Do izgorelosti pride, ko se poruši ravnovesje
Ameriški pediater, ki se veliko ukvarja tudi s tehniko povezovalnega starševstva, pravi, da do izgorelosti pride, ko se staršem in dojenčku poruši ravnovesje. Zlasti mamica, od katere je dojenček na začetku bolj odvisen kot od očka, ''se počuti izčrpano, če je predolgo iz ravnovesja. Ker iz nje odteka toliko energije, pride do točke, ko se ji zazdi, da ne more ničesar več dati, dojenček pa jo še vedno potrebuje in preprosto mu mora ustreči. Postane nezadovoljna, jezna in utrujena,'' piše omenjeni pediater v svoji knjigi Povezovalno starševstvo. Dodaja še, da se prav zaradi tega nato pojavijo dvomi, če sploh zna skrbeti za dojenčka, marsikatera mamica pa sebi očita, da je slaba in da ne zna uživati v materinstvu.

Starševske šole, knjige in dobronamerni prijateljski nasveti nas zagotovo ne morejo pripraviti na tisto, kar nas čaka, ko postanemo starši. Starševstvo zagotovo ni lahka 'služba'. Razvojni psihologi in pediatri pravijo, da je treba otroka vedno poslušati – da je delo skoraj vedno uspešno, če znamo poslušati. Le tako prepoznamo dojenčkove potrebe in mu lahko ugodimo – zadovoljen dojenček pa naj bi osrečeval in z dobro voljo navdajal svoje starše. Težava je torej v nezadovoljnih starših – utrujenost, stres, neprespanost itd., med poglavitne dejavnike za izgorelost pa sodijo še nespodbudno okolje, zunanji pritiski, prevelika in pretirana pričakovanja staršev in njihove osebne težave itd. Zatorej poskrbite zase, ko imate priložnost, si vzemite kakšno urico povsem zase in se posvetite stvarem, ki jih imate radi.
10 stvari, ki bi jih moral vedeti vsak starš!

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV