Bibaleze.si

Obstajajo ambulante, v katerih vam pomagajo, če dojenček prepogosto joka

N. K.

Dojenček

0
27. 02. 2017 13.46

Ko v družino pride nov družinski član, se po hiši začne razlegati tudi jok. Utrujeni in neprespani novopečeni starši se marsikdaj znajdejo v situaciji, ko si ne znajo razložiti, zakaj dojenček joka. Storili so vse, da bi mu ustregli, a solzice so še vedno tu. Kje tiči vzrok in kako naj ga potolažijo? Na Dunaju lahko dobijo odgovor in poiščejo pomoč v posebnih ambulantah za jokajoče otroke. Zdravniki s psihoterapevtsko izobrazbo so za marsikatere starše zadnje upanje.

Krči

 

Jokanje
Jokanje FOTO: Profimedia
Mamici in očku se srce para, ko se iz zibelke zasliši neutolažljivi jok. Svojemu princu ali princesi želita ustreči, ga čim prej potolažiti in zaviti v objem ljubezni. Toda včasih se zgodi, da ostaneta nemočna … ''Zakaj pravzaprav zdaj joka?'' je zelo pogosto vprašanje novopečenih staršev. Plenička je čista in suha, lačen ni, ni osamljen … Anne Bacus, psihoterapevtka, doktorica psihologije in mamica dveh otrok je strnila svoja videnja, kdaj in zakaj otrok joka. Kot prvo vam polaga na srce, da si ne očitajte, da ste nesposobni starši, če dojenčka ne boste v minuti uspeli potolažiti. Vedeti morate, da vsi jokajo in ne le vaš. Ne skrbite, če bo njegovo izražanje nelagodja slišala vsa soseščina. To je povsem normalno in ne belite si glave zaradi tega, raje svojo pozornost popolnoma usmerite na drobno bitje.

Dolgčas

''V prvih mesecih, ko se zelo intenzivno privaja na novo življenje, dojenček v stanju budnosti čuti potrebo po odkrivanju in učenju novega. Če ga pustite samega v posteljici, bo jokal, ker tam nima kaj početi: dajte mu ''gradivo'' (igračke in razne predmete), da bo za vajo lahko kaj počel,'' pojasnjuje psihoterapevtka. Ne pustite ga samega v sobi, pripravite mu ležišče, kotiček, od koder vas bo lahko videl, ko kuhate, pospravljate, se umivate .... Potrebuje vas blizu, medtem ko delate, se pogovarjajte z njim ali pa mu prepevajte.

Jeza in nezadovoljstvo

Dojenček želi nekaj storiti, a ne more, saj je za to še premajhen. Bacusova razlaga, da so otrokove želje v prvih mesecih korak za telesnim razvojem. K nezadovoljstvu pripomorejo tudi vaše prepovedi, recimo, da se česa ne sme dotakniti, ker je zanj prenevarno. Njegovega joka v takih situacijah ne morete preprečiti, lahko pa iz njegovega dosega umaknete stvari, za katere ne želite, da se jih ima. Po drugi strani pa ga pri prvih poskusih spodbujate in mu tako dajte motivacijo, da znova poskusi naslednjič. ''Ni pa prav, da bi ga kadar koli kaznovali zaradi njegove naravne zvedavosti, do katere ima vso pravico.''

Strah

Mamica dveh otrok nadaljuje, da je otrok sposoben predvidevati vnaprej, tako bo zajokal v čakalnici, še preden bo k njemu pristopil pediater. Spomnil se bo, da je bil pred enim mesecem cepljen. Ne jezite se nanj, ne izgubite glave, pomirite se, to je je dokaz, da je zelo inteligenten in ima dober spomin. Stisnite ga k sebi in ga potolažite. Solzice lahko privrejo na dan tudi v strahu pred neznanci. Poskušajte ga razumeti, to obdobje bo počasi izzvenelo, ko bo začel zaupati ljudem okrog sebe.

Lakota ali žeja

Če dojenček najprej joka po tihem, nato pa preide v kričanje, histerijo, je zagotovo lačen. Ne razmišljajte o tem, da ste ga pred kratkim dojili ali mu dali stekleničko. Pri tem ni pravila … lačen trebušček se ne drži urnika. Ne zanemarite tudi dejstva, da so lahko solzice na njegovem obrazu zaradi žeje.

Utrujenost

''Za njim je dolgo čarobno obdobje budnosti. Potem pa, ko ga začne dajati utrujenost, začenja pojokavati. Mogoče v tem stanju kar zaspi. Lahko pa se vznemirjenje stopnjuje, jok se podaljšuje in krepi, tako da imate občutek, kot da nikoli ne bo zaspal,'' pripoveduje Bacusova. Trikov, kako dojenčka čim prej uspavati, je zelo veliko. Lahko ga v naročju zazibljete v spanec, nekaterim pomaga, da slišijo zvok sesalca, pralnega stroja, drugi bodo zaspali hitreje med vožnjo v vozičku. Pokušajte ugotoviti, kaj najbolj ustreza vašemu sončku.

Mama in dojenček
Mama in dojenčekFOTO: Profimedia

Nekaj ga moti

Kratek in vedno znova ponavljajoč jok je signal, da ga nekaj moti (mogoče ima mokro pleničko, vneto ritko, ga moti ovratnik, to, da je nag na previjalni mizi …). Poskušajte čim prej odkriti vzrok in solzice bodo čudežno izginile.

Bolečina

''Ta jok je običajno visok, prodoren, težko ga je prenašati. Ker otrok v tej starosti večkrat ne zna položiti ročice tja, kjer ga boli, je tudi težko odkriti, od kod izvira bolečina.'' Najprej ga vzemite v naročje in ga poskušajte potolažiti, nato razmislite o tem, ali mu rastejo zobki, preverite, ali ima vročino ali krče v trebuščku, ali mu teče iz nosa … Če sumite, da je bolan, pokličite v zdravstveni dom in ga naročite za pregled pri izbranem pediatru.

In četudi ne veste pravega vzroka za neutolažljivi jok, bodite ob njem, nežno mu prigovarjajte, ga božajte in poljubljajte. Dajte mu vedeti, da ste tu, da je vaša ljubezen do njega brezmejna in da mu želite pomagati in ga popolnoma razumete.

Pediater
Pediater FOTO: iStockphoto

Na Dunaju ambulante za obupane novopečene starše

Na Dunaju v dveh bolnišnicah, Wilhelminenspital in Kaiser-Franz-Josef-Spital, obstajajo posebne ambulante, kamor lahko pridejo starši z jokajočim dojenčkom. Pediater pregleda otroka, s pogovori s starši in poskuša najti vzrok za neutolažljiv jok. Takšnih primerov imajo letno 700, vzroki pa so različni (starosti neprimerno ravnanje z dojenčkom, konflikti med starši ...). Če gre za hujši primer, otroka sprejmejo v bolnišnico.

Na Medicinski fakulteti na Dunaju bodo od marca dalje organizirali brezplačen petmesečni program Kooperativnega starševstva, ki bo posvečenih temam, kot so preobremenjenost, konflikti in komunikacija med staršema, pomanjkanje spanja, stres, jokakoči dojenčki in strah pred vzgojnimi napakami. 

Eurocomm-PR navaja, da mednarodne študije v Združenih državah Amerike in Veliki Britaniji pišejo, da se starši, ki so obiskovali tovrsten tečaj in ki jih je spremljala babica, lažje znajdejo v novi vlogi in tudi kasneje bolje funkcionirajo v družini. Vendar to niso edine prednosti takšnega tečaja. Izboljša se tudi kakovost partnerske zveze, kar pozitivno vpliva tudi na otroke. Pri slednjih so raziskave dokazale boljše socialne sposobnosti, bili so bolj odprti za novosti, novorojenčke je bilo lažje pomiriti, dojenčki so redkeje trpeli zaradi motenj spanja in prehranjevanja, matere pa so lahko dlje dojile. Zaradi aktivne vloge očeta v družini so matere redkeje zbolevale za poporodno depresijo, pri otrocih pa so dokazali boljše kognitivne sposobnosti.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863