Bibaleze.si

VIDEO: Za in proti spanju z dojenčkom

E.Ž.

Dojenček

1
08. 05. 2009 13.37

Nekatere raziskave so pokazale, da so dojenčki, ki si posteljo delijo s starši, večkrat lačni, a manj motijo materino spanje kot dojenčki, ki spijo sami.

Takole se najlepše zaspi.

 Prednosti spanja v isti postelji

Če vi in vaš partner podnevi delata, vama lahko spanje z dojenčkom ponudi nekaj dodatnega časa, ki ga lahko preživita v njegovi bližini. Nočna skrb in bližina lahko pomagata ustvariti močnejšo vez med vami in vašim otrokom.

Nekatere raziskave so pokazale, da so dojenčki, ki si posteljo delijo s starši, večkrat lačni, a manj motijo materino spanje kot dojenčki, ki spijo sami. Matere, ki si posteljo delijo s svojim dojenčkom, ga večinoma dojijo dlje časa – mogoče zato, ker je za njih lažje dojiti v postelji kot pa da morajo ponoči vstajati iz postelje, da bi ga nahranile.

Takole se najlepše zaspi.
Takole se najlepše zaspi.FOTO: Boštjan Pilej

Dojenčki, ki spijo s starši, so ponoči krajši čas budni kot dojenčki, ki spijo sami in lahko tudi bistveno manj časa jokajo. Spanje z dojenčkom vam omogoča, da se lahko ponoči hitro odzovete na njegovo kašljanje ali jok.

Bolj samozavestni

Nekateri verjamejo, da so dojenčki, ki spijo s svojimi starši, v otroštvu bolj samostojni, pogumni in samozavestni. Kot odrasli se bolj cenijo, bolje obvladujejo stresne situacije in so bolj odprti do intimnosti od otrok, ki so kot dojenčki spali sami. Vendar pa različni načini spanja vašega dojenčka ne morejo spremeniti v točno določen tip osebnosti.

Rezultati nekaterih raziskav dodatno nakazujejo, da se dojenčki, ki spijo s svojimi starši, ponoči manjkrat prebujajo in zaspijo hitreje od dojenčkov, ki sami spijo v sosednji sobi. Vendar se je treba zavedati, da nekateri dojenčki lažje zaspijo sami. Zato je napačno mnenje, da bo spanje s starši vplivalo na to, kdaj bo dojenček prespal vso noč.

In slabosti?

Da se navadite deliti posteljo z migajočim in zvijajočim se dojenčkom, traja nekaj časa in morebiti boste spali slabše, kot če bi spali sami. Če se vaš dojenček navadi zaspati ob vas, bo lahko imel kasneje težave, če ga boste pustili pri sorodniku ali varuški. Odvisno od starosti vašega otroka in obdobja, ki ga je prespal z vami, bo lahko selitev dojenčka iz družinske postelje v njegovo posteljico dolgotrajen proces.

Skupno spanje lahko vpliva tudi na vaše spolno življenje. Spontana spolnost je nemogoča, če si posteljo delite z otrokom, in mnogo staršev si spolne užitke privošči v drugi sobi, da ne bi motili svojega dojenčka. Včasih bo lahko koga od vaju celo motilo, da morata sprejeti tak kompromis.

Nekatere starše morda skrbijo rezultati raziskave, ki je bila leta 2004 objavljena v reviji Lancet, in je nakazala na rahlo povečano tveganje za smrt v zibki za dojenčke mater nekadilk, ki so prvih osem tednov svojega življenja spali v postelji s starši. Vendar dojenčkom prijazna pobuda (Baby Friendly Initiative) organizacije UNICEF v Združenem kraljestvu in ostalih organizacij zaradi lažjega dojenja priporočajo spanje s starši prvih nekaj tednov po rojstvu, če ga le izpeljete pravilno.

Dobro je imeti posteljico z ograjo.
Dobro je imeti posteljico z ograjo.FOTO: iStockphoto

Kako naj zaspim z dojenčkom, če grem v posteljo kasneje?

Če vas zanima, kako dojenčka uspavati, ko sami še niste pripravljeni za odhod v posteljo, vam ne moremo ponuditi enostavnega odgovora. Nekateri starši se uležejo poleg otroka, počakajo, da zaspi, in nato vstanejo ter nadaljujejo z večernimi opravili. Dobro je, da redno preverjate dojenčkovo stanje, da imate posteljico z ograjo in tako ne more pasti iz nje. Na tla okoli postelje položite blazine, če bi se kljub varnostnim ukrepom odkotalil iz nje.

Nekateri starši svojega dojenčka zvečer ohranjajo budnega, nekateri pa otroku pustijo, da zaspi v prenosni posteljici ali pleteni košari v njihovi bližini, dokler se sami ne odpravijo spat.

Vaše izkušnje in mnenja so dobrodošle na forumu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863