Najbrž bo zmeden, morda prestrašen. Če se mu ne boste posvečali z enako mero, kakor prej, bo morda celo jezen in užaljen. Zato psa pripravite na prihod novorojenčka.

»Ko pričakujemo prvorojenca, moramo že pred porodom psa začeti pripravljati na prihod novega člana družine,« pravi kinologinja Karmen Zahariaš. Poudarja, da med nosečnostjo ni pametno premišljevati o nakupu psa. Zanj se raje odločite, ko otrok nekoliko zraste. Če pa je pes že pri hiši, pričnite s pripravami.
Včasih se lahko psice drugače obnašajo že do nosečnic. Kot da čutijo, da se nekaj dogaja, so do svojih lastnic bolj nežne in previdne.
Učenje
Če imate doma nekoliko neposlušnega psa, je v času nosečnosti še vedno dovolj časa, da to poskušate odpraviti. Psa lahko vpišete v pasjo šolo, ga naučite vsaj osnovnih ukazov, ki vam bodo prišli prav, ko se bo vaša družina povečala. Karmen Zahariaš meni, da je neprijetno, če pes skače na ljudi, zato ga poskušajte tega čim prej odvaditi. Otrok se bo namreč lahko zelo prestrašil, če bo pes skočil nanj.
Psa naučite tudi preprostih ukazov, ki nam bodo prišli s prihodom novorojenčka še kako prav. Na primer: »Pusti! Ne smeš! Počakaj!«
Vendar ga učite počasi in ne vsega naenkrat.

Higiena
Pomembno je tudi, da je pes zdrav. Obvezno mu odstranite vse notranje in zunanje zajedavce. Med nosečnostjo morate biti na pasjo higieno še posebej pozorni. Psa večkrat okopajte, skrtačite, skrbite za njegovo zdravje. Pes se bo tako dodatne higiene navadil že pred prihodom dojenčka.
Po prihodu iz porodnišnice
Psu postopoma predstavljajmo nove stvari in ga privajajmo na spremembe. Še preden prvič sreča novorojenčka, ga lahko navadimo na jok, smeh in ostale dojenčkove glasove; za to obstaja poseben CD. Kadar reagira pri učenju in privajanju, ga obvezno pohvalimo in nagradimo.

Pred prihodom dojenčka je pametno iz porodnišnice domov prinesti krpico, ki ima vonj po otroku. Psu ponudimo krpico, da jo povoha, ne dovolimo pa mu, da bi jo trgal.
Ko pridemo z dojenčkom domov, obvezno najprej pozdravimo psa. Še najbolje je, da dojenčka prime nekdo drug, mamica pa odide sama do psa in ga pozdravi. Nato psu pokažemo še dojenčka. Pazimo, da bomo mirni, ne zganjajmo panike. Četudi bo pes polizal dojenčka po rokici, ne bo nič narobe. In ne pozabimo psa pohvaliti.
Navadimo ga lahko na dojenčkov vonj, povoha naj kozmetiko, s katero negujemo otroka. Prav tako mu pokažemo voziček, posteljico, kengurujčka…
Naj postaneta prijatelja
Ko se z dojenčkom odpravite na sprehod, ne puščajte psa doma. Naj se veseli dneva z dojenčkom prav tako, kot se ga veselite vi. Poskrbite, da bosta pes in dojenček postala prijatelja in ne tekmeca.
Če se vam zdi nujno, psu prepovejte vstop v sobe, v katere ne želite, da zahaja po prihodu novorojenčka. Čeprav po tem ni nobene posebne potrebe. Pes ne sme nikoli povezati stvari, ki mu niso všeč, s prihodom dojenčka. Vse, kar nas bo v zvezi s psom in dojenčkom motilo, odpravimo že prej.
Kadar pes noče k dojenčku, ga ne silimo. Pustimo, da se umakne, kar se bo najverjetneje dogajalo v prvih dneh, kadar bo dojenček jokal. Pazite, da se ne boste na psa jezili, ne pozabite ga pobožati in pohvaliti.
Psa in otroka ne smemo nikoli puščati sama. Četudi pes pokaže veliko veselje do dojenčka, ga ne puščajmo samega z njim.
Če pes do dojenčka kaže znake agresije, je potrebno ukrepati takoj! V pasji šoli ali v kinološkem društvu se posvetujte, kako naprej.
Četudi imate dojenčka, ne pozabite na psa. Pes je del družine. Ne sme se čutiti prikrajšanega. Najbolj žalostna stvar je, da psi postanejo odveč, ko k hiši pride dojenček.
Komentarji (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV