Bibaleze.si

Odgovori na skrbi mladih staršev

M. H.

Dojenček

0
10. 12. 2008 14.08

Ko mladi starši opazijo, da njihov novorojenček škili in da ima krive nogice, se ponavadi zaskrbljeno sprašujejo ali bo to tako tudi ostalo.

Bo naš dojenček zdrav?
Bo naš dojenček zdrav?
Bo naš dojenček zdrav?FOTO: iStockphoto

Moj otrok je po rojstvu izgubil težo. Ali naj preneham z dojenjem?
Če je vaš dojenček po rojstvu izgubil nekaj odstotkov svoje porodne teže, to še ne pomeni, da morate dojenje nemudoma zamenjati s stekleničko. Strokovnjaki poudarjajo, da je izguba teže nekaj povsem običajnega in da ponavadi dojenček izgubljeno težo nadomesti že v nekaj tednih.

2. Moj moj otrok škili. Bo tako tudi ostalo?

Nikar ne skrbite, to je zelo pogost pojav in ponavadi izgine do četrtega meseca starosti.

3. Moj otrok ima krive noge. Ali se bo njihova oblika kaj spremenila?

Seveda. Pomislite na to, da so nogice vašega otroka bile do nedavnega bile v fetalnem položaju in zato je povsem razumljivo, da so sedaj nekoliko ukrivljene. Večinoma se noge "poravnajo" do drugega leta starosti.

4. Dojenčku posvečamo zelo veliko pozornosti. Ali ga tako lahko razvadimo?

Strokovnjaki pravijo, da dojenčka nikakor ne morete razvaditi, saj dojenčki, ki so mlajši od šestih mesecev sploh niso sposobni manipulirati s pozornostjo svojih staršev. Zato ne skrbite: nežnosti in ljubezni ni nikoli preveč.

Skrbi so včasih odveč...
Skrbi so včasih odveč...FOTO: iStockphoto

Dojenček se ponoči pogosto zbuja. Kdaj bo prespal celo noč?

Dojenčki ponavadi kar veliko spijo - tudi do osemnajst ur dnevno. Vendar pa je res, da je njihovo spanje ponavadi kratkotrajno. Dokler se vaš dojenček ne privadi na daljše spanje, je najbolje, da spite takrat, ko tudi on spi.

Ali je za dojenčka bolje, da spi na trebuhu ali na hrbtu?

Strokovnjaki soglašajo, da je spanje na hrbtu bolj primerno od spanja na trebuhu, saj spanje na hrbtu zmanjšuje tveganje nenadne smrti. Če je površina na kateri dojenček spi dovolj trda, je dobra alternativa tudi spanje na boku.

Moj dojenček nenehno joka. Zakaj?

Jok je dojenčkov način komunikacije. Le z njim vam lahko pove, da je lačen, utrujen ali pa da potrebuje svežo pleničko, na primer. Možno pa je tudi da ima kolike - krčevito bolečino v trebuhu, ki jo povzročajo krči gladkega mišičja in se navzven kaže kot neutolažljiv jok. Te se najpogosteje začnejo okoli tretjega tedna in prenehajo okoli tretjega meseca starosti, čeprav lahko trajajo tudi dlje. Možno je tudi, da je dojenček alergičen na mleko ali pa ima kakšne druge težave, zato se je najbolje posvetovati s pediatrom.

Kdaj je z otrokom treba obiskati pediatra?

Pediatra obiščite, če opazite, da je otrok vznemirjen in če ga ne morete pomiriti. Prav tako je obisk zdravnika primeren, ko otrok odklanja hrano, ima težave z dihanjem ali temperaturo višjo od 38°C.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863