Bibaleze.si

Zakaj so novorojenčki polni puhastih dlačic?

P.L.

Dojenček

0
05. 05. 2009 12.05

Ob rojstvu je dojenčkova telesna površina izredno nežna in ranljiva. Na svet pride brez kožuščka, ki bi ga varoval pred grobostjo zunanjega sveta, le z golo, nežno kožo, ki ni odporna na poškodbe.

Dojenčkovo telo po porodu grejejo mehka in topla oblačila.

Na srečo so takoj po rojstvu skoraj vedno v bližini topla in udobna oblačila, v katera oblečete novorojenčka. Tudi narava je poskrbela za posebno varovalno plast na koži, pravi Desmond Morris, avtor knjige Otrok.

Lošč pomaga materi pri porodu in ščiti novorojenčka pred padcem telesne temperature.
Lošč pomaga materi pri porodu in ščiti novorojenčka pred padcem telesne temperature.FOTO: iStockphoto

Lošč

Ob rojstvu je novorojenčkova koža prekrita z belkastjo snovjo, ki jo imenujemo lošč ali verniks in ima pomembno vlogo med porodom. Če ne bi bilo tega kožnega maziva, bi bilo materi skoraj nemogoče potisniti novorojenčka skozi ozek porodni kanal. Ker nastane iz odluščenih kožnih celic ploda in iz oljnatih izločkov njegovih žlez lojnic, je belkaste barve.
Lojnice postanejo aktivne še posebej proti koncu nosečnosti, tako da je novorojenček ves prekrit s spolzkim loščem.
Lošč pa ima še eno nalogo. Takoj po porodu varuje dojenčkovo kožo, deluje kot zaščitna plast in pomaga, da se otrok spopade z nenadnim padcem temperature, česar prej, v varnem materinem trebuhu, ni bil vajen.

Včasih so puhaste dlačice še nekaj dni vidne na novorojenčkovem obrazu.
Včasih so puhaste dlačice še nekaj dni vidne na novorojenčkovem obrazu.FOTO: iStockphoto

Lošč ne škoduje

Nekatere matere takoj, ko je mogoče, očistijo novorojenčkovo kožo s kopanjem v topli vodi. Druge pa pustijo, da lošč po nekaj dnevih dojenčkovega življenja sam odpade in tako ščiti njegovo kožo še nekaj časa.

Dojenčkovo telo po porodu grejejo mehka in topla oblačila.
Dojenčkovo telo po porodu grejejo mehka in topla oblačila.FOTO: iStockphoto

Lanugo

V zadnjih mesecih nosečnosti, tik preden začne nastajati lošč, postanejo aktivni plodovi lasni mešički. S tem se aktivirajo žleze lojnice in posledično nastaja obilo oljnatega izločka, ki se porabi za nastajanje lošča. Ob tem pa se, kot stranski učinek, pojavi hitra rast puhastih dlačic, ki jim pravimo lanugo.
Tak puhast plašček imajo vsi otroci, ko so še v maternici. Pri skoraj vseh do poroda izgine in na koži ostane le lošč, pri nekaterih dojenčkih pa odpadanje lanuga poteka počasneje, zato ta obstane do poroda. Nekateri dojenčki se tako rodijo s telesom, ki je še popolnoma prekrit z lanugom, oziroma z mehkimi puhastimi dlačicami. Nekateri imajo lanugo ob rojstvu še na obrazu, ramenih in hrbtu.

Matere so zaradi puhastih dlačic po otrokovem obrazu včasih nekoliko zaskrbljene, a povsem brez razloga. Lanugo navadno izgine že nekaj dni, izjemoma pa šele nekaj tednov po porodu.

Najpogosteje imajo puhast kožušček ob rojstvu otroci, ki so se rodili prezgodaj. Ta ima svoj namen. Dodatno ščiti otroka, saj se lošč pri nedonošenčkih ne ustvari v zadostni količini.

 

Svoje mnenje lahko zapišete na forum.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863