Kaj sledi po porodu, je odvisno od več dejavnikov, predvsem pa od poteka poroda ter stanja mamice in otročka. Vsakega novorojenčka pa vselej že v prvih minutah življenja in še v porodni sobi ocenijo po tako imenovani Apgarjevi lestvici, ko z ocenami med nič in deset ocenijo dihanje, barvo kože, srčni utrip, mišični tonus in odzivnost.
Če je vse potekalo brez večjih zapletov, če je vse v redu, če sta mamica in otroček zdrava in se dobro počutita ter če niso potrebni dodatna pomoč in ukrepi, v porodnišnicah omogočijo novopečenim staršem in novorojenčku, da se po prerezu popkovine do tri ure v miru spoznavajo, ljubkujejo, veselijo in uživajo neizmerno srečo. Tedaj pridejo na vrsto tudi prvi dotiki, stik "koža na kožo", občudovanje in prvo dojenje.
Novorojenčka pred odhodom iz porodne sobe na oddelek za porodnice očistijo, stehtajo, izmerijo njegovo dolžino, obseg glavice in prsi, preverijo njegovo telesno temperaturo in ga telesno pregledajo. Dodajo mu vitamin K za preprečevanje notranjih krvavitev ter v njegove oči kanejo kapljice za zaščito pred vnetjem.
Novorojenčka v porodnišnici skrbno in redno spremljajo vse dni. Ob vsakodnevnem pregledu, predvidoma v dopoldanskem času, ga stehtajo, mu izmerijo telesno temperaturo, preverijo uspešnost dojenja, povprašajo po odvajanju. Preverijo tudi morebitno prisotnost zlatenice, ki je pri novorojenčkih kar pogosta. Ob blagi svetujejo opazovanje in čim več dojenja, ob hujši predpišejo obsevanje z modrimi lučmi.
Takoj po rojstvu opravijo tudi potrebno diagnostiko novorojenčka, rojenega materi, v nosečnosti okuženi s povzročiteljem toksoplazmoze, in odredijo zdravljenje z ustreznim antibiotikom. Sicer pa so novorojenčki v porodnišnici cepljeni le, če je potrebno. Cepljenje proti hepatitisu B je obvezno za novorojenčke, katerih mamice so bile med nosečnostjo pozitivne; tedaj mora v prvih 12 urah po rojstvu novorojenček dobiti pasivno zaščito in nato prvo dozo cepiva. Cepljenje proti tuberkulozi je obvezno za novorojenčke, katerih mamice ali ožji družinski člani se zdravijo zaradi tuberkuloze ali so se v zadnjih petih letih preselili iz držav z veliko pojavnostjo tuberkuloze, ter je priporočljivo za dojenčke, ki bodo v prvih dveh letih po rojstvu bivali v bolj rizičnih državah.
Presejalni testi, ultrazvok kolkov ter pregled sluha in vida
Novorojenčku med bivanjem v porodnišnici opravijo ultrazvok kolkov, ocenijo njegov sluh in mu pregledajo oči. Presejalni ultrazvočni pregled kolkov izvaja specialist pediater neonatolog, zdravnik ortoped ali radiolog, novorojenček pa mora biti ob pregledu star vsaj 24 ur. Drugi pregled kolkov je nato predviden še pri dveh oziroma treh mesecih in je namen čim prejšnjemu odkritju morebitne napačne rasti ali razvoja kolkov v zgodnjem obdobju življenja. Presejalni pregled sluha se izvaja po metodi kratkotrajnega vzbujenega zvočnega sevanja ušesa (TEOAE), ko je dojenček star vsaj 48 ur, in takrat preverjajo morebitne okvare sluha.
Novorojenčku prav tako še v porodnišnici odvzamejo kri za presejalne teste. Preverjajo določene prirojene bolezni, če jih zaznajo, pa sledijo nadaljnji pregledi, diagnostika in zdravljenje. Testiranje za prirojene bolezni se opravi iz vzorca posušene krvi novorojenca, odvzetega na posebnem filter papirju s črtno kodo, in vzorec krvi se odvzame najmanj 48 ur po porodu. Porodnišnica, ki odvzame vzorec krvi, poveže identifikacijske podatke novorojenca s črtno kodo na filter papirju, na katerem je odvzet vzorec krvi tega novorojenca, in opravi vpis potrebnih podatkov v računalniški sistem. Tako zavedene vzorce krvi pošljejo v Ljubljano ter ob sumu na nepravilnosti obvestijo starše in nadalje ukrepajo, so pojasnili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Po odpustu sledijo obiski patronažne sestre in prvi pregled pri izbranem pediatru
Novorojenčka prav tako temeljito celostno pregledajo na dan odpusta iz porodnišnice. Med drugim preverijo, kako se suši in zdravi popkovina ter ali so bili opravljeni vsi preventivni ukrepi, ocenijo uspešnost dojenja ter izmerijo nasičenost hemoglobina s kisikom v krvi za izključitev nekaterih prikritih srčnih napak. Če je imel otroček zlatenico, odredijo tudi vnovični pregled v porodnišnici po nekaj dneh.

O odpustu je obveščena patronažna sestra, ki pride na dom po nekaj dneh, pogosto pa prvič že naslednji dan in nato še čez nekaj dni; število njenih obiskov je odvisno od stanja novorojenčka. Mamici svetuje o negi, oskrbi, dojenju in prehrani, ob obisku novorojenčka pregleda, izmeri in stehta, mu pregleda popek, pomaga pri umivanju, kopanju, oblačenju in dojenju. Prvi pregled zdravega novorojenčka pri izbranem pediatru sledi pri približno enem mesecu starosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV