Starši imajo priložnost in odgovornost, da z uvedbo živil z ugodno prehransko sestavo otroku ob igri in obedovanju skupaj z družino privzgojijo zdrav odnos do prehranjevanja. Od prehrane otrok in mladostnikov je namreč močno odvisno, kakšen odnos do hrane bodo imeli kasneje v življenju, katera živila bodo izbirali in kako bodo vrednotili pripravo in zaužitje hrane.
Vključena naj bodo živila iz vseh šestih skupin živil: zelenjava, sadje, žita in žitni izdelki, mleko in mlečni izdelki, meso in ribe ter kakovostne vrste maščob. Jedilniki naj bodo sezonsko obarvani in v čim večji meri od lokalnih predelovalcev živil, vsebujejo naj jedi, značilne za naše okolje, in čim več zelenjave.

Nekaj nasvetov za zdravo prehrano otroka
– Otroku morate dnevno nuditi tri glavne obroke (zajtrk, kosilo in večerjo) ter dve malici (dopoldansko in popoldansko). Obroki naj bodo raznoliki in manjši, saj z vnosom manjših in zdravih obrokov otroci dnevno izboljšajo svoje kognitivne sposobnosti, poveča se občutek sitosti, hkrati pa se zmanjša možnost prenajedanja.
– Prehrana otroka mora biti energijsko in biološko polnovredna ter mora vsebovati optimalna razmerja makro- in mikrohranil vseh skupin živil: zelenjave, sadja, žit in žitnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in rib ter kakovostnih vrst maščob.
– Pri majhnih otrocih morate poskrbeti, da so obroki redni, pogosti in manjši ter da zadovoljijo vse potrebe po energiji in hranilnih snoveh.
– S pripravo uravnoteženih obrokov, rednim prehranjevanjem in primerno kulturo prehranjevanja otrokom privzgojite zdrave prehranjevalne navade.
– Ker otrokom veliko pomeni vizualna podoba hrane, jim pripravite privlačne obroke. Sadje in zelenjavo lahko narežete v zabavne ali živalske oblike in koščke postavite tako, da bodo otroku vzbudili zanimanje.

– Otrokom dovolite, da pomagajo pri pripravi obrokov. Tako ne bodo le spoznali vrst živil in priprave hrane, temveč bodo tudi z večjim zanimanjem in užitkom pojedli, kar so pomagali pripraviti.
– Vključite otroka v sestavljanje družinskega jedilnika in upoštevajte njegovo mnenje. Naj vam otrok pomaga pri izbiri družinskih obrokov in nakupovanju živil v trgovini.
– Namesto sladkarij in slanih prigrizkov otroku raje ponudite sadna nabodalca, sadno kupo ali kakšno drugo sadno sladico.
– Čas obedovanja naj bo čas za družino. V tem času torej odstranite vse moteče dejavnike, kot so telefoni, televizija, računalnik ipd. Obedovanje naj poteka spoštljivo do hrane in v miru.

– Otroka spodbujajte k pitju. Namesto pitja sadnih sokov priporočamo uživanje navadne vode ali sadnega/zeliščnega čaja, ki ga lahko sladimo z žličko medu. Dober nadomestek je tudi sveže iztisnjen sok citrusov, medtem ko je najboljša izbira še vedno ta, da otrok poleg nesladkane tekočine zaužije kakšen sezonski sadež, npr. neolupljeno jabolko, narezano na krhlje.
– Otroka lahko vključite tudi v delo na vrtu in pridelovanje hrane. Tako bo z največjim užitkom čakal, da na njegovem delu vrta zraste sočni paradižnik, v katerega bo z navdušenjem ugriznil. Otroku približajte naravo in domače pridelke.
– Ravno tako pa na dober apetit vplivata tudi zadostno gibanje in dejavnost na svežem zraku. Zato otroka spodbujajte k telesni aktivnosti in igri na prostem, pri tem pa upoštevajte, da ste mu vi največji zgled.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV