Zdravnik David Hill je v svojem delu Dad to Dad Parenting Like a Pro zapisal: ''Na splošno je lahko porodna teža dober pokazatelj dojenčkovega zdravja.'' Pravzaprav z vprašanjem, koliko je tehtal vaš otrok ob rojstvu, želijo sorodniki in prijatelji vedeti, ali je vaš otroček zdrav.
Če se kot teža 'meri', ali je otrok zdrav, končna teža ni popolno merilo. Dojenček ima lahko bistre oči in rožnata lička, medtem ko ima lahko novorojenček z normalno težo zdravstvene težave. Obstaja pa kar nekaj smernic, ki vam bodo zagotovile notranji mir, da boste vedeli, kaj pričakovati.
Gestacijska starost
Teža je v veliki meri odvisna od gestacijske starosti oz. koliko časa je otrok preživel v maternici. Za dojenčke, rojene na rok, je povprečna teža od 2,7 kg do 4 kg. Za dojenčke, ki so rojeni prej ali kasneje, pa je povprečna teža drugačna. ''V večini primerov, če je dojenček rojen prej, bo manjši, če pa je rojen po terminu, bo večji. Zato se najprej pri ocenjevanju porodne teže najprej preveri gestacijska starost,'' je povedal dr. Hill in dodal, da je dojenček lahko manjši na splošno, če je rojen v 36. tednu nosečnosti. ''Če pa je dojenčkova velikost povprečna za 36. teden, potem se vzame za povprečno.''
Genetika
Včasih dojenčki rojeni na rok ali kasneje ne spadajo v kategorijo povprečne teže. Za to pa obstajajo številni razlogi. Včasih je vprašanje samo genetika, lahko da sta oba starša nizke rasti ali da sta oba visoka in imata več kilogramov. Najpogosteje, manjša ali večja kot povprečna porodna teža je odraz maminega zdravja.
Ko novorojenček tehta manj kot 90 odstotkov kot dojenček iste gestacijske starosti, potem menijo, da gre za majhnega dojenčka glede na gestacijsko starost. Nizka porodna teža za gestacijsko starost je najpogosteje rezultat, da plod ni dobil dovolj velike zaloge snovi za razvoj in rast ali kisika.
Zdravnik dr. Hill pojasnjuje, da lahko hipertenzija, ki jo ima nosečnica, vpliva na to, da dojenček ob rojstvu tehta manj. Prav tako lahko to privede do težav s srcem, dihanjem ali ledvicami. Kajenje in uživanje alkohola med nosečnostjo je prav tako lahko vzrok nizke porodne teže. ''Čeprav večina žensk ve, ne moremo dovolj poudariti, kako škodljivo je kaditi med nosečnostjo ali piti alkoholne pijače.''
Po drugi strani, če dojenček tehta več kot 90 odstotkov kot dojenček iste gestacijske starosti, menijo, da gre za velikega glede na gestacijsko starost. Večja porodna teža za gestacijsko starost je lahko povzročena zaradi mamine prekomerne teže med nosečnostjo oz. prekomernim pridobivanjem kilogramov. Pogosto je velika porodna teža povezana tudi s sladkorno boleznijo.

Sladkorna bolezen
''Mame, ki imajo nosečniško sladkorno bolezen ali samo netoleranco na glukozo, lahko povzročijo povišanje sladkorja pri dojenčku v krvi,'' je povedala dr. Hill. Če je nivo sladkorja konstantno visok, lahko povišan sladkor pride do dojenčka, to pa poveča tveganje za nastanek različnih bolezni in stanj, med drugim tudi do makrosomije, tj. velikega/težkega dojenčka. ''Dojenček je lahko tako velik, da lahko to povzroči težave med porodom ali pa je potreben carski rez.''
''Definitivno obstajajo določene zdravstvene težave pri novorojenčkih, ki so povezane z nižjo ali večjo porodno težo. Presenetljivo, te težave so enake: vzdrževanje zdravega sladkorja v krvi,'' je pojasnil dr. Hill.
Nadaljeval je, da novorojenčki z veliko porodno težo pogosto zelo hitro izgubijo na teži po rojstvu. Medtem ko dojenčki z 'normalno' porodno težo izgubijo okrog 10 odstotkov svoje porodne teže, preden ponovno pridobijo na njej. Dojenčki z veliko porodno težo lahko izgubijo več. ''Če dojenček povprečne teže izgubi več kot 10 odstotkov teže v prvem tednu, je treba začeti skrbeti, ali dobiva dovolj hrane in treba je pozorno opazovati dojenčka.'' Dodal je: ''Če ima mama sladkorno bolezen, dojenček pa z veliko porodno težo izgubi več kot 10 odstotkov teže, to ni tako zaskbljujoče, ker bo dojenček do te teže kmalu prišel.''
Zdravnik poudarja, ne glede ali se otrok rodi z veliko ali majhno porodno težo, je še vedno lahko popolnoma zdrav. Pričakovano je, da novorojenček izgubi na teži prve dni, 5 odstotkov je normalno za dojenčke, ki jih hranijo po steklenički, od 7 do 10 odstotkov izgube je normalno za dojene dojenčke. Vendar morate imeti na umu, da do drugega tedna mora izgubo teže dojenček povrniti. Če je dojenček veliko izgubil na teži, je bolan ali prezgodaj rojen, lahko traja tudi do tri teden, preden se vrne na svojo porodno težo.
Vir: What a Baby’s Birth Weight Really Tells You (Fatherly.com)
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV