Bibaleze.si

Preprečite rotavirusne okužbe!

Nikolina Koljanin

Zdrav otrok

0
03. 10. 2011 07.14

Če vaš malček toži, da ga boli trebuh, bruha in ima vročino ter drisko, lahko posumite, da se je okužil z rotavirusi. Ker se rotavirusi zelo hitro prenašajo, se lahko zgodi, da bo v postelji obležala vsa družina. Namesto, da zamudite sončne jesenske dneve, otroke rajši preventivno cepite in uživajte v družinskih izletih.

Cepljenje

 

Znaki rotavirusnih okužb so: driska, vročina, bolečine v trebuhu in bruhanje.
Znaki rotavirusnih okužb so: driska, vročina, bolečine v trebuhu in bruhanje.FOTO: iStockphoto

Zelo pogoste pri majhnih otrocih

Žal vaš malček ni edini, ki se je okužil z rotavirusi, saj so pri nas zelo pogoste, še posebej v hladnejših mesecih. Podatki za leto 2009 kažejo, da se je z njimi okužilo 1365 otrok, hospitalizirati pa so morali celo 880 njih. Majhni otroci, predvsem mlajši od treh let, ki obiskujejo vrtec, se lahko zelo hitro okužijo, ker si rok ne umivajo temeljito. Rotavirusi se sicer izločajo z blatom, majhne roke pa jih prenesejo na igračke, z njih pa v usta. In ne, vaš otrok, ni kužen šele, ko dobi drisko, bolezenski znaki se namreč pojavijo šele po enem ali treh dneh okužbe. Virusi pa se prav tako prenašajo prek zraka, saj se pri bruhanju sprošča aerosol. Zelo hitro lahko zbolijo starejši ali mlajši bratje in sestre, ker pa boste vi skrbeli za njih in veliko časa preživeli z njimi, se lahko okužite tudi vi. Driska, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu, ki so posledica okužbe z rotavirusi, lahko trajajo tudi od pet do sedem dni.

Preprečite dehidracijo!

Ker lahko otrok bruha ali ima drisko tudi 20-krat dnevno, morate paziti, da ne dehidrira, kajti žal je lahko to zanj zelo nevarno. Poskušajte ga prepričati, da pije, četudi bo tekočino zavračal s solzami. Po žlički, večkrat na dan mu ponudite nesladkan čaj in vodo, izognite se gaziranim pijačam, izgubljene elektrolite pa lahko nadomestite tudi z rehidracijsko raztopino, ki jo dobite v lekarni. Ni zdravila, ki bi omilil obolenje, ne pomagajo niti antibiotiki. Čeprav veliko staršev meni, da mora otrok takrat uživati izbrano prehrano, pediatri ne priporočajo diet.

Opazujte otroka - če se stanje v dveh dneh ne izboljša, če ima udrte oči in manj vlažen jezik, nujno obiščite izbranega zdravnika. Verjetno bo otrok, ki se je okužil z rotavirusi, dobil napotnico za bolnišnico, kjer mu bodo z infuzijo morali nadomestiti izgubljeno telesno tekočino.

Cepljenje proti rotavirusnim okužbam

Vsi, ki so se že okužili z rotavirusi in posledično bruhali ter imeli drisko, so prepričani, da tega ne želijo doživeti še enkrat. Nemoč, ko so čakali, da se bodo težave končale, da bo otrok prenehal jokati, ker ga boli trebuh, okrevanje po tako izčrpnem obolenju, je preveč stresno. Vedno je bolje preprečiti kot zdraviti, zato bodite vzgled svojim otrokom in se naučite pravilno umivati roke in nato znanje posredujte še njim.

Znaki rotavirusnih okužb so: driska, vročina, bolečine v trebuhu in bruhanje.
Znaki rotavirusnih okužb so: driska, vročina, bolečine v trebuhu in bruhanje.FOTO: PRO PLUS

Obenem pa razmislite o edinem najbolj učinkovitem načinu zaščite pred rotavirusi, kar dokazujejo izsledki raziskav ameriških centrov za preventivo in nadzor bolezni, in sicer cepljenju. V Sloveniji sta na razpolago dve cepivi, in sicer enega otrok prejme v dveh odmerkih, z njim se bo uspešno bojeval proti sedmim rotavirusnim genotipom, za drugega so potrebni trije odmerki, s katerimi bo premagal pet rotavirusnih genotipov. Cepimo lahko novorojenčka od šestega tedna starosti dalje, cepljenje pa mora biti zaključeno do šestega meseca starosti.

Pediater o rotavirusnih okužbah

O okužbah z rotavirusi smo se pogovarjali tudi z dr. med. Darjo Mikec, pediatrinjo, ki pravi, da so lahko zaradi dehidracije smrtno nevarne. ''Ogroženi so predvsem zelo majhni dojenčki, zato res priporočamo cepljenje že od šestega tedna dalje. Cepivo zagotavlja, da otrok zaradi bolezni ne bo potreboval hospitalizacije. Le-to sicer ščiti le proti virusnim sevom, ki jih vsebuje, vendar ti povzročajo večino rotaviroz v našem okolju. Proti drugim tipom rotavirusov pa cepivo ne ščiti, torej otrok še vedno lahko zboli. Prav tako zaščita z leti oslabi.'' Izpostavlja, da se v Sloveniji cepi premalo otrok, največja ovira je verjetno cena cepiva, ker je samoplačniško. Pediatrinja poudarja, da cepijo le dojenčke do šestega meseca starosti, ker pozneje cepljenje ni mogoče, in dodaja: ''Po preboleli bolezni cepljenje ni potrebno, ker le-ta okrepi odpornost proti rotavirusnim okužbam.''

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863