Bibaleze.si

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?

Ž. H.

Razvoj

1
28. 10. 2024 05.00

Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Moderni otroci izkoristijo interaktivne metode za raziskovanje.

Zakaj je narobe razumljena?

"V nasprotju s prejšnjimi generacijami je generacija alfa odraščala v času, ko so globalna vprašanja zelo izrazita, različna stališča pogosto izražena, digitalna orodja pa jim omogočajo izražanje mnenj že od mladih nog," pojasnjuje Nobilova. "Vsi ti dejavniki lahko povzročijo, da delujejo bolj zahtevni ali izzivalni do avtoritete, kot bi si starši želeli, čeprav s tem zgolj izražajo, da so pripravljeni postavljati vprašanja o tradicionalnih praksah in zagovarjati svoja stališča."

Da, povsem običajno je, da starejše generacije gledajo na mlajše s skepticizmom in začudenjem. To je še posebej res, ko je drznost, neodvisnost in zgovornost generacije alfa videna kot nekaj nespoštljivega s strani starejših generacij (generacija X, generacija otrok blaginje), ki so bile vzgojene s konzervativnejšimi idejami o spoštovanju avtoritete in upoštevanju pravil.

"Veliko lastnosti generacije alfa je izoblikovanih z okoljem, v katerem odraščajo – v svetu, ki spodbuja samoizražanje, slavi čustveno inteligenco in postavlja pod vprašaj ustaljena pravila," meni strokovnjakinja. "Ena izmed najpomembnejših razlik je ta, da bo nova generacija bolj nagnjena k temu, da se sooči z avtoriteto, kot da bi jo zgolj sprejela. V situacijah, kjer bi prejšnje generacije rekle: 'da, gospod', 'da, gospa', okej' ali kakorkoli,' bo ta generacija najverjetneje vprašala: 'Zakaj mi tega ne morete pojasniti?', 'Ne, tega ne bom storil tako. Naredil bom po svoje.'"

Ti otroci se ne bojijo samoizražanja.
Ti otroci se ne bojijo samoizražanja.FOTO: Adobe Stock

Posledično se, ko njeni pripadniki rečejo 'ne', to lahko zdi kot nespoštovanje, v resnici pa gre le za njihovo željo po bolj smiselnem vključevanju v svet.

Generacija tehnologije 

Ne smemo pozabiti, da je dostop do tehnologije, ki jo ima generacija – od pametnih telefonov do tablic in uporabe interneta kot dela njihovega šolskega učnega načrta – brez primere. Seveda to močno vpliva na njihovo vedenje; ti otroci so resnični digitalni domorodci.

"Od mladih nog so imeli dostop do več informacij in različnih perspektiv, kar je pri njih razvilo občutek neodvisnosti in močan glas," razloži Kelly Oriard, licencirana družinska terapevtka. "Čeprav to včasih deluje kot izzivanje avtoritete, je tudi znak njihove razvijajoče se samozavesti in kritičnega mišljenja – ti dve lastnosti pa je treba spodbujati."

Catherine se strinja in opozarja starše, da imajo njihovi otroci večji dostop do informacij in komunikacije že od zgodnjega otroštva kot katerakoli prejšnja generacija.

"To jih je bolj izpostavilo različnim vidikom in globalnim vprašanjem, zaradi česar so morda bolj družbeno ozaveščeni in bolj pripravljeni zagovarjati svoja mnenja," razloži. "To izražanje mnenj lahko napačno razumemo kot pomanjkanje spoštovanja do tradicionalnih vrednot ali avtoritete."

Ne pozabimo niti, da se njihov kreativen način uporabe angleškega jezika (ali bolje rečeno njihovega lastnega jezika) – tj. sleng – večinoma oblikuje na družbenih omrežjih.

Kaj morajo vedeti starši in učitelji?

Drznost in samozavest generacije alfa lahko postaneta vrednoti, ki bosta cenjeni in spodbujani, če ju oblikujemo na način, ki zagovarja spoštovanje, empatijo in odgovornost.

"Skrivnost je v tem, da to generacijo naučimo ravnovesja med preveliko in zdravo samozavestjo, med močjo in trdnostjo, med samozavestjo in ustrahovanjem ter med samozavestjo in aroganco," poudarja Nobilova. "Starši in učitelji jih morajo naučiti, kako govoriti samozavestno, hkrati pa tudi poslušati druge in videti stvari skozi oči drugih."

Njihov močan karakter je treba usmeriti v pravo smer.
Njihov močan karakter je treba usmeriti v pravo smer.FOTO: Shutterstock

To lahko pomaga preprečiti, da bi se njihov močan značaj spremenil v trmo, kar bi verjetno privedlo do občutka upravičenosti in celo arogance.

Starši in učitelji naj jih podprejo tudi tako, da spodbujajo spoštljivo komunikacijo, utrjujejo vrednost sodelovanja in jih učijo, da samozavest ne pomeni, da so neobčutljivi na mnenja ali občutke drugih.

"Če oblikujemo tako samozavest kot empatijo, lahko otroke generacije alfa vzgojimo v odrasle, ki bodo znali zagovarjati svoje potrebe in cilje ter prepoznati vrednost spoštovanja in sodelovanja pri doseganju skupnih ciljev," pravi klinična psihologinja, Oriardova pa si želi, da se starši spomnijo, da ima vsaka generacija, vključno s to, svoje prednosti in izzive.

"Zame ni vprašanje, ali so bolj ali manj spoštljivi; gre za razumevanje sveta, v katerem odraščajo, in pomoč pri tem, da se razvijejo v najboljšo različico sebe," pojasnjuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855