O izbiri otroških pripomočkov za hranjenje, tudi o pravilni izbiri kozarčka, smo že pisali. Ta naj bi bil v osnovi ravno prav visok in ozek, na vrhu širši in ne iz predebelega materiala. Izberimo povsem navadnega brez lijačkov ali ročajev, za prvo učenje pitja lahko celo pokrovček od stekleničke, ki je mehkejši in ga lahko s prsti stisnemo in tako oblikujemo glede na širino otroških ust.
Na začetku naj bo tekočina, ki jo otroku ponudimo, gostejša, lahko je to tekoči jogurt ali gosti sok. Takšne tekočine so gostejše in kremaste ter tako za samo učenje pitja iz kozarčka primernejše in lažje. Ko otrok tehniko pitja osvoji, pa lahko začne s pitjem čaja, vode in ostale redkejše tekočine. Tako kot je potrebno otroka pri hranjenju po steklenički držati v naročju, tako ga moramo v naročju držati tudi ob učenju pitja iz kozarčka. Tako mu pri učenju pitja iz kozarčka lahko nudimo zadostno oporo, stabilnost in vsakemu otroku posebej prilagojen položaj.
Otrok je obrnjen pravokotno na mizo, mi pa sedimo vzporedno z njo. Posedimo ga v naročje na svoja stegna, rahlo lahko dvignemo sprednjo ali zadnjo nogo. S svojo roko, ki je za otrokovim hrbtom ga primemo za ramo; če kozarček držimo z desno roko, z levo držimo otrokovo levo ramo. Pri tem njegovo ramo rahlo potisnemo navzdol, da mu zagotovimo stabilnost. Otrokova glava mora biti v tem položaju obrnjena naravnost naprej, otrok pa naj bo čim bolj poravnan in sredinsko usmerjen.

Kako začeti?
Rob kozarčka položimo otroku na spodnjo ustnico, a se kozarček ne sme dotikati zob ali dlesni. Nagnemo ga le toliko, da pride tekočina do roba kozarčka, otroku je ne vlivamo v usta, temveč jo mora iz kozarca posrkati sam. Ko je tekočina v ustih, mora otrok usta zapreti in jo pogoltniti. Kozarčka ob tem ne umikamo, temveč ga le spustimo malce nižje, da tekočina ni več na njegovem robu. Počakamo, da otrok pogoltne in nato postopek ponovimo. Ob tem otroka nadziramo, da glave ne nagiba nazaj in ostaja v poravnanem položaju.
Na samem začetku otrok po verjetnosti še ne bo znal zapreti ust, zato mu s palcem roke, ki počiva na njegovi rami, pomagajmo, ko je tekočina že v ustih. S palcem spodnjo čeljust rahlo potisnemo navzgor in usta zapremo.
Pitje po slamici
Ko bo otrok tehniko pitja osvojil, bo tudi že poizkušal piti sam, pazimo le, da bo kozarček lepo objel z obema rokama, da bosta palca obrnjena navzdol, kozarček namreč ne potrebuje nobenih ročajev. Ob dopolnjenem prvem letu starosti naj bi otrok pitje iz kozarca že obvladal, ko pa takšno tehniko pitja povsem osvoji, ga lahko začnemo učiti pitja po slamici. Tudi pri tem je nujen pokončni in vzravnani položaj. Pitje po slamici predstavlja višjo stopnjo razvoja, ki za predznanje zahteva predhodno osvojitev pitja iz kozarca. Ob vsem moramo biti pozorni tudi na usklajevanja dihanja, srkanja in požiranja. Potrebno bo sicer precej vaje in vztrajnosti, a uspeh je zagotovljen.
Ko da otrok slamico v usta, bodimo pozorni, da je ne bo držal z zobmi, ampak z ustnicami. Slamice tudi ne sme vzeti pregloboko v usta, ta se mora ustaviti pred zobmi. Prve slamice naj bodo ožje, saj za široko potrebujemo več podtlaka kot pri ožjih, skozi ožjo slamico v usta pride tudi manj tekočine, ki jo otrok lažje pogoltne in se mu ne zaleti.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV