Vaš dojenček morda še vedno pogosto joka, sploh kadar je lačen, ali kadar mu je neprijetno. Nekateri dojenčki jočejo veliko in zagnano, še posebej proti koncu dneva. Temu pogosto pravimo kolike, a pravi vzrok ni znan in za to nimamo zdravila. Morda boste dobili veliko nasvetov, kako dojenčku pomagati, a ugotovili boste, da ste ga še najbolj potolažili z zibanjem ali nežno masažo po trebuhu. Kolike velikokrat povzroči tudi hrana, ki jo uživa mati, saj neposredno prihaja tudi v mleko. Zato se v mesecih, ko dojite, izogibajte močno začinjeni hrani. Seveda težave sčasoma prenehajo.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Vzroki joka
Povsem razumljivo je, da jok vašega otročička sproži močan starševski odziv. Sprašujete se, kaj je narobe, ali morda ni kaj hujšega, kako mu pomagati …
Poznamo sedem vzrokov, zaradi katerih otrok joka. To so bolečina, neugodje, lakota, samota, utrujenost, dolgočasje in razočaranje. Starši se kmalu naučijo 'slišati' jok svojega dojenčka.
Kadar zajoka zaradi bolečine, je jok oster, ušesa parajoč. Ker še ne ve, kaj se dogaja, kaj je narobe, ne loči med majhno in veliko poškodbo, želi z jokom čim prej pritegniti pozornost staršev. In pogosto povsem preneha jokati, ko ga vzamemo v naročje in potolažimo. Spet se počuti varnega. Če pa še vedno čuti bolečino, joka tudi v naročju. Tak dolgotrajen jok zaradi bolečin pogosto povzročajo kolike ali krči.
Otrok joka tudi, kadar je pokakan, utrujen, kadar mu je prevroče, ga zebe. Jokati pogosto začne potihoma, nato pa svoj jok stopnjuje.
Kadar je dojenček lačen, je njegov jok glasen, da nam vedeti, da je nujno. Ko joka zaradi lakote, ima med jokom zelo kratke premore za vdihe.
Če se otrok počuti osamljenega in zapuščenega, joka žalostno. In tak jok je najlažje potolažiti. Ozdravi ga toplo naročje in starševski dotik.
Dojenček joče tudi, če je utrujen. Takrat je njegov jok cmerav, mane si oči, nič mu ne ustreza.
Nega
Pogosto in temeljito umivanje dojenčkovega obraza in čiščenje njegovih genitalij po vsaki zamenjavi pleničk ter odstranjevanje vse vidne umazanije je dovolj, da otrok ostane čist med kopelmi. Ko ga kopate, boste morda občutili malce strahu med rokovanjem, saj je dojenček milnat in spolzek, zato ohranite trden prijem. Večina dojenčkov ima zelo rada toplo vodo.
Eterična olja
Ni priporočljivo, da bi v sobi, kjer spi dojenček, uporabljali eterična olja. Nekatera so močna in agresivna in lahko se zgodi, da dojenčku ne bodo dišala tako kot vam. Veliko bolje bo, če bo soba le dobro prezračena in v njej čim več svežega zraka.
Menjajte plenice
Dojenčki, sploh tisti, ki se dojijo, zelo veliko kakajo. V prvih tednih se vam bo morda zdelo, da ne počnete skoraj nič drugega kot previjate in dojite. A zelo pomembno je, da pleničke menjate pogosto, oziroma, kolikor je to potrebno. S tem se boste izognili rdečici in vnetju. Pri vsakem previjanju dobro očistite ritko in genitalije.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV