
''Pri preizkušanju otroške stajice so ugotovili nestabilnost stajice, kar predstavlja tveganje za prevrnitev, pri čemer otrok lahko utrpi hude poškodbe. Stajica ne ustreza varnostnim standardom in predpisom,'' navaja Zveza potrošnikov Slovenije. Zato so stajico, blagovne znamke Brevi Royal Little Bear, umaknili iz trgovin. Če jo imate doma, jo ne uporabljajte. Vrnete jo lahko v trgovino in dobite denar nazaj.
Zgrešeni nakupi med nosečnostjo
Bolj ko se bliža čas prihoda novega družinskega člana, bolj zapravljivi postanemo starši. Poleg najnujnejše opreme mnogi kupijo kakšen kos, ki ga fizioterapevti predvsem zaradi vpliva na dojenčkov razvoj močno odsvetujejo.
Se pripravljate na prihod novega družinskega člana? Če ste v fazi pisanja vseh najnujnejših nakupov, premislite o smiselnosti, da vas ne bo predrago stalo. Vsi v nadaljevanju navedeni pripomočki oziroma oprema so bili v središču obravnave na internem združenju pediatrov z Gorenjske. Pri obravnavi normalnega poteka razvoja otroka so razpravljali tudi o ustrezni izbiri pripomočkov, ki so jih razdelili med pomembne in tiste, ki jih zaradi vpliva na otrokov razvoj toplo odsvetujejo.
Stajica ne sodi na seznam nujnih nakupov, saj omejuje otrokovo gibanje. Če se starši že odločijo za nakup, pa morajo biti prepričani v otrokov prijem, ki mora biti čvrst. Stajica mora biti visoka in stabilna, da se ne prevrne. Njena slaba lastnost je, da omejuje otroka oziroma da mu starši vsilijo prostor, namenjen gibanju. Dobra lastnost pa, da lahko mama otroka odloči na 'varno', če mora na primer na stranišče.
Ležalniki so načeloma narejeni iz mehkih materialov: nimajo sedala, naslonjala, če pa že, je to mehko. Takšno ležanje dojenčku onemogoča gibanje v medenici, prav tako ne more potisniti teže vstran, kar je osnova za vsa kasnejša obračanja, dviganja. Ne glede na pestro ponudbo se je treba zavedati, da so prav ležalniki tisti, ki najbolj ovirajo otrokov razvoj.

Hojica in skokec (na vzmeti) sta dva izdelka, ki ju vsi pediatri in razvojni fizioterapevti zelo odsvetujejo. Ne le, da se pri teh otrocih lahko pojavi vraščenost palčkov ali zategnjenost prstov, sta tudi zelo nevarna pripomočka (največ nesreč se konča s poškodbo glave). Težava, zakaj strokovnjaki izdelka tako odsvetujejo, je v starših – če bomo dali v hojico otroka, ki že povsem sam hodi, stabilno stoji in je prepričan v svoje gibe, ne more biti nič narobe. V takih primerih stajica ali skokec nista niti odsvetovana ali nevarna. Da otrok hodi, pomeni, da zna poravnati telo in prenašati težo z ene noge na drugo. Težava pa je, ker ju starši uporabljajo za otroke, ki še ne znajo sami hoditi, včasih niti stati ne. Na ta način jim vsiljujejo gibanje, ki ni niti zdravo niti ustrezno – otroku pa je to tista izkušnja, na podlagi katere se potem uči in jo nadgrajuje.
Nahrbtniki so primerni za otroke po 8. mesecu starosti. Pri nakupu moramo biti pozorni na to, da je sedišče čvrsto in omogoča dobro sedenje. Ni pa dobro, da otrok v nahrbtniku spi, saj mu ne omogoča dobre lege. Fizioterapevti ga priporočajo za izjemne situacije (izlet), treba pa se je tudi zavedati, da vsa teža na hrbtu obremenjuje in vpliva na zdravje tistega, ki otroka nosi.
Poganjalčki in konjički so vsekakor zelo dober nakup, vendar primerni za čas, ko otrok sam hodi in je prepričan v trdnost svojih korakov. Pri nakupu moramo biti pozorni predvsem na material in sestavo, ki naj bo v skladu z varnostnimi predpisi. Narobe pa je, ker še vedno veliko staršev svoje otroke poseda na poganjalčke, ko so ti še zelo nestabilni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV