
V letu 2007 je bilo deset odstotkov vzorcev bazenskih voda mikrobiološko neprimernih, tretjina pa fizikalno in kemijsko neprimernih, je povedala Katarina Bitenc z Inštituta za varovanje zdravja.
Kakšna je voda v slovenskih bazenih?
Sezonski upravljalci bazenov so dolžni zagotoviti odvzem vzorca kopalne vode dvakrat, upravljalci bazenov, ki obratujejo celoletno, pa enkrat mesečno. Več neskladnih vzorcev je bilo na bazenih na prostem, v bazenih z globino vode manj kot 0,6 metra in v bazenih, ki so polnjeni z naravno mineralno vodo. Najboljšo vodo so imeli v bazenih na novogoriškem območju, najslabšo pa na območju Murske Sobote. Za kakovost bazenske kopalne vode je sicer odgovoren upravljalec kopališča oziroma bazena.
Voda v bazenih ni pitna
Kot je dejala Bitenčeva, voda v bazenih ni pitna. Zaradi možnosti stalnega onesnaževanja vode z mikroorganizmi, ki se spirajo s površine kože in iz telesnih votlin in so lahko zdravju škodljivi, morajo v bazenih ves čas skrbeti za pravilno pripravo vode in dezinfekcijo.
V vodi tako lahko najdemo znoj, sredstva za nego in zaščito kože, umazanijo in izločke iz oči, nosu, žrela, pa tudi urin ali celo blato. Predvsem se moramo bati mikroorganizmov, ki povzročajo obolenja prebavil in dihal. Kopalna voda se lahko onesnaži tudi iz okolice in preko živali. Pred vstopom na območje bazena je zato obvezno tuširanje, uporaba bazenčka za dezinfekcijo nog, ponekod pa tudi predpisana kopalna garderoba (kape, copati). V manjših zaužitih količinah ta voda ni nevarna.

Kako se izognemo okužbam otrok?
Otroci so nevarnostim okužbe bolj izpostavljeni, saj lahko včasih, predvsem zaradi živahnosti in neizkušenosti, nekaj vode pogoltnejo. Poleg tega otroci težje prepoznajo in razumejo nevarnost - tako škodljivih snovi, kot tudi nevarnih situacij, ki lahko pripeljejo do poškodb. Starši naj opozorijo otroke, da se med plavanjem izogibajo požiranju vode
Kopalne pleničke
Z uporabo pleničk lahko uspešno preprečimo fekalno onesnaženje vode (v blatu so lahko prisotne različne bakterije, virusi, paraziti). V specializiranih trgovinah lahko kupimo posebne kopalne pleničke, ki se vode ne napijejo. Uporabo pleničk lahko upravljalec s kopališkim redom tudi predpiše .
Na kaj morajo biti v bazenih starši še posebej pozorni?
Starši naj bodo predvsem pozorni na nevarnosti, ki pretijo otrokom pri igri v bazenu (npr. poškodbe, utopitve, okužbe). Otroke naj pogosto vodijo na stranišče, manjšim pa naj plenic ne menjajo na bazenu. Tudi po prihodu iz bazena naj otroke stuširajo.

Kako lahko ugotovimo, da je z vodo nekaj narobe?
Praviloma nam že prvi pregled bazenskih kopalnih površin lahko pove, v kakšnem stanju je kopališče, npr. higiena toaletnih prostorov, garderob, ploščadi ob bazenu. Voda ni primerna, če ima izrazit vonj (npr. po kloru) in je že na pogled motna ali umazana.
Sicer pa so informacije o kvaliteti vode kopalcem dostopne na informacijskih mestih kopališč.
Več o tem na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV