Ne glede na to, kako radi in kako pogosto potujemo, se v trenutku, ko postanemo starši, vsi znajdemo na istem izhodišču. Nenadoma nismo več prepričani, ali je sploh varno iti na pot, pojma nimamo, kam in kdaj bi šli na dopust, da o pisanju seznama nujnih stvari niti ne izgubljamo besed. Za mnoge novopečene starše je situacija preveč stresna, zato se za nekaj časa raje odpovejo počitnicam.
Pa ni treba, da je temu tako!
Res je, da se z rojstom otroka vaše življenje obrne na glavo in začnete na vse stvari gledati v povsem drugi luči, a tudi, če je vaš fokus usmerjen v majceno nedolžno bitjece, ki ga imate najraje na svetu, ne smete pozabiti nase. Tudi vi potrebujete počitek, menjavo okolja, bolj sproščeno vzdušje. Dojenček vas v prvih mesecih življenja namreč čuti bolj, kot si lahko predstavljate, od vas pa je odvisno, kakšne občutke bo zaznaval.
Brez skrbi, počitnice z dojenčkom niso noben bav-bav, zahtevajo pa nekaj prilagajanja. To pomeni, da se na dopust verjetno ne boste odpravili 'za nosom', temveč se boste že nekaj tednov ali celo mesecev pred odhodom poglobili v raziskovanje ustreznih destinacij in namestitev za vašo družinico. Pri tem naj vas vodi nekaj preprostih pravil: če se odpravljate na morje, se izogibajte terminom, ko vročina najbolj pritiska (julij, avgust), poskrbite, da bo na destinaciji ves čas na voljo dovolj sence, da je zagotovljen dostop do pitne vode in se lahko v širši okolici brez težav gibate z vozičkom.
Avtomobil ali letalo?
Že uvodoma se je treba odločiti tudi, s katerim prevoznim sredstvom boste šli na počitnice. Ne glede na izbiro transporta je za prvo potovanje najbolje izbrati bližnje destinacije, da boste videli, kako dobro vaš malček sploh prenaša vožnjo. Če se na pot odpravite z avtomobilom, poskrbite, da dojenčku v njem ne bo prevroče in zagotovite postanke na 2-3 ure, da ga vzamete iz lupinice, nahranite in previjete. Poskrbite, da boste imeli v previjalni torbi dovolj pleničk in ves potreben higienski pribor. Če si želite sonca in morja, bosta najboljša izbira sosednji Hrvaška ali Italija, za bolj svež oddih pa se lahko odpravite raziskovat avstrijska, nemška ali švicarska jezera.

Tudi počitnicam z letalom se nikakor ni treba izogibati, saj za otroka do 2. leta starosti plačate samo letališko takso, s seboj pa imate lahko voziček, večinoma tudi lupinico, na krov pa lahko nesete tudi tekočino in hrano zanj. Številne letalske družbe družine z dojenčki obravnavajo prednostno, običajno jim namenijo tudi sedeže z nekaj več prostora. Zelo verjetno je, da bo vaš malček večino poti prespal, za vsak slučaj pa imejte s sabo kakšne kontrastne igrače, s katerimi ga boste zamotili. Ob vzletu in pristanku mu zaradi uravnavanja pritiska ponudite stekleničko ali dudo oziroma ga dojite. Aja, pa še najbolj priljubljene destinacije mladih družinic: Valencija, Kanarski otoki, Grčija, Turčija in Južni Ciper.
Namestitev naj bo prilagojena dojenčku
Ne glede na to, katero destinacijo izberete, se zavedajte, da dopust ne bo takšen, kot ste ga bili vajeni. To pomeni, da celodnevno poležavanje na ležalniku s knjigo v eni in okusnim koktejlom v drugi roki žal odpade. Izbiro namestitve bo žal treba prilagoditi potrebam dojenčka, zato ni nujno, da bo najcenejša. Pri tem velja pregledati ocene dejanskih uporabnikov in komentarje o njihovih izkušnjah. Na ta način boste namreč dobili najbolj konkretno predstavo o čistoči, hrani in udobju. Posebno pozornost namenite zadostni senci in dostopu do pitne vode, priročno je, če sta v neposredni bližini živilska trgovina in lekarna, v kolikor boste potrebovali hrano, pleničke ali prigrizke.
In na koncu še najpomembnejše: kaj spakirati za prvi dopust z dojenčkom?
