Mišice vašega dojenčka se sedaj krepijo in glavo lahko drži pokonci dlje časa, čeprav se mu še vedno zvrne nazaj, kadar sedi.
Ko bo vznemirjen (kar je precej pogosto), bo mahal z rokicami in z nogicami 'vozil kolo'. Dlani bo imel večinoma zaprte, občasno jih bo pa tudi odprl in zgrabil prst ali kak drug predmet, ki mu ga boste dali v roko. Začenja spoznavati povezavo med tem, kar delajo njegove roke in kaj se zgodi, ko jih premika; užival bo, če jih boste vi premikali zanj. Ko je zadovoljen, lahko spušča tihe zvoke, ki pa še niso pravo gruljenje.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Kako lahko najbolje okopam svojega dojenčka?
Pri kopanju dojenčka uporabljajte mila, ki so narejena iz naravnih sestavin. Odsvetujejo se alkalna mila, to so mila s pH 9 ali 10, saj ta spremenijo pH vrednost kože. Za kopanje dojenčka poiščite mila, ki imajo pH 5,5 in so namenjena za čiščenje občutljive otroške kože. Takšna mila bodo kožo ščitila ter ji vračala naravno maščobno ravnovesje. Navadno vsebujejo še dodatne snovi, ki kožo mastijo in na tak način zadržujejo vlago. S tem preprečijo, da bi se pri umivanju in kopanju nadražila in izsušila.
Za umivanje dojenčkovega lasišča uporabljajte blago alkalno milo. Šamponi morajo biti učinkoviti in vsebovati površinsko aktivne snovi, ki so dovolj blage, da ne dražijo kože in lasišča. Posezite po naravnih šamponih, teh je danes na tržišči že kar nekaj.
Nasvete za lajšanje kopanja si lahko preberete spodaj. Z malce sreče bo kopanje postalo eden od najbolj prijetnih delov vašega skupnega dne.
1. Pripravite si vse potrebne kopalne potrebščine.
2. Zagotovite, da je soba topla in da je voda za kopanje prijetno topla, ne pa vroča (temperatura okoli 35 ºC dojenčkom dokazano pomaga ohranjati telesno toploto).
3. Za novorojenčke in dojenčke do šest mesecev starosti v kad natočite okoli 5 do 7 centimetrov vode, oziroma dovolj, da se bo vaš dojenček v kadi lahko namestil in da bo voda v celoti prekrivala njegova ramena. Za starejše otroke nikoli ne napolnite kadi višje od višine pasu (ko je dojenček v sedečem položaju).
4. Vašega dojenčka prinesite v prostor za kopanje in ga slecite do golega.
5. Postopoma ga spustite v kad pri čemer uporabljajte eno roko za podpiranje vratu in glave.
6. Milo uporabljajte zmerno in ga očistite z roko ali krpico za umivanje ali gobico od glave do nog in od sprednje proti zadnji strani. Lasišče operite z mokro namiljeno krpico. Uporabite navlaženo bombažno vato za čiščenje oči in obraza. Pri genitalijah vašega dojenčka zadostuje rutinsko čiščenje. Če se je v kotičkih nosnic ali ust nabrala posušena sluz, jo navlažite in tako omehčajte preden jo obrišete.
7. Milo temeljito odstranite s čisto krpico za umivanje.
8. Dojenčka zavijte v brisačo in ga nežno obrišite. Če je njegova koža suha ali če ima izpuščaje zaradi pleničke, lahko po kopeli uporabite blag vlažilni losjon.
Suho in “luskasto lasišče”
Najpogosteje se pojavi v prvih mesecih in se imenuje temenice. Imajo jih domala vsi dojenčki in niso nevarne. Na videz so sicer zelo neprijetne, vendar dojenčka ne motijo in ne srbijo. Temenice se lahko razširijo tudi na druge predele telesa, vendar izginejo v nekaj dneh. V lasišče nežno vtrite olje za nego dojenčkov, ki pa naj ne bo parfumirano. Na glavi ga pustite 24 ur, potem pa po kopanju lasišče razčešite z nežnim gostim glavnikom in odstranite luskice.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV