Bibaleze.si

Ta jokavi dan ali poporodna otožnost

P.L.

Dojenček

0
26. 02. 2009 20.06

Tretji dan po porodu otročnice pogosto doživljajo „poporodnega mačka“. Nekateri temu stanju rečejo tudi jokavi dan, saj jih pogosto oblivajo solze.

Nekaj dni po porodu boste najbrž nekoliko otožni.
Nekaj dni po porodu boste najbrž nekoliko otožni.
Nekaj dni po porodu boste najbrž nekoliko otožni.FOTO: iStockphoto

Razpoloženje v času po porodu zelo niha: zdaj ste povsem vzneseni (porod in popadki so končno za vami, v rokah držite zdravega otročička, partner vam izkazuje neizmerno pozornost, veselite se čestitk prijateljev in družine), naslednji trenutek pa vas preplavi silna žalost, pišeta Birgit Gebauer-Sesterhenn in Manfred Praun, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.

Za žalost zadošča že najmanjši razlog za slabo voljo – morda je bil čaj prevroč, morda je moral partner skočiti v pisarno, morda ni mogel priti na obisk. Iz oči vam privrejo solze in se nikakor nočejo ustaviti.

Kaj je narobe?

Po porodu pride do hitrih hormonskih sprememb. Hormon, ki je bil odgovoren za potek nosečnosti, naenkrat izgubi svojo funkcijo in se zniža, drugi hormoni, ki so potrebni za proizvodnjo mleka in drugega, pa se v najkrajšem možnem času zvišajo. Ta velika hormonska nihanja zajamejo tudi psihično počutje mamice. Če postanete zelo utrujeni, je to povsem normalno, saj so bili zadnji dnevi nosečnosti, porod, novorojenček lahko zelo utrujajoč niz dogodkov.

V obdobju poporodne otožnosti se v žensko naseli tudi strah pred odgovornostjo, zavedate se, da ste postali mamica, kar pomeni, da boste odgovorni za malo bitje. Porajajo se vprašanja, kot so: Ali bom dobra mamica? Bom znala vzgajati otroka? Ga bom znala varovati in negovati? Kakšen bo moj odnos s partnerjem?

Otožnost po porodu je hormonskega izvora.
Otožnost po porodu je hormonskega izvora.FOTO: iStockphoto

Kako ravnati v „jokavih dneh“?

Najprej se morate zavedati, da je povsem normalno, če je vaše razpoloženje nekaj dni po porodu nekoliko slabše. Pomembno je, da se sprijaznite s tem in pustite solzam, da se izlijejo, če se tako počutite. Partner pa vam je v tem obdobju lahko v pomoč, dvome in stiske lahko zaupate njemu, lahko se po pomoč obrnete tudi na zdravstveno osebje. Morda vas bo še najbolje razumela babica, ki dobro pozna tovrstne težave in pomaga s spodbudnimi nasveti.

Pomoč partnerja

Dobro je, da tudi partner ve, kaj ga čaka: njegova partnerica lahko vsak trenutek brez kakršnega koli razloga plane v jok. V tem primeru naj se ne zateka k pojasnjevanju vzrokov (zakaj je moral telefonirati v službo, zakaj ga ni bilo tako dolgo iz trgovine), ker to sploh ni bistveno. Krivi so hormoni, ki nagajajo mladi mamici in partner bo storil največ, če jo bo objel in ji izkazal razumevanje. V teh okoliščinah bi bilo povsem nesmiselno načenjati prepir. Ženski je treba le prisluhniti in jo razumeti. Morda je prav „jokavi dan“ primeren trenutek, da partner izroči mladi mamici darilo ob rojstvu otroka.

Pogovarjajte se s svojim partnerjem o dojenčku in svojih občutkih.
Pogovarjajte se s svojim partnerjem o dojenčku in svojih občutkih.FOTO: iStockphoto

Konec otožnosti

Poporodna otožnost traja ponavadi dan ali dva in se konča sama od sebe. V redkih primerih se podaljša še za kak dan. Če pa otožnost traja še nekaj tednov po porodu in jo  spremljajo še telesne težave, kot so glavobol in motnje krvnega obtoka, gre lahko za poporodno depresijo. Nevarna je predvsem depresija ali psihoza, ki nastopi okrog 10. oziroma 30. dneva po porodu.
V tem primeru takoj poiščite zdravniško pomoč!

Svoje izkušnje s tem lahko delite tudi z uporabnicami in uporabniki na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863