Pakiranje za dopust se bo nekoliko razlikovalo glede na izbrani transport. V kolikor se na pot podate z avtomobilom, lahko s seboj vzamete več stvari: poleg vozička tudi prenosno posteljico, banjico, sterilizator ... Pri potovanju z letalom ste omejeni na zakupljeno količino prtljage, zato se bo treba držati osnovnega seznama nujnih potrebščin, ki ga v primeru, če vam ostane prostor, lahko dopolnite s tistimi manj nujnimi stvarmi.
Osnovni potovalni seznam za dojenčka obsega :
- dokumente (osebno izkaznico ali potni list, zdravstveno izkaznico, zavarovanje za tujino, knjižico o cepljenju za dojenčka, letalske karte),
- denarnico z gotovino in vsaj eno plačilno kartico,
- oblačila ( naj bodo zračna, svetla in če se le da iz naravnih materialov; vzemite jih dovolj, da lahko dojenčka preoblečete vsaj 2-krat na dan, ne pozabite na jopico, pokrivalo in oblačila z UV zaščito),
- pleničke in vlažilne robčke (tudi kopalne pleničke)
- previjalno podlogo
- brisače in tetra plenice
- primerno obutev (sandali, supergice ali zgolj nogavičke)
- pribor za hranjenje (steklenička, adaptirano mleko (v kolikor otrok ni dojen), pri večjih pa silikonski krožnik in žličko),
- dudo, grizalo,
- potovalno lekarno (kremo z visokim zaščitnim faktorjem, hladilno krema, kapljice za oči, nos in ušesa, zdravila za zbijanje vročine, zdravila proti driski, analgetike, pripravke za pike insektov, aspirator za nos, nekaj za dezinfekcijo ran, aktivno oglje, termometer in obliže),
- kozmetiko za dojenčka (milo, šampon, olje za telo, krtačo za lase, ščipalec za nohte, pri večjih tudi zobno ščetko),
- voziček,
- igrače (s količino teh ne pretiravajte; vzemite tiste, s katerimi se doma največkrat zamoti).

Posebno pozornost velja nameniti zlasti pleničkam. V kolikor se na pot odpravite z avtomobilom, jih boste najbrž lahko vzeli s sabo dovolj za celoten dopust, v primeru potovanja z letalom pa jih bo treba zelo verjetno kupiti tudi na destinaciji. Pri tem ni nujno, da boste našli točno takšne, kot jih uporabljate.
V tem primeru bo najbolje pregledati celotno ponudbo v lokalni drogeriji ali lekarni in izbrati tiste, ki jih poznate oziroma ste zanje že slišali. Skoraj povsod boste denimo zagotovo našli pleničke Pampers, ki so znane po odlični vpojnosti in zaščiti nežne dojenčkove kože. Izbirate lahko med bogato ponudbo tako po velikosti kot namenu: za izjemno občutljivo kožo so denimo najboljše Pampers Harmonie, ali Pampers Premium Care, za ponoči je najbolje izbrati take z dodatnim slojem 'sleep'. Aktivni malčki se bodo najbolj udobno počutili v hlačnih pleničkah Pampers Pants, za otroške užitke v vodi pa bodo top izbira kopalne pleničke Pampers Splashers.
Še nekaj praktičnih nasvetov
Počitnice z dojenčkom bodo torej nekoliko drugačne od tistih, ki ste jih bili vajeni prej. Izpostavljanje soncu med 11. in 16. uro žal odpade, saj je sonce takrat najmočnejše in lahko zelo slabo vpliva na občutljivo dojenčkovo kožo. Tudi sicer bo treba pol ure pred odhodom na plažo malčka namazati z debelejšo plastjo zaščitne kreme za otroke z visokim faktorjem (50+). Otrok naj bo med igro v vodi vednomer zaščiten (zaščitna krema, kopalke iz materiala z UV zaščito, klobuček), ko pa je izven vode pa se z njim zadržujte v senci.
Sposobnost uravnavanja telesne temperature se pri dojenčku še razvija, zato ga opazujte in prilagodite oblačila njegovim potrebam in temperaturam. Redno preverjajte, če mu je vroče tako, da ga pretipate v predelu trupa, na prsnem košu in zadaj na hrbtu. Če se je prepotil, ga preoblecite. Večkrat mu ponudite vodo po požirkih, da ne pride do dehidracije.
Ko se odpravite v vodo, dojenčka najprej navadite nanjo, pri tem pa naj se vam nikar ne mudi. V vodo najprej pomočite stopala in nogice, nato pa počasi še ostalo telo, brez naglih gibov, da ga ne prestrašite. Ves čas ga držite tesno v naročju in mu dajte občutek varnosti, da bodo njegove prve izkušnje z morjem ali bazenom kar se da prijetne.
Sponzorirana vsebina