Tokrat smo pod drobnogled glede družinske politike vzeli občine Koper, Kostel, Krško, Mirna Peč in Novo mesto.
V zadnjih petih letih se je v koprski občini rodilo 2431, v zadnjih 10 letih pa 5117 otrok. Število rojstev je po letu 2008 začelo naraščati in po letu 2015 spet upada. Enkratna denarna pomoč ob rojstvu otroka pri njih znaša 200 evrov in je enaka ne glede na število že prej rojenih otrok v družini. Do nje je upravičen eden od staršev novorojenčka, če imata upravičenec in dojenček stalno bivališče v koprski občini. Najpozneje v štirih mesecih po rojstvu otroka je treba vložiti vlogo na občino, denar nakažejo v 30 dneh po odobritvi. Obenem pa vsem staršem ob rojstvu podarijo knjigo.
Lepo je živeti v Kopru in okolici. Dobro vzdrževane osnovne šole in vrtci, odlična športna infrastruktura, javne površine prijazne do družin, veliko otroških igrišč, sprehajalnih in kolesarskih poti, parkov, pa tudi podnebne razmere, ki zagotavljajo prijetno podnebje vse dni v letu, in seveda morje naštevajo njihove prednosti na občini. Imajo osem javnih in tri zasebne vrtce ter dva registrirana varuha otrok; javni vrtci so načeloma odprti med 5.45 in 16.30, v centru Kopra sta tudi dva popoldanska oddelka, poleti odprta do 20. ure, pozimi do 19.30. Trenutno je na čakalnem seznamu 33 otrok, pri čemer so vsem ponudili prosto mesto v javnem vrtcu, a so ga zavrnili, ker ponujena enota ni bila njihova izbira oziroma so otroka vključili v drugo obliko varstva. Polna cena oskrbnine javnega vrtca za prvo starostno obdobje znaša 495, za drugo starostno obdobje 380, za mešani oddelek tri- in štiriletnih otrok pa 418 evrov. S prihodnjim letom pa uvajajo popust za otroke, ki so vključeni v vrtec, če starši z nakupom nepremičnine rešujejo prvi stanovanjski problem, so razkrili na občini.
Imajo tudi 11 osnovnih šol in štiri podružnice. V letošnjem šolskem letu je vanje skupaj vpisanih 4450 otrok, med njimi je 527 prvošolcev, v razredu pa je v povprečju po 20 otrok. Na občini finančno omogočajo nadstandarden program, ki ga izvajajo njihove osnovne šole, ter sofinancirajo malice, kosila in šole v naravi otrokom, ki si jih ne morejo privoščiti zaradi socialne stiske družine. Res so cene nepremičnin predvsem zaradi lege ob morju bistveno dražje od slovenskega povprečja, vendar je tudi življenjski standard na Obali višji. Verjetno tudi zato beležijo veliko priseljevanja in kljub številnim novogradnjam povpraševanje presega ponudbo po stanovanjih, hišah in zazidljivih parcelah. A medtem že pripravljajo nov prostorski akt, ki predvideva več zazidljivih parcel, v prihodnjih letih pa načrtujejo gradnjo novih stanovanj za mlade in mlade družine kot tudi neprofitnih stanovanj, pri katerih imajo prednost socialno šibke družine.

Kostel leži na jugovzhodni meji Slovenije ob mejni reki Kolpi. Je ena manjših slovenskih občin - obsega 5667 hektarjev in ima okoli 700 prebivalcev. So starostnikom prijazna občina s certifikatom Svetovne zdravstvene organizacije, želijo pa si seveda tudi mladih prebivalcev, družin, ki jim je Kostel verjetno manj zanimiv predvsem zaradi pomanjkanja možnosti za službe. A zaslužek se morda skriva v ekološkem in okolju prijaznem turizmu, česar se na občini dobro zavedajo. V bližnjem načrtu nameravajo med drugim speljati projekt Turistični park Kostel, za katerega menijo, da bo pripomogel pri razvoju turizma.
Po mnenju direktorja občinske uprave Matjaža Ložarja so družini prijazni. V zadnjih 10 letih se je rodilo 48 otrok s stalnim bivališčem v njihovi občini in mlade družine lahko zaprosijo za enkratno denarno pomoč ob rojstvu otroka, ki znaša kar 500 evrov. Za redne dijake in študente na območju občine Kostel, glede na kraj šolanja oziroma študija zagotavljajo enkratni letni denarni prispevek v višini 100 oziroma 200 evrov. Imajo samostojno devetletko v vasi Fara in en kombiniran oddelek vrtca s trenutno 14 otroki. Na čakalnem seznamu ni otrok in trenutno je možen samo vpis v višjo starostno skupino. Vrtec je odprt med 6. in 16. uro, popoldansko varstvo ni možno. Ekonomska cena vrtca je 395,30 evra.
Staršem otrok, ki imajo otroke v vrtcu Fara in rešujejo svojo osnovno stanovanjsko problematiko, zagotavljajo dodatno znižanje za en dohodkovni razred pri plačilu vrtca. "Mlade družine imajo po večini veliko možnosti za nakup kakega starejšega objekta, nezazidanih stavbnih zemljišč je veliko, a se bolj malo prodajajo, saj se lastniki ne odločajo za prodajo. Socialnih stanovanj nimamo," je razložil Matjaž Ložar. Za naslednji občinski proračun pa že pripravljajo novosti pri znižanju cene zazidalnega zemljišča, če bi bi ga kupila oseba ali družina, ki bi se preselila in v kostelski občini zgradila hišo.

Krško je občina z edinim jedrskim objektom v Sloveniji. Od države dobi malo več denarja kot ostale občine - prejme namreč nadomestilo za omejeno rabo prostora, s čimer po navedbah občine sofinancirajo različne projekte in programe za lepše življenje občanov. V zadnjih petih letih so na primer za investicije namenili skupno dobrih 71 milijonov evrov. Med drugim so energetsko sanirali in obnovili večino od osmih osnovnih šol, gradijo nove, energetsko učinkovite vrtce. Uredili so številne kolesarske steze in površine za pešce, za mlade družine pa imajo številne ugodnosti: znižano plačilo vrtca, sofinanciranje letovanj otrok in javnega mestnega prometa... Mlade družine se lahko prijavijo na razpise za neprofitna stanovanja, za katere so najemnine bistveno ugodnejše od tržnih, na voljo pa imajo tudi zazidljiva zemljišča.
Na krški občini pravijo, da so družini prijazni, saj imajo mlade družine več ugodnosti. Med njimi: → subvencioniranje komunalnega prispevka v višini med 75 in 88 odstotkov, če je stanovanjski objekt v pasu 1,5 kilometra okoli jedrske elektrarne pa se komunalni prispevek ne zaračuna; |
Lani se je v krški občini rodilo 261 otrok in vsak izmed njih je lahko dobil enkratno denarno pomoč v višini 300 evrov. 1. septembra so imeli vsi otroci oziroma starši, ki so želeli varstvo v vrtcih občine Krško (tudi iz drugih občin), zagotovljen vpis v enega od njihovih sedmih vrtcev. Imajo tudi nekaj polovičnih oddelkov, ki se bodo preoblikovali v polne. Tako bo možna tudi vključitev otrok, ki bodo pogoje izpolnili do januarja 2020, ampak ni nujno, da bodo lahko mesto dobili v točno želenem vrtcu oziroma enoti.
Polne cene za oskrbnino se gibljejo med 373 in 572 evrov, pri čemer je plačilo za vse otroke dodatno znižano še za 30 odstotkov. Na občini so predstavili primer: za otroka, ki je vključen v program od ena do treh let in so starši na primer vključeni v peti dohodkovni razred, za katerega plačilo znaša 35 odstotkov cene programa po odločba centra za socialno delo, bi starši od polne cene - 572,29 evra - prispevali 200,30 evra. Ker pa je plačilo še dodatno znižano za 30 odstotkov, je končno plačilo staršev 140, 21 evra. Fino, kajne? No, praviloma so vrtci odprti od 5.30 do 16. ali 17. ure, dva pa omogočata tudi popoldansko varstvo, in sicer vrtec pri Osnovni šoli Leskovec pri Krškem do 19. 30, vrtec pri Osnovni šoli Podbočje pa do 18. ure. Imajo tudi osem osnovnih šol, med njimi je ena za otroke s posebnimi potrebami, ena od šol pa ima tudi podružnico do 4. razreda. Skupno njihove šole obiskuje nekaj manj 2500 učencev.

Mladi Mirnopečani radi ostanejo doma, ugotavljajo na mirnopeški občini. "Nove cestne povezave, razvijajoča se gospodarska cona, zgrajena nova šola, vrtec in športna dvorana, Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka, zgrajena nova komunalna infrastruktura, zagotovljena stavbna zemljišča za gradnjo stanovanjskih hiš, dokaj mirna podeželska občina so naši prepoznavni elementi," so našteli na občini. Pravijo, da imajo v prostorskih aktih zagotovljenih dovolj nepozidanih stavbnih zemljišč predvsem za mlade družine na zelo privlačnih legah: blizu šole, vrtca, železniške postaje, avtoceste, dovolj prostora za novogradnje pa je tudi po vaseh. Prizadevajo si tudi urbanistične zasnove, da bi v prihodnjih letih zagotovili neprofitna stanovanja za mlade, nekakšen sistem zadruge z možnostjo najema in poznejšega odkupa.
Menijo, da so privlačni za družine. Opažajo veliko priseljevanja in po letu 2008 izreden porast števila novorojenih otrok v obdobju. Letno se pri njih rodi v povprečju 36 otrok in vsi njihovi novorojenčki lahko dobijo 200 evrov denarne pomoči. Večje število otrok je opaziti tudi pri vpisih v vrtec, saj se je število oddelkov v vrtcu od leta 2012 začelo povečevati, in sicer s šest na 11 oddelkov vrtca. Pri vsem vseeno zagotavljajo dovolj mest za vse otroke - trenutno je v vrtcu 11 oddelkov s 184 otroki, medletno je predvidena vključitev še 15, skupno torej 200 otrok. Polna cena prvega starostnega obdobja je 463,53, cena kombiniranega oddelka 392,36, cena drugega starostnega obdobja pa 340,74 evra, pri čemer imajo starši možnost dodatnega znižanja plačila v primeru daljše odsotnosti med počitnicami ali zaradi bolezni. Vrtec je sicer odprt od 5.30 do 16. ure, popoldanskega varstva nimajo, "saj je bil v vseh 20-ih letih interes le enega starša za popoldansko skupino". Imajo tudi devetletko, v kateri je v šolskem letu 2019/2020 18 oddelkov s 338 otroki.

Novo mesto je gospodarsko uspešna mestna občina s štirimi paradnimi konji slovenskega izvoznega gospodarstva in je kot tako privlačno že zaradi možnosti zaposlitve. Nedavno so obnovili Glavni trg in ga zaprli za promet, tako da je postalo mestno središče lep prostor tudi za druženje mladih družin. In kako je z možnostjo nakupa nepremičnine? Njihova strategija razvoja predvideva tudi povečanje možnosti za gradnjo stanovanjskih objektov in tudi za najem stanovanj. Začeli so tudi z načrtovanjem 17 novih stanovanj na Glavnem trgu, ki bodo namenjena mladim in mladim družinam. Kupili so že dva objekta v ožjem mestnem središču, ki bosta preurejena v primerna stanovanja.
V Novem mestu se trudijo biti družini prijazni. Pri plačilu vrtcev nudijo staršem številne ugodnosti oziroma popuste, in sicer: → popust pri plačilu vrtca v višini 10 odstotkov za prvo in osem odstotkov za drugo starostno obdobje, |
V novomeški občini je tudi več vrtcev - dva velika javna, dva obšolska, eden koncesijski in trije zasebni. Z rednimi letnimi vpisi v začetku šolskega leta sprejmejo vse vpisane novomeške otroke. Polne cene oskrbnine se gibljejo med 344 in 516 evri, popoldanskega varstva nimajo organiziranega. Imajo tudi devet devetletk in štiri podružnične osnovne šole.
Izredno pozornost namenjajo mladim, saj si želijo, da bi se po končanem študiju vrnil domov v Novo mesto. S štipendijami za izobraževanje in enkratno denarno pomočjo nagradijo perspektivne mlade, ki se šolajo in na svojih področjih dosegajo izjemne dosežke. Sofinancirajo tudi razvojni program Razvojnega centra Novo mesto "Izzivi za mlade", v okviru katerega se organizirajo aktivnosti in srečanja za vzpodbujanje mladih v smeri vključevanja v podjetniško okolje že v času šolanja. Mladim pomagajo tudi s subvencijo za reševanje stanovanjske problematike, z znižanim plačilom vrtca in denarno pomočjo ob rojstvu otroka, ki znaša 220 evrov in ki jo je treba vložiti štiri mesece po rojstvu.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV