
Obsežna raziskava po vsem svetu je pokazala, da ta katastrofa grozi zlasti posebni skupini otrok. Ti so ob rojstvu bolj nezreli in so med spancem nagnjeni k motnjam dihanja.
Pediatri so v severni Nemčiji raziskovali več kot 50 primerov smrti v posteljici. Takoj, ko so prejeli klic obupanih staršev, se je skupina strokovnjakov odpravila k družini. Njihove ugotovitve so si bile enotne. Odkrili so več dejavnikov, ki vplivajo na nenadno smrt dojenčka.
Ugotovili so, da so bili vsi dojenčki, ki so umrli v spanju, pretoplo oblečeni, spali so na trebuščku, soba, v kateri so spali, pa je presegala temperaturo 18 stopinj C.

Še posebej so ogroženi dojenčki, ki spijo na trebuhu ali v nestabilnem bočnem položaju. Ogroženi so tudi dojenčki, katerih sorojenci so umrli zaradi nenadne smrti v posteljici. Prav tako spadajo v ogroženo skupino tisti, ki včasih za hip prenehajo dihati, so rojeni prezgodaj ali imajo poporodne okvare. Ogroženi so tudi dojenčki, katerih matere so med nosečnostjo kadile; dojenčki, ki so se rodili mladim materam, in tisti, ki spijo na premehki podlagi.
Kako zmanjšati tveganje?
Poskrbite, da si otrok med spanjem ne bo mogel povleči odeje čez glavo. Do šestega meseca naj bi dojenčki spali na hrbtu. Dojenček ne potrebuje vzglavnika, z njim se lahko zaduši. V otroško posteljico ne polagajte ovčje volne, ta lahko povzroči zastoj toplote.
V prvih mesecih naj otrok spi v lastni posteljici, zibki ali košari, ki jo postavite zraven svoje postelje. Tako boste imeli večji nadzor nad otrokom. Najprimernejša temperatura za spanje je podnevi od 18 do 20 stopinj C, ponoči pa od 17 do 18 stopinj C.
Otroško posteljico ne postavljajte na sonce ali v bližino toplotnega izvira.
Raziskave v Nemčiji
V Nemčiji so še pred nekaj leti umrli nenadoma ali popolnoma nepričakovano ponoči ali podnevi v spanju kar trije dojenčki od tisočih v prvem letu starosti.
Poznejše preiskave pa so pokazale, da ni bilo nobenega pravega vzroka za nenadno smrt, kar je starše še dodatno razburilo.
Zelo obsežne raziskave po vsem svetu pa so pokazale, da ta katastrofa grozi zlasti posebni skupini otrok. Ti so ob rojstvu bolj nezreli in so med spanjem nagnjeni k motnjam dihanja. To pa lahko danes ugotovijo s preiskavo možganskih tokov (EEG).
Ogrožene otroke spoznajo danes že kmalu po rojstvu in jim zato v nekaterih porodnišnicah za domov dajo posebne detektorje, ki ob dihalnih motnjah sprožijo alarm.
K nenadni smrti dojenčka pa pripomorejo tudi drugi dejavniki: spanje v trebušni legi, kajenje v otrokovi bližini, nepravilno hranjenje po dudi in pretopla oblačila.
Še vedno pa pojav nenadne smrti dojenčka ni popolnoma raziskan.
Nasvete za zdravo spanje dojenčkov najdete tukaj.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV