Bibaleze.si

Presredek: nega in zdravljenje

Petra Logar

Nosečnost

4
04. 05. 2009 18.40

Večina žensk, predvsem tistih, ki rodijo prvič, po porodu čuti bolečine v presredku. Tkivo se med porodom razteza, lahko se naredijo manjše razpoke in odrgnine, predel okrog sramnih usten je po vsej verjetnosti tudi močno otekel.

Po porodu veliko počivajte.
Po porodu veliko počivajte.
Po porodu veliko počivajte.FOTO: iStockphoto

Presredek se lahko med porodom tudi pretrga. V tem primeru ga je potrebno zašiti. Ne glede na to, ali ste med porodom utrpeli raztrganine, spodnji del telesa potrebuje počitek in nego.

Nega šivanega presredka

Porodno osebje presredek med porodom včasih preventivno prereže (vedeti pa morate, da imate vso pravico odkloniti rezanje presredka! Če ima babica namen prerezati vaš presredek, vas mora na to prej opozoriti). Zgodi pa se tudi, da se presredek med porodom pretrga. Tako v prvem kot v drugem primeru ga je potrebno šivati. Šivan presredek pa boli. Kako hude so bolečine, je odvisno od več dejavnikov: dolžine in širine rane, hitrosti celjenja, načina šivanja.

Celjenje

Vsaka rana se celi hitreje, če nanjo ne pritiskamo. Za hitrejše celjenje pomaga pogosto prhanje presredka. Obvezno pa je, da ga po vsakem prhanju dobro osušite. Za hitrejše celjenje pomaga tudi 'svež zrak'. Ko ležite v postelji, poskrbite, da bo področje okrog presredka čim bolj zračno. Pomembno je tudi, da imate bombažno spodnje perilo in čim bolj naravne vložke. Umetni materiali preprečujejo celjenje.

Med porodom se presredek včasih strga.
Med porodom se presredek včasih strga.FOTO: iStockphoto

Obroč za sedenje

Mamice, ki so bile šivane, takoj po porodu ne morejo sedeti. Porodničarji svetujejo, da prve dni (v primeru prerezanega ali raztrganega presredka) čim manj sedite. Če pa že, si pomagajte s plavalnim obročem. Napihnite obroč in sedite nanj. Omilil bo bolečino, saj pri sedenju ne boste pritiskali direktno na rano. Če obroča nimate, si lahko pomagate tudi z brisačo, zvito v obroč.

Hlajenje

Poškodovan presredek je otekel. Oteklina pa bo hitreje uplahnila, če jo boste hladili. V lekarni si lahko kupite vrečke z gelom. Te ohladite, zavijete v brisačko in položite na presredek. Pomagate si lahko tudi z ledom, ki ga nasujete v vrečko in zavijete v bombažno krpo. A s hlajenjem nikar ne pretiravajte, da ne pride do podhladitve.

Izpiranje s toplo vodo

Včasih zaradi ranjenega presredka med uriniranjem čutite pekočo bolečino. Svetujemo vam, da ga takoj sperete z mlačno vodo. Še bolje pa bo, da si pred vsakim uriniranjem pripravite lonček z mlačno vodo. Med uriniranjem ga počasi polivajte po presredku. Mlačna voda vam bo dala prijeten občutek svežine. Pomembno pa je, da si presredek potem dobro osušite. Rana se celi hitreje, če je suha. Pomagate si lahko tudi s sušilnikom za lase.

Počitek

Po porodu poskušajte čim več počivati. Izkoristite dni, ko ste še v porodnišnici. Nikar se ne naprezajte, moč hranite za dni, ko boste doma. Sestre na oddelku so tam tudi zato, da vam pomagajo. Če vas presredek zelo boli, jih poprosite, da namesto vas previjejo vašega malčka.
Kosilo pojejte raje stoje, presredek obremenjujte čim manj. Tudi v času, ko imate obiske, nikar ne poskušajte sedeti, ampak počivajte na postelji. Pomembno je, da čim prej okrevate.

Šivan presredek nekaj dni boli.
Šivan presredek nekaj dni boli.FOTO: iStockphoto

Odhod domov

Porodnice pogosto trdijo, da z odhodom domov tudi bolečine skoraj izginejo. Domače okolje je res najboljše za vaše psihično in fizično počutje. Nikar pa se ne naprezajte! Dovolite, da vam strežejo, vi pa počivajte! Umazana tla in kup nezlikanega perila lahko počakajo!

Ko dojenček spi, počivajte. Za hitrejše celjenje presredka pa pomagajo tudi Keglove vaje, ki jih morate izvajati redno vsak dan.

Šivi bodo po nekaj dneh odpadli sami od sebe, bolečina bo kmalu izginila. In vi se boste lahko v polni meri veselili svoje nove in čudovite vloge – biti mamica!

Svoje izkušnje in nasvete lahko delite na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863