Do šestega meseca starosti je popolnoma zadostno, če se otrok polno doji, brez kakršnih koli dodatkov. Če dojenje ne steče, materino mleko nadomestimo z adaptirano formulo. V starosti od 0 do 6 mesecev naj bi dojenček pridobival po 0,5 do kilograma na mesec. Po dopolnjenem šestem mesecu starosti pa lahko začnemo z uvajanjem goste hrane.
To pomeni, da zelenjavo ali sadje primerno pripravimo – na sopari kuhamo do mehkega in pretlačimo ter po potrebi lahko dodamo kapljico ali dve hladno stiskanega olivnega olja. Nič ne solimo in ne uporabljamo drugih močnih začimb, saj je otrokovo črevesje še precej občutljivo in še ni docela razvito. Uporabite lahko zgolj določena zelišča in blage začimbe, da bo okusnejša. Pripravite lahko tudi domačo mešanico začimb, ki ne bo vsebovala soli. Ponavadi pediatri svetujejo, da se pri uvajanju goste hrane začne z zelenjavo, več o tem si lahko preberete tukaj.
Kdaj pa lahko otoku ponudimo osvežujočo breskev ali marelico?
Pri uvajanju s sadjem otrokom najprej ponudite na sopari kuhano in pretlačeno jabolko ali nesladkano jabolčno čežano. Najboljše je, če za malčke kupite jabolka od domačega kmeta, ki so neškropljena in zdrava. Vsekakor sta dobra izbira tudi hruška, ki jo pripravimo na isti način, in banana, ki jo le malce pretlačimo, da jo dojenček lažje zaužije. Pred uporabo pa je treba vse sadje temeljito umiti z mlačno vodo.
Malce več previdnosti strokovnjaki svetujejo pri uživanju jagodičevja in tropskega sadja, zaradi možnih alergijskih reakcij. Zato naj bo ta vrsta sadja kot zadnja na seznamu ponujenega, primeren čas za pokušanje te vrste sadja pa pri nekje 7 mesecih, ko že uvedete večino zelenjave in lahko prebavljivih sadežev.

Med lažje prebavljivo sadje štejemo tudi breskve in marelice. Malčki lahko z eno breskvijo pokrijejo celodnevne potrebe po vitaminu C, breskev pa ima tudi nekaj vitamina A in B. Vsebuje prehranske vlaknine in je odlična pri preprečevanju zaprtja. Breskve so super izbira tudi zato, ker so mehke, načeloma ne povzročajo težav, dobre so sveže in skuhane, prav tako pa lahko odstranimo nadležen olupek z dlačicami in tako pripravimo za dojenčka zelo zdravo kašico ali mu kasneje damo košček breskve kar v roko. Medtem ko nektarina predstavlja odličen vir kalija in fosforja ter vitamina A in C, marelice vsebujejo izredno veliko betakarotena, ki velja za močen antioksidant, rudninskih snovi in vitamina A. Idealne so za pripravo izvrstne domače marmelade ali džema, ki jo boste lahko uporabili za popestritev dojenčkove ali malčkove malice pozimi. Lahko pa tudi zamrznete izkoščičene polovice in jih pozimi uporabite za kompot ali pripravo sadne kašice.
Breskve lahko uvajate skupaj z različnimi drugimi živili, kot so piščančje meso, banana in avokado, saj se ti okusi lepo mešajo in dopolnjujejo. Lahko jih pokuhate v vodi, na pari ali spečete v pečici. Ker pa breskve s predolgim kuhanjem izgubijo svojo hranilno vrednost, je priporočljivo, da jih pripravite na sopari ali popečete v pečici. Malčku lahko pripravite kašico iz samih breskev ali pa vanjo dodate žitarice, jogurt in meso. Naredite lahko tudi mlečni riž z breskvijo, ponudite pa mu lahko tudi breskev z banano in piškoti. Zamrznjeni koščki breskve so lahko tudi odličen način za lajšanje bolečih dlesni, ko rastejo prvi zobki. Otroku lahko ponudite tudi cel košček breskve, da ga grizlja. V primeru, da mu breskev preveč polzi med prsti, jo lahko narahlo posujete z drobno mletimi kosmiči.

Takojšnji znaki alergije, ki se običajno pojavijo v nekaj sekundah ali v dveh urah so lahko:
- otekanje ustnic,
- srbenje in koprivnica, pordevanje obraza ali telesa,
- izpuščaj, poslabšanje simptomov ekcema ali težko dihanje.
Če menite, da ima otrok alergično reakcijo na hrano, poiščite nujno medicinsko pomoč — v redkih primerih pride do življenjsko ogrožajoče hude reakcije, kot je anafilaksija.
Zapoznele reakcije na hrano lahko vključujejo:
- slabost,
- bruhanje ali refluks,
- drisko, zaprtje, kri v blatu,
- rdečo ritko in postopno poslabšanje ekcema.
Na daljši rok lahko pride tudi do težav pri pridobivanju teže. Nekateri od omenjenih simptomov (npr. izpuščaji in driska) so lahko tudi znak drugih bolezni, zato se posvetujte s pediatrom.
Vsekakor se pri uvajanju goste hrane posvetujte tudi z osebnim pediatrom, ki ima praviloma za vas tudi pripravljen seznam priporočljivih živil za uvajanje goste hrane in različnih vrst živil, glede na starost vašega dojenčka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV