Bibaleze.si

Česa niste vedeli ... o dojenčkovih kosteh

P.L.

Dojenček

0
05. 04. 2009 19.39

Zmotno je mnenje, da so kosti neaktivno tkivo, saj so zelo žive. Ko otrok raste, se njegove kosti ves čas spreminjajo. Mehkejše so od kosti odraslih, bolj elastične, porozne, imajo višjo vsebnost vode.

image (28)

V prvih dveh letih življenja se prožen skelet, ki se je v maternici prilagajal na majhen prostor, razvije v čvrsto in močno konstrukcijo in lahko podpira vedno bolj aktivno telo.

Utrjevanje kosti

Plodov skelet v maternici ne nastaja iz kostnega tkiva, ampak iz mehkejšega, bolj upogljivega, ki ga imenujemo hrustanec. Ta omogoča rast, in ko se plod povečuje, se prične poseben proces kostenitve hrustančastega ogrodja. Posamezni deli tako postajajo vse trši in se spreminjajo v prave kosti. Po rojstvu otroka je za nadaljevanje tega procesa nujen kalcij, ki ga dojenček dobi iz materinega mleka, pravi Desmond Morris, avtor knjige Otrok.

Ob rojstvu je veliko delov otrokovega okostja še vedno hrustančastih, zaradi tega so novorojenčki ohlapni in nemočni. Proces se nadaljuje med odraščanjem in otrok zmore počasi že sedeti, stati, se plaziti, hoditi, teči in skakati.

Število kosti

Okostje ima dva glavna dela. Prvi, centralni, je sestavljen iz lobanje, malih koščic srednjega ušesa, jezične kosti, hrbtenice in prsnega koša. Drugi del pa sestavljajo okončine: ramenski obroč, roke in dlani, medenični obroč, noge in stopala. Odrasel človek ima 206 kosti, kar pa je veliko manj, kot jih najdemo pri novorojenčku. Točno število kosti se ob rojstvu otroka razlikuje od otroka do otroka, vendar ima vsak novorojenček v povprečju 270 kosti.

Zraščanje

Z rastjo se številne od začetnih 45 kosti v novorojenčkovi lobanji zrastejo, dokler jih pri odraslem človeku ne ostane 22. Ogrodje za možgane je sestavljeno iz osmih, v obraznem predelu pa jih je štirinajst. V križničnem predelu hrbtenice je ob rojstvu kar pet ločenih kosti. A se sčasoma zrastejo in pri odraslem človeku predstavljajo le eno kostno strukturo.

Nove kosti

Kosti, ki jih najdemo v rokah in nogah, morajo po rojstvu precej zrasti. To jim omogočajo posebne strukture, ki jih imenujemo rastne ploščice. V njih se hrustančne celice množijo z delitvami.
Okončine so med otroštvom podvržene velikim spremembam. Ob rojstvu je v zapestjih, dlaneh, gležnjih in stopalih mnogo manj kosti kot pri odraslih. Še pri enem letu ima dojenček le tri zapestne kosti, pri odraslih pa jih v zapestju najdemo osem. Prav tako se otroci rodijo brez pogačic, te se oblikujejo šele pri dveh letih ali kasneje.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863