Vse bolj so nam blizu naravne metode, s katerimi poskušamo najti ravnovesje v telesu in odpraviti marsikatero težavo. Ne glede na starost pa naj bi nam pri tem pomagala MNRI metoda, ki temelji na stimulaciji refleksnih vzorcev, ker s tem stimulira naravne, genetske gibalne sposobnosti, samoregulacijsko moč za motorični spomin in čutno-gibalno usklajenost. Ta uspeh vpliva na učinkovito uporabo naših gibalnih spretnosti in učnih sposobnosti. Razvila jo je ruska zdravnica dr. Svetlana Masgutova, ki ima svoj inštitut na Poljskem in v ZDA. Gre pa za ponovno uravnoteženje nevrološkega razvoja in integracijo primarnih gibov, refleksov, koordinacijskega sistema in sposobnosti za optimalno delovanje, razvoj in učenje. Več o izvajanju metode v Sloveniji pa nam je povedala Uršula Turnšek, ki se z metodo ukvarja že četrto leto in svoje znanje na tem področju vseskozi nadgrajuje.
Kaj je MNRI metoda?
MNRI pomeni Masgutova Neuro-sensi-motor Reflex Integration metoda. Gre za sistem različnih programov, ki podpirajo procese združevanja primarnih refleksov, ne glede na stanje ali starost osebe. Namen je nadgraditi osnovni potencial, ki je v vsakem od nas.
Metoda je neinvazivna, nežna, prijetna. Preko nežnih dotikov in usmerjanj izboljšujemo in nadgrajujemo delovanje možganov; izboljšujemo vzorce gibanja, koordinacijo, ravnotežje , stabilizacijo; optimiziramo odzive na zunanje in notranje impulze; odpravljamo stres in čistimo škodljive hormone iz telesa (kortizol in adrenalin); in še in še…
Kdaj ste se začeli zanimati za to področje in koliko je znanje o MNRI sistemu razširjeno pri nas?
Pred štirimi leti sem prišla iz tujine polna nove energije in s »svežo« glavo. Razmišljala sem, česa novega bi se lotila, da nadgradim svoje znanje. Prijateljica me je povabila na predavanje Taktilna Integracija in s tem se je moja pot začela.
V Sloveniji se je izobraževanje na tem področju dobro prijelo (na tem mestu gre zahvala Meti Bizjak Eržen, ki je MNRI pripeljala v Slovenijo in je tudi ena izmed trenutno še redkih Core Expert, torej tistih, ki so zaključili vse stopnje izobraževanja), čeprav med ljudmi sistem še ni dovolj prepoznan. Čedalje več ljudi se odloča za udeležbo na seminarjih. Nekateri nadaljujemo v tej smeri, da to izpeljemo do konca; nekateri se vsako leto udeležijo kakšnega seminarja; nekateri pridejo vsake toliko, da pridobijo informacije iz specifično enega področja.

Katere težave lahko s pomočjo MNRI metode odpravimo pri dojenčkih?
Konkretno pri dojenčkih se prijemi rahlo razlikujejo in obstajajo stopnje glede na starost oziroma razvoj dojenčka.
Novorojenčkom lahko na primer pomagamo pri izboljšanju sesanja in požiranja (na primer – težave z dojenjem, z refluksom); proti krčem, kolikam, pri kakanju; pri vzpostavitvi spalnega vzorca; pri simetriji (da glavo enakomerno obrača v obe smeri, da enakomerno izvaja gibe obeh rok in nog, da ni zategnjen nazaj)… Osnova pri novorojenčkih je ta, da jim omilimo prehod iz trebuščka v gravitacijski svet in jim pomagamo vzpostaviti odnos s svojim telesom. Zelo pomembno je srečanje z novorojenčki, ki so prestali travmatičen porod ali so se rodili s carskim rezom (za te je najbolje, da čimprej predelajo stvari, ki so jim bile odvzete s tem, da so jih kar naenkrat »vzeli« iz trebuha).
Pri večjih dojenčkih se ukvarjamo z refleksi, ki jim bodo omogočili optimalno premikanje ( plazenje, kobacanja, hoja), kar vključuje tudi razvoj in delovanje hrbtenice (zasuki, predkloni); pomagamo pri razvoju grobe motorike in fine motorike (da v šoli pravilno držijo svinčnik); pri razvoju govora…
Prvi obisk je najboljši takoj po rojstvu. Pri nas to ne gre, zato se priporoča, čimprej po prihodu iz porodnišnice. To pa zato, ker so takrat refleksi še povsem »sveži«, novorojenček se hitro odziva in stvari se hitro uredijo. (Tu govorim o nevrotipičnih dojenčkih, ki nimajo kakšnih večjih posebnosti na gibalnem ali nervo področju.) Pri prvem obisku predelamo tudi handling (osnove rokovanja z novorojenčkom), da starši izvejo katere vse so najboljše variante za njihovega otroka. Tako uspešno skombiniramo informacije z več področij za optimalen dojenčkov razvoj.

Kaj pa malčki in večji otroci, na kakšen način lahko njim pomaga MNRI metoda?
MNRI je vsesplošno uporabna metoda, ker zajema vse starosti. Pri malčkih velikokrat usmerjamo koordinacijo, hojo, čustveno stanje, imunski sistem. Večjim otrokom pa poleg prej naštetih stvari velikokrat pomagamo pri »soočanju s šolo« - skupaj se spoprimemo na primer z nerodnostjo, slabšo koncentracijo, težavami s pisanjem, poslušanjem, sledenjem razlag, učnimi sposobnostmi, grizenjem nohtov, strahom pred nastopanjem, z uravnavanjem leve in desne strani ...
Do sedaj sem opisovala namen metode za običajne otroke. MNRI pa je zastavljen kot pomoč otrokom (in ostalim osebam) z dodatnimi potrebami. Dobro deluje v primerih kakršnih koli zaostankov v razvoju, cerebralne paralize, možganskih poškodb, fizičnih poškodb, ADHD, bolečin, Downovega sindroma ...
Kako vse skupaj poteka, ali svoje znanje o MNRI metodi delite na delavnicah, v skupinah ali na individualnih srečanjih?
Ker uporabljamo znanja in prijeme iz različnih sklopov, so srečanja vedno individualna. Za vsakega posameznika oziroma otroka so oblikovana tako, da prejme tisto, kar v danem trenutku najbolj potrebuje. Da tisto najbolj izkoristi in pripelje do optimalnega, ki mu je trenutno na dosegu.
Na prvem srečanju se preko vaj ali položajev oceni, kakšna je integracija vsakega posameznega motoričnega refleksa – kar pomeni, ali je primarni motorični refleksni vzorec aktiven ali ne. Nato pa uporabljamo različne sisteme ali programe, ki obstajajo v sklopu MNRI metode – Taktilna Integracija, Dinamična in posturalna refleksna integracija, Arhetipna gibanja, Refleksna integracija za dojenčke in otroke, Razvoj refleksov pri novorojenčkih, Nevro-strukturalna refleksna integracija, Vseživljenjski refleksi…
Primer – če se spotaknemo, bomo avtomatično iztegnili roke naprej – za vsak slučaