
Sedaj vaš dojenček v maternici tehta že okrog dva kilograma in je velik okrog 46 centimetrov. Njegova pljuča so že lepo razvita, njegov osrednji živčni sistem pa se še razvija.
Vaša nosečnost se počasi, a vztrajno bliža h koncu. Še nekaj tednov vas loči do poroda. Najbrž že komaj čakate, da boste v rokah držali svojega dojenčka.
Kaj se dogaja z vašim telesom?
Vaša torba za v porodnišnico je pripravljena, pozanimajte se še o načinih poroda. Če boste izbrali epiduralno analgezijo, se posvetujte s o njej pozanimajte v porodnišnici, v kateri boste rodili.
Pazite nase in se ne naprezajte. Vaše telo se je pričelo intenzivno pripravljati na porod. Morda vas bo vse bolj pekla zgaga, pomagajte si z dvignjenim vzglavjem. Morda bodo krči vse močnejši in boste menili, da so to pravi popadki, a najbrž bodo prenehali.
V prsnih žlezah se pod vplivom nosečniških hormonov pospešeno tvori mleko. Morda vam iz prsi kaplja, to je nekaj povsem normalnega. Kupite si bombažne blazinice, ki so namenjena za čas dojenja in jih vstavite v modrček.
Zlata žila
Zlata žila (hemeroidi), so krčne žile okoli zadnjične odprtine, ki otečejo, ko otrokova teža pritiska na glavne žile v medenični votlini zaradi tega pritiska se zmanjša vračanje krvi iz organov v medenični votlini nazaj do srca. Zlata žila je lahko boleča, edino učinkovito zdravilo pa je rojstvo otroka. Pazite, da boste imeli redno prebavo, saj so, če ste zaprti, še hujše.
Vaš plod ta teden
Vaš plod vztrajno pridobiva na teži in tvori plodovnico. Dnevno jo tvori okrog 600 ml in jo prav toliko tudi popije. Če bi se v tem tednu slučajno rodil, bi vam porod še poskušali zaustaviti, pred porodom pa bi vam dali še injekcijo za pospešitev dozorevanja plodovih pljučk. Po 34. tednu, razen pri redkih izjemah, takšna injekcija ni več potrebna.
Otrokova lega v maternici
Otroci pogosto ležijo v maternici z glavo navzgor do zadnjih tednov nosečnosti. Taki legi rečemo medenična vstava. Možno je, da bo tako ostal vse do 36. tedna, potem pa se bo obrnil. Nekateri plodi pa se ne obrnejo in ostanejo v medenični ali zadnjični vstavi. Če pride do tega, je potreben zunanji obrat, carski rez ali pa rodite dojenčka z ritko ali nogicami naprej. O vsem tem pa vam bo pravočasno povedal tudi vaš ginekolog. Če se vaš dojenček ne bo obrnil v glavično vstavo, torej tako, da bi se rodil z glavico naprej, se boste s svojim ginekologom posvetovali o možnostih, ki jih imate.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV