Materino mleko je osnovna hrana za dojenčka vse do četrtega meseca starosti, ko se priporoča, da je otrok polno dojen. V nekaterih primerih dojenček potrebuje mlečno formulo, šele po dopolnjenem četrtem mesecu starosti pa lahko začnemo postopoma uvajati tudi gosto hrano, ki naj bo sprva povsem enostavna in lahka. Več o uvajanju hrane pri dojenčku si lahko preberete tukaj.
Od četrtega do šestega meseca starosti naj bi starši že začeli otroku predstavljati tudi druge okuse in živila, a postopoma in v manjših količinah. Vse do šestega meseca pa je otrok lahko zgolj dojen.
Obstajajo pa nekatera živila, ki niso priporočljiva za otroke, mlajše od 12 mesecev. To so:
Sladkor
Do dopolnjenega leta starosti prehrani ne dodajamo sladkorja, saj ga dojenček ne potrebuje. Naraven sladkor namreč pridobi z materinim mlekom. Če pa želimo hrano sladkati in ji izboljšati okus, lahko to storimo s sadjem. Poleg tega lahko sladkor povzroči prezgodnjo gnilobo zob.
Med
O tem, zakaj otroku do dopolnjenega prvega leta starosti ne smemo ponujati med, si preberite tukaj.

Sol
Tako kot med in sladkor se sol uporablja predvsem za izboljšanje okusa jedi, vendar je lahko tudi škodljiva. To začimbo je treba odstraniti iz dojenčkove prehrane, ker ogroža zdravje ledvic. Priporočljiva je le v zmernih količinah od 12. meseca dalje.
Morski sadeži
Nekatere vrste rib in školjk imajo velike količine živega srebra, elementa, ki je produkt globalnega onesnaženja.
Nekatere vrste zelenjave
Morske alge, blitva in špinača vsebujejo nitrate. V prevelikih količinah lahko povzročijo zmanjšanje kisika v krvi.

Kravje mleko
Kravje mleko (v prahu, pasterizirano ali sveže) ni primerna hrana za dojenčka do dopolnjenega 1. leta starosti. V manjših količinah lahko začnemo uvajati v dopolnilno dojenčkovo prehrano kravje mleko in mlečne izdelke (jogurt, skuta, maslo, kisla in sladka smetana) že po dopolnjenem 9. mesecu starosti. Velike količine kravjega mleka so povezane s prekomernim vnosom energije, proteinov in maščob in s premajhnim vnosom železa.
Predelana živila
Bolj, kot je hrana spremenjena glede na tisto, kar je bilo prvotno ulovljeno, gojeno ali vzgojeno in daljši, kot je seznam sestavin, bolj je predelana. Pripravljena hrana, namenjena starejšim otrokom in odraslim, ni najboljša izbira za dojenčke. To velja recimo za surove pripravke živalskega izvora, pijače na osnovi riža, ocvrt krompirček, sladoled in podobno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV