
Dojenček bo sedaj potreboval veliko ljubkovanja in dotikov in mu tega ne bo nikoli preveč. Ko bo na previjalni mizi, se nagnite k njemu, tako da bo njegov obraz približno 20 do 30 cm oddaljen od vašega, in mu veselo prigovarjajte. Nato se ustavite in mu dajte možnost, da se vam nasmehne, se začne zvijati, spuščati glasove in premikati ustnice. Poskusite z naslednjim: nasmehnite se, pokažite jezik, široko odprite in zaprite usta ali se hihitajte. Dojenček vas bo morda začel posnemati!
Všeč mu bodo tudi glasba, petje in nežne čofotajoče igre v kadi med kopeljo. Vaš dojenček hitro raste, pri pridobivanju teže pa je možna velika raznolikost. Dojenčki, ki so bili ob rojstvu večji, lahko na teži pridobijo manj kot tisti z nižjo porodno.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Mali brbljavček
Pri starosti enega ali dveh mesecev dojenček odkrije, da lahko ustvari brbljajoč zvok. Svoj jeziček potisne skozi rahlo razprti ustnici, ki ju nato ponovno stisne skupaj. Pri tem nastane majhen mehurček sline. Tega, zanj zelo velikega dosežka, še ne spremlja noben glas, vendar gre za pomemben prvi korak na dolgi poti do obvladovanja jezika. Z brbljanjem se uči usklajevati dihanje z gibanjem jezika in ustnic; z usti oponaša govorne gibe.
Pikast obrazek
Dojenčki imajo pogosto pike po obrazu, vendar je to le redko nevarno. Včasih imajo majhne, bele pike, ki jih povzročijo hormonske spremembe. Zdravljenje ni potrebno, saj pike v nekaj dneh ali tednih izginejo same od sebe. Če so vnete ali rdeče, jih pustite pri miru, dokler same ne “počijo”. Zatem jih previdno očistite s hladno prevreto vodo in namažite z antiseptično kremo. Če okužba ne izgine ali se širi, pa se posvetujte s pediatrom.
Rdeča ritka
Plenični osip je navadno posledica amoniaka, ki draži kožo. Zato morate večkrat preveriti, da dojenček pod plenico ni preveč moker. Dojenčkova koža je zelo občutljiva, zlasti na odišavljene in umetne sestavine. Prav zaradi tega včasih rdeče ritke niso posledica mokrih plenic, ampak prevelike količine uporabe čistilnih proizvodov. Kadar se vname ritka, je najbolje, da jo večkrat na dan umivate s toplo prevreto vodo in jo namažete z hladilno kremo. S tem ublažite bolečine in dojenčka zavarujete pred nadaljnim draženjem.
Dolgi nohti
Dojenčkovi nohtki so lahko zelo moteči, saj dojenčki veliko krilijo z rokami. Pri tem se dotikajo obraza in se opraskajo. Praske so običajno površinske in dojenčku ne puščajo trajnejših posledic. Običajno so le vnete in rdeče. Da bi se temu izognili, lahko dojenčku kupite posebne rokavičke. S tem njegova svoboda gibanja ne bo ovirana. Rokavičke uporabljajte toliko časa, dokler nohti ne zrastejo toliko, da jih lahko postrižete.
Faze spanja
Če gledate otroka med spanjem, lahko opazite različne faze spanja. Čeprav spi, včasih diha globoko in enakomerno, drugič hitro in sunkovito, spet enkrat leži negibno, drugič pa je nemiren. Strokovnjaki v grobem delijo spanje v dve fazi: spanje ne-REM (globoko spanje) in spanje REM (sanjanje).
Tudi pri dojenčkih se ponoči izmenjujejo faze spanja REM in ne-REM, vendar so strokovnjaki ugotovili, da dojenčkovo spanje poteka nekoliko drugače. Novorojenčki najprej zdrsnejo v fazo rahlega sanjanja. To nam pojasni, zakaj se hitro zbudijo, kadar jih speče prenašamo v posteljico.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV