Bibaleze.si

Oprema za dojenčka: kaj je lahko rabljeno in kaj mora biti novo?

Špela Zupan

Dojenček

0
17. 08. 2022 05.00

Mamice si rade izposojamo, podarjamo ali prodamo stvari, ki so jih naši otroci prerasli. Tako prihranimo denar in obenem tudi varujemo okolje. A vendar je treba biti pozoren pri opremi za dojenčka – določenih stvari ni dobro prevečkrat uporabiti. Preverite, kaj je pametno kupiti novo in kaj je popolnoma v redu tudi rabljeno!

soba

Na spletu in na družbenih omrežjih je več skupin, kjer si mamice poleg nasvetov izmenjujejo opremo, oblekice in igračke, ki jih njihovi otroci ne potrebujejo več. Dejstvo je, da je pred prihodom dojenčka treba veliko nakupiti, kar bodočim staršem predstavlja precejšnji finančni zalogaj. Strošek pa je lahko veliko nižji ob nakupu rabljene opreme in z vnovično uporabo obenem tudi varujete okolje. A vendarle ni dobro vsega uporabiti večkrat in za različne dojenčke. Preverite, kaj je bolje kupiti novo ter na kaj je treba biti pozoren pri nakupu stare opreme in zakaj!

 

Posebej bodite pozorni pri nakupu avtosedeža. Za varnost gre!

Otroški avtosedež lahko kupimo bodisi novega ali rabljenega ali se odločimo za najem. Odločitev je seveda odvisna od finančnih zmožnosti, je pa dejstvo, da je treba biti pri izbiri še posebej previden, saj gre za varnost vašega otroka. Vodja AMZS šole vožnje in inštruktor varne vožnje, Manuel Pungertnik, priporoča uporabo rabljenega avtosedeža le, če ste prepričani o njegovi zgodovini, predvsem, da ni bil udeležen v prometni nesreči. "Nekatere poškodbe so namreč lahko skrite in očesu nepoznavalca nevidne," je opozoril.

Manuel Pungertnik, AMZS: "Nujno se je treba prepričati, da je avtosedež konstrukcijsko nespremenjen in nepoškodovan. Bodite pozorni na:

školjka sedeža ne sme imeti sledi poškodb ali razpok – odmaknite blago in školjko dobro preglejte,
varnostni pasovi ne smejo biti nacefrani, strgani ali raztegnjeni,
varnostni pasovi morajo biti opremljeni z originalnimi blazinicami,
mehanizem za nastavljanje višine pasov mora delovati brezhibno in se tudi ob močnem potegu ne sme premikati,
vse ključavnice in zaklepni mehanizmi morajo delovati brezhibno ter
preverite, če sedež morda ni bil vpoklican v delavnice zaradi tovarniške napake."

Avtosedež je treba izbrati glede na velikost otroka. "Pred nakupom ali najemom se posvetujte še z uveljavljenim prodajalcem otroških varnostnih sedežev ali organizacijo, ki jih daje v najem. Ob nakupu je najbolje imeti s seboj otroka (če ni več dojenček), ki naj preskusi, ali mu sedež ustreza. Drugo pomembno merilo je namestitev otroškega sedeža v avto: zaradi različnih konfiguracij vsi otroški sedeži niso primerni za vse avte. V specializirani trgovini pomagajo pri namestitvi sedeža v avto in opozorijo na pravilno namestitev in uporabo sedeža," je pojasnil.

Nikakor ni več uporaben avtosedež, ki je bil v avtomobilu v času tudi lažje prometne nesreče ali ki je morda med prenosom ponesreči padel iz rok in treščil ob tla. Če se vseeno odločite za nakup rabljenega, prej preverite, koliko je star, in ga kupite od zaupanja vrednega prodajalca.
Nikakor ni več uporaben avtosedež, ki je bil v avtomobilu v času tudi lažje prometne nesreče ali ki je morda med prenosom ponesreči padel iz rok in treščil ob tla. Če se vseeno odločite za nakup rabljenega, prej preverite, koliko je star, in ga kupite od zaupanja vrednega prodajalca.FOTO: Dreamstime

Obenem je treba vedeti, da materiali – tudi sestavni deli avtosedeža, sčasoma propadejo in izgubijo varnostne funkcije. "Zakon ne predpisuje največje dovoljene starosti otroških sedežev, zato velja pri oceni uporabiti razum. Sedeži so večinoma sestavljeni iz plastičnih mas, ki so sicer trpežne, a z leti, ultravijoličnim sevanjem, vlago in drugimi vplivi lahko izgubijo nekaj lastnosti, kot so prožnost in čvrstost," je razložil Manuel Pungertnik. Večina sedežev ima sicer na školjki odtisnjen datum izdelave, "ki naj bo vodilo pri odločitvi za nakup. AMZS in drugi evropski avtomobilski klubi, ki opravljamo teste sedežev, priporočamo, da sedeži niso starejši od sedem do največ 10 let. Nekateri izdelovalci dobo trajanja oziroma varne uporabe zapišejo tudi v navodila za uporabo sedeža."

 

Odpeljite rabljen voziček na "testno vožnjo"

Eden dražjih kosov opreme za dojenčka je praviloma voziček in nič ni narobe, če kupite, si izposodite ali "podedujete" rabljenega. Vendar natančno preverite, ali ni morda odlomljen kakšen del, zaradi česar bi bila lahko ogrožena varnost dojenčka, če delujejo zavore in če je vse na svojem mestu. Prosite tudi, ali lahko voziček pred nakupom odpeljete na "testno vožnjo", da se prepričate, ali res vse brezhibno deluje. Izberite glede na svoje potrebe, torej voziček z velikimi kolesi, če boste "vozičkali" na makadamskih poteh ali po gozdu. Pred nakupom tudi preverite, ali boste zloženega lahko stlačili v prtljažnik avtomobila in ali ima tako košarico za manjšega dojenčka kot tudi športni del za malčke, ki že samostojno sedijo. 

Ogrodje za posteljico ali zibelko lahko tudi kupite rabljeno, ampak naj bo varno in trdno, da ne bi recimo kje odpadla stranica in bi se otroček lahko poškodoval. Prav tako pazite, da se morda na določenih mestih ne lušči barva, da kje ne izstopajo žeblji in da kje ne odstopa trska, ki bi se lahko dojenčku zapičila v kožo. Tudi rabljena posteljnina je dober nakup, saj lahko vse operete v pralnem stroju, samo naj bo v dobrem stanju. Bolje pa je, če je ležišče novo zaradi pršic, bakterij, ostankov kože, potu, lahko tudi urina in blata; obenem so lahko stara ležišča plesniva in izgubijo trdoto. In kako je s prenosno posteljico? Pred nakupom resno razmislite, ali jo sploh potrebujete. V veliki večini hotelov, pa tudi že pri nekaj zasebnih ponudnikov, jih namreč že imajo, samo rezervirati jo morate. Mi smo jo sicer kupili, ampak je naš dojenček na potovanjih vedno spal kar med nama v veliki zakonski postelji. Na koncu je pristala spodaj v dnevni sobi pri babici, kjer zdaj služi kot nekakšna mini igralnica.

Kopanje dojenčka
Kopanje dojenčkaFOTO: Profimedia

Bolje je, če črpalko mleka kupite novo, saj so na njej nekateri sestavni deli, ki jih je težko ali skoraj nemogoče očistiti, pa tudi guma in plastika imata svoj rok trajanja. Če si nameravate redno črpati mleko, je bolje električna in brezhibno delujoča, ne pa denimo ročna. Verjemite, saj je nasvet iz prve roke. Prav tako ne kupujte rabljenih dud niti stekleničk za mleko, medtem ko lahko brez pretiranih skrbi denimo nabavite rabljen sterilizator ter kopalno kad s stojalom, če le ni slučajno plesniva. Pri košu za plenice pa je morda podoben pomislek kot pri črpalki - ali vam lahko zagotovijo, da s seboj ne boste domov prinesli nezaželenih in nepotrebnih bakterij? Precej prihranka je lahko tudi pri previjalni mizi. Pri rabljeni preverite, ali je stabilna, ali so vsi žeblji na svojem mestu, ali ima trdne stranice in ali se morda kje ne lušči barva. Previjalno blazino medtem raje kupite novo. Pri otroškem stolčku bodite posebej pozorni na ohranjenost in čistočo morebitne blazinice, na trdnost in na varnostne priponke. Odličen nakup je tudi rabljena nosilka, ki jo lahko prav lepo operete v pralnem stroju.

 

Rabljena oblačila - velik da!

Najraje mamice kupijo, si sposodijo ali prejmejo v dar rabljena oblačila, brisače, tetra plenice in morda tudi pleničke za večkratno uporabo. Vse praviloma lahko operete na visokih temperaturah in večinoma tudi posušite v sušilnem stroju, s čimer uničite bakterije. Predvsem je fino, če imate možnost dobiti stara oblačila, saj jih mamice največkrat (pro)dajo v kompletu, celo po številkah glede na starost. Pa tudi dojenčki zelo hitro rastejo in se nikoli ne obrabijo do mere, ko bi jih bilo treba zavreči. Slednje še posebej večja za bundice, plaščke, praznična in bolj fina oblačila, ki jih je dojenček malo nosil. Verjetno bo vseeno treba kupiti kakšen nov bodi, kar pa - roko na srce - ni tako velik finančni zalogaj. V naši ožji družini si mamice med seboj izposojamo oblekice za štiri fantke in za štiri punčke, pa še za koga bo na koncu ostalo. Drugače je pri obutvi, ki jo lahko sicer nosijo otroci drug za drugim, a naj bo res dobro odhranjena. 

Veliko lahko prihranite z nakupom ali izposojo rabljenih oblačil.
Veliko lahko prihranite z nakupom ali izposojo rabljenih oblačil.FOTO: Dreamstime

In še - sicer na koncu, a ne najmanj pomembne - igrače. Starši in drugi sorodniki, predvsem babice in dedki, znajo hitro pretiravati in nakupiti gore igrač, za katere pa se na koncu izkaže, da dojenčka sploh ne zanimajo. Zato raje privarčujte z nakupom starih. Resnično ni nič narobe, če kupite rabljene, vendar naj bodo brezhibne in nepoškodovane. Posebno bodite pozorni na nevarno luščenje barv in na odlomljene plastične delčke. Plišaste igrače pred uporabo operite v pralnem stroju, nekateri pa priporočajo tudi "razkuževanje" nekaj dni v zamrzovalniku za odstranitev morebitnih uši, gnid, prišic, bakterij in drugih nadlog, ki bi se lahko zaredile v njih. Zaradi nevarnosti zadušitve prav tako preverite, ali so dobro prišite oči, nosek in drugi našitki. Odličen in vreden nakup bodo rabljene knjigice pravljic, tudi kartonke. Slednje bodo za vedno, morda tudi za vaše vnuke in pravnuke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855