Bibaleze.si

RAZVOJ OTROKA: 2. teden

Bibaleze.si

Razvoj otroka

0
13. 10. 2010 15.21

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

poporodna otožnost

 

poporodna otožnost
poporodna otožnostFOTO: iStockphoto

Drage mamice in očki, za vami je prvi teden življenja z novim družinskim članom. Dnevi potekajo počasneje, vse se vrti okrog vašega dojenčka.

Povsem normalno je če boste še nekaj tednov nekoliko izgubljeni. Z novorojenčkom se morate namreč navaditi drug na drugega, ujeti ritem hranjenja, spanja in na splošno dnevne rutine. Vsaka mamica je po porodu utrujena, pa naj še tako zlahka rodi. Telo se je devet mesecev pripravljalo na porod in doživljalo velike spremembe. Po porodu pa se telo pripravlja spet na novo vlogo.

(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)

Mali zaspanček

Novorojenčki večino dneva prespijo, hraniti pa jih je potrebno na dve do tri ure. Njihova glavna aktivnost je namreč spanje, ki lahko zajema kar 20 ur njegovega vsakdana. Za večino dojenčkov se tako zdi, da se zbudijo le za hranjenje in takoj za tem ponovno zaspijo, nekateri pa so v zgodnjih dneh skoraj preveč zaspani, da bi jedli. V prvem tednu to ni tako pomembno, če pa je dojenček zaspanček tudi pozneje, ga morate za hranjenje zbuditi.

Jok

Nekateri dojenčki veliko jočejo Jok boste sčasomavedno bolje razumeli – ali pomeni, da je lačen ali kaj drugega (da je moker, ga zebe, noče biti na rokah, hoče mir in tišino itd.).
Novorojenček je občutljiv tudi za hrup, svetlobo in močne vonjave, ki ga prav tako lahko pripravijo do joka. Zibanje in petje v tihem prostoru ga lahko pomiri, ko je razburjen. Če dojite, ga lahko čudovito umirite tako, da ga primaknete k prsim. Nekateri dojenčki imajo radi, da jih nosimo naokrog, včasih pa pomaga, če otroka povijete, ker se tako počuti bolj varnega, saj je bil že pred rojstvom vajen tesnega objema maternice.

Sesalni in iskalni refleks

Otroci se rodijo s številnimi refleksi. Najbolj značilna za prve mesece življenja sta iskalni in sesalni refleks. Pozneje izgineta, saj nista več potrebna za dojenčkovo preživetje. Prirojeni refleksi so namreč povezani z instinktivno potrebo po hrani, varnosti in telesni bližini, po drugi strani pa so tudi pokazatelj nevrološkega in gibalnega razvoja.
Sesalni refleks dojenčku pomaga, da si poišče hrano. Sproži ga predmet, ki ga novorojenček dobi v usta (prsna bradavica, duda). Če otroka podražite po kotičku ust, jih bo odprl in začel sesati. Refleks ima dojenček do tretjega meseca starosti.
Iskalni refleks je tesno povezan s sesalnim refleksom. Ob telesnem stiku bo novorojenček avtomatično začel iskati materino bradavico. Če dojenčka pobožamo po licu, bo obrnil glavico v to smer in začel z usti iskati vir hrane. Sproži ga namreč dotik ust ali kože lic na kateri koli strani. Refleks ima dojenček do tretjega ali petega meseca starosti.

Vid in sluh

Vaš dojenček bo v prvih dveh tednih začel usmerjati pogled, ne bo pa še s pogledom sledil
obrazu, ki se bo premikal prek njegovega vidnega polja. Sliši že, se pa ne obrača za zvokom. Morda boste opazili, da se umiri v bližini blagega šumenja ali glasu.

Mišična moč

Dojenček ne bo premogel veliko mišične moči in opazili boste, da mu glava pade vznak, ko ga povlečete v sedeči položaj. Če ga dvigate ali držite v sedečem položaju, mu morate dobro podpreti glavo. Roke bo nenadzorovano premikal, pesti pa bodo pogosteje zaprte kot razprte – to se bo v prvih nekaj tednih postopoma spremenilo.

REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863