovo olje je antibakterijsko, protiglivično in protivnetno ter vsebuje močna sredstva za zaščito kože pred potencialnimi patogeni. Zaradi tega se kokosovo olje pogosto nanaša na predel plenic, da prepreči neželene mikrobe in srbeče izpuščaje.
Plenični dermatitis, znan tudi kot plenični izpuščaj, je najpogostejša težava vnetja kože pri novorojenčkih in majhnih otrocih. Če zdravnik pediater odobri uporabo kokosovega olja za plenični izpuščaj, ga lahko nanesete na predel plenic in preverite, ali pomaga.
Vsak dan po kopanju, nato pa ob vsaki menjavi plenice, nanesite plast kokosovega olja na predele, ki jih pokriva plenica. Ne pozabite masirati v predelu dimelj, še posebej v kožnih gubah, kjer se izpuščaj najprej pojavi. Mehčalne lastnosti kokosovega olja bodo pomagale pri zdravljenju pleničnega izpuščaja, antibakterijske lastnosti pa bodo preprečile nadaljnji pojav le-tega.
Pravzaprav ima kokosovo olje podobne lastnosti za boj proti okužbam kot materino mleko. Lavrinska kislina je srednjeverižna maščobna kislina, ki daje materinemu mleku super moč za boj proti okužbam. Kokosovo olje je edini naravni vir s tako obilico lavrinske kisline – predstavlja namreč skoraj 50 % čistega olja!
Lahko pomaga pri težavah z ekcemom
Ekcem je stanje, pri katerem koža postane zelo suha, posledično pa lahko tudi srbi. Pogosto se pojavi pri dojenčkih, saj je njihova koža občutljiva in se lahko hitro izsuši. Strokovnjaki menijo, da je zgodnja uporaba mehčalne terapije novi pristop k preprečevanju atopičnega dermatitisa.
Lokalna uporaba deviškega kokosovega olja lahko učinkovito zmanjša simptome ekcema. Torej, če vam zdravnik priporoča uporabo kokosovega olja pri ekcemih, potem lahko poskusite dojenčka zmasirati s kokosovim oljem enkrat pred ali po kopanju in enkrat pred spanjem, da zagotovite ustrezno vlažnost in hidracijo kože. Z redno masažo s kokosovim oljem lahko zmanjšate simptome ekcema pri dojenčku.
Odlično deluje tudi pri negi las
V članku, objavljenem v The Journal of Cosmetic Science, je bilo predstavljeno, da tretmaji s kokosovim oljem preprečujejo poškodbe različnih tipov las zaradi česanja. Študija je nadalje še pokazala, da ima kokosovo olje znatne količine lavrinske kisline, kot smo že omenili.
Lavrinska kislina ima visoko afiniteto do lasnih beljakovin, zaradi nizke molekulske mase in posebne strukture pa lahko prodre v notranjost lasu. Zato lahko kokosovo olje obravnavate za nego las vašega otroka. Čeprav so lasje vašega dojenčka običajno mehki na dotik, jih lahko nenehno drgnjenje ob blazino ali površino postelje na nekaterih predelih razmrši.
V prvih tednih po rojstvu je izguba vlage lahko tudi eden od razlogov za razmršene lase vašega dojenčka. Dolgo časa je kokosovo olje veljalo za učinkovito. Menijo, da ohranja lase, jih naredi mehke in gladke. Čeprav ni neposrednih študij, ki bi povezovale uporabo kokosovega olja z razčesavanjem las, je lahko razlog prisotnost velikih količin lavrinske kisline v olju.
Za uporabo zmočite dojenčkove lase med kopanjem in enakomerno nanesite majhno količino kokosovega olja na lase. Druga možnost je, da kokosovo olje zvečer vmasirate v dojenčkove lase in ga zjutraj sperete.
Suhe in razpokane ustnice
Dojenčki imajo občutljivo kožo, na katero lahko vpliva tudi temperatura. Ker obstaja tveganje, da se dojenčkova koža izsuši hitreje kot vaša, obstaja tudi možnost, da se dojenčkove ustnice izsušijo in posledično razpokajo. Razpokane in suhe ustnice so lahko precejšnja težava za vašega otroka, še posebej, ker otroku otežujejo dojenje.
Poleg tega lahko vaš otrok nenehno poskuša oblizovati ustnice, da bi ublažil bolečino, kar lahko dodatno izsuši ustnice. Uporaba kokosovega olja lahko pomaga zmanjšati suhe ustnice. To storite tako, da vzamete čisto in sterilizirano ušesno palčko, jo pomočite v majhno količino kokosovega olja in olje nanesete na dojenčkove ustnice ter predel ustnic. Pazite, da s palčko ne pritiskate, saj lahko to povzroči bolečino in več nelagodja.
Vir: lovebubbsi.com, yumama.mondo.rs