Prvi tedni z novorojenčkom: to svetuje psiholog

S.B. /

DOJENČEK

0
27.09.2024, 3:00

Obdobje novorojenčka je težka faza starševstva. Da bi bilo čim lažje, vam ponujamo nekaj nasvetov psihologa, ki vam lahko pomagajo v prvih tednih z dojenčkom.

Prvi tedni z novorojenčkom: to svetuje psiholog

S prihodom novorojenčka pride tudi veliko sprememb, predvsem za starše, ki v to vlogo vstopijo prvič. Skrb za dojenčka je za večino staršev popolnoma nova veščina in to začetno obdobje je lahko pogosto zahtevno. A brez skrbi, sčasoma postane vse lažje in uspeli boste premagati vse izzive kot mnogi starši pred vami.

Tukaj je nekaj nasvetov psihologa, ki vam lahko pomagajo v prvih tednih z novorojenčkom:

1. Vnaprej pripravite osnovne stvari 

Dojenčki se pogosto rodijo pred predvidenim datumom, zato je pomembno, da ste pripravljeni. Osnovne stvari, ki jih potrebujete, so avtosedež, posteljica ali zibelka, plenice, otroška oblačila, odeje, mokri robčki, stekleničke in adaptirano mleko, če ne nameravate dojiti. Čeprav boste sčasoma potrebovali veliko več opreme, je to minimum, ki vam bo omogočil, da prve dni preživite brez stresa. 

Lažje bo, če si boste osnovne stvari pripravili še pred rojtvom otroka.
Lažje bo, če si boste osnovne stvari pripravili še pred rojtvom otroka. / FOTO: Adobe Stock

2. Oprite se na partnerja in mu zaupajte 

Skrb za novorojenčka naj bo timsko delo. Če si lahko vaš partner po porodu vzame proste dneve, bo to pomagalo okrepiti vaš odnos in ustvariti močno zvezo. Skupno učenje in reševanje začetnih izzivov lahko ustvarita globoko povezanost. Pogosto se očetje počutijo zapostavljene, ker so matere bolje obveščene o negi otrok, vendar je pomembno, da se tudi oni vključijo. Ne kritizirajte ga, ampak ga podpirajte, da se bo v svoji vlogi počutil koristnega in varnejšega.

3. Prosite za pomoč, ko jo potrebujete

Nič ni narobe, če prosite za pomoč, ko čutite, da ne zmorete več sami. Če vam prijatelji ali družina ponudijo pomoč, jo sprejmite. Natančno jim povejte, kaj potrebujete – naj bo to obrok ali varstvo otroka, da lahko zadremate ali se stuširate. Raziskave kažejo, da je pomanjkanje spanja eden največjih izzivov v prvih tednih starševstva, zato lahko vsak trenutek počitka močno vpliva na vaše fizično in čustveno zdravje.

Dovolite partnerju, da vam pomaga in se vključi v nego in skrb za otroka.
Dovolite partnerju, da vam pomaga in se vključi v nego in skrb za otroka. / FOTO: Shutterstock

4. Naučite si odpuščati za (neizogibne) napake 

Skrb za jokajočega otroka je lahko frustrirajoča, zlasti zaradi pomanjkanja spanja in fizičnega okrevanja po porodu. Normalno je biti čustven in razdražljiv. Veliko žensk se sooča s poporodno otožnostjo, ki lahko vključuje žalost, jokavost ali živčnost, vendar običajno izgine po približno desetih dneh. Vzemite si čas za okrevanje in ne pozabite prositi partnerja za podporo – že kratek objem lahko zmanjša stres.

5. Ne pozabite, da bo sčasoma lažje 

Čeprav so prvi tedni običajno kaotični, bo sčasoma vse lažje. Vaš dojenček se bo uvedel v rutino spanja in hranjenja, postali boste bolj izkušeni pri skrbi zanj in vaše telo si bo opomoglo. Najlepši trenutek boste doživeli, ko vas bo dojenček prvič nagradil z nasmehom in to so trenutki, zaradi katerih je vredno skozi vsak izziv.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Vir: Yourtango

NOVICE

Potrdili gradbeno dovoljenje: gradnja onkologije ...

ŠPORT

Muriel Furrer izgubila borbo za življenje

POP IN

Nenavaden dan z nenavadno areno

TV ODDAJE

Nenavaden dan z nenavadno areno

VIZITA.SI

Na kaj paziti pri izbiri prehranskih dopolnil za ...

OKUSNO.JE

S temi nasveti bo pražen krompir še boljši

ZADOVOLJNA.SI

Zdi se, da veselje po ločitvi ni dolgo trajalo

MOSKISVET.COM

Nekdaj eden najbolj privlačnih igralcev, zdaj ...

BIBALEZE.SI

Je mogoče, da sta Meghan in Harry to storila ...

CEKIN.SI

CareerTok: zakaj mladi iščejo karierne nasvete na ...

DOMINVRT.SI

Alufolijo lahko v kopalnici uporabite tudi tako

VIZITA.SI

To se zgodi, če trebuh 'vlečete noter'