Študija inštituta za izobraževanje londonske univerze je že pred časom pokazala, da otroci iz revnih družin ob začetku šolanja za eno leto zaostajajo za svojimi bogatejšimi sovrstniki. Zdaj pa so v Veliki Britaniji prvič odkrili tudi povezavo med težavami v razvoju in učnimi težavami. Raziskovalci so v ta namen spremljali 15.000 otrok v prvih petih letih njihovega življenja.

Pomembne motorične sposobnosti
Povezavo so odkrili, ko so preizkusili grobe in fine motorične sposobnosti dojenčkov pri devetih mesecih ter izsledke kasneje primerjali z njihovimi učnimi sposobnostmi pri petih letih starosti. Pri preverjanju grobe motorike se je 96 odstotkov dojenčkov lahko usedlo brez opore, 92 odstotkov se jih je lahko plazilo in 69 odstotkov otrok je lahko ob opori tudi vstalo. Le štirje odstotki so lahko naredili že nekaj korakov.
Ko so preverjali fine gibalne sposobnosti, je 99 odstotkov otrok lahko prijelo predmet, 95 odstotkov jih je lahko igračo prestavilo iz ene roke v drugo in 89 odstotkov otrok je predmet lahko s tal ali mize pobralo s palcem in kazalcem.
Vpliva tudi na druženje
Raziskovalci so ugotovili, da približno deset odstotkov otrok razvojnih mejnikov ne doseže dovolj hitro. Pri otrocih, ki so težje opravili preizkus gibalnih sposobnosti pri devetih mesecih, so pri petih letih opazili, da imajo težave z učenjem. Takšni otroci so bili pri tej starosti tudi manj družabni in svojih stvari niso želeli deliti z drugimi.
Vodja študije profesorica Ingrid Schoon je povedala, da se otroci razvijajo različno hitro. Nekateri, ki se sprva težko usedejo ali plazijo, kasneje to nadoknadijo. V nekaterih primerih pa težave lahko kažejo na zaostanek v razvoju, za katerega je potrebna strokovna pomoč. “Vsak otrok je drugačen,“ je povedala. “Razvija se z lastno hitrostjo. Če starše skrbi, pa bi morali takoj obiskati svojega osebnega zdravnika.“
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV