Mama Annabel Fenwick Elliot, ki se že leta izogiba mesu in drugim živalskim izdelkom, zdaj vegansko prehrano uvaja tudi pri svojem enoletnem sinu Jasperju. Kot poroča New York Post, mu je obljubila, da ga bo vzgajala na strogi rastlinski dieti in da najljubša hrana otrok, kot sta sladoled ali sladkarije, pri njegovi prehrani ne prideta v poštev.
Prehrana njenega enoletnika je namreč sestavljena predvsem iz ovsenih kosmičev, jogurta na osnovi kokosa, različne zelenjave, čičerike, fižola, materinega mleka in prehranskih dopolnil, ki so varna za dojenčke. Čeprav se zaveda, da pediatri njene odločitve najverjetneje ne podpirajo, trdi, da ji je za njihova mnenja povsem vseeno.
"Veganska prehrana mi je spremenila življenje in tako želim vzgajati tudi svoje otroke. Mislim, da nikoli niso premladi za veganstvo, ne glede na to, kaj pravi stroka," je povedala mama, ki priznava, da jo okolica pogosto obsoja zaradi tovrstne odločitve.
"Večina ljudi, ki me obkroža, se ne strinja s tem, da Jasperju dajem samo vegansko hrano, vendar mi je vseeno. Mislim, da je to dobra odločitev, nikoli ni bil bolan in se razvija tako kot njegovi vrstniki. Vegan bo, dokler ne bo dovolj star, da se bo sam odločal, kaj bo jedel, ne nameravam ga siliti v nič," je dodala Annabel.

Kaj pa pravi stroka?
Slovenski pediatri pozivajo, naj otroci uživajo tudi živila živalskega izvora, ki predstavljajo energijsko in hranilno zelo gosta živila, predvsem kar se tiče sestave beljakovin, in so vir vitamina B12, cinka, selena in železa. In marsikdo morda ne ve, da ni vsaka beljakovina enaka drugi. "Pomembne so aminokisline, ki sestavljajo posamezno beljakovino. Živila živalskega izvora, razen procesiranih mesnih izdelkov, imajo bistveno boljšo aminokislinsko sestavo od beljakovin rastlinskega izvora in aminokisline so osnovni gradnik skoraj vsakega organa v telesu," je za naš portal pred časom razložil doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricionistiko Pediatrične klinike UKC Ljubljana in član Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja pri Slovenski fundaciji za UNICEF. Zato nikakor ne moremo enačiti živil živalskega in rastlinskega izvora.
"Človek je vsejedo bitje in mati narava nas je take ustvarila z razlogom. Seveda se zagovorniki brezmesne prehrane z mano ne bodo strinjali in bodo zagovarjali smernice (avstralske, angleške, ameriške ...), saj podpirajo brezmesno prehrano tudi pri otrocih, ki pa mora biti seveda ustrezno sestavljena in dopolnjena z ustreznimi prehranskimi dopolnili. Dejstvo pa je, da je v omenjenih državah, kjer imajo sprejete take smernice, zdravstveni sistem drugače zasnovan kot pri nas, zato je pri posploševanju tovrstnih prehranskih smernic potrebna previdnost," je še poudaril.
Več o tem, kakšne so lahko posledice, če dojenček oz. otrok ne uživa raznovrstne prehrane, kot jih predpisujejo smernice, pa si preberite tukaj.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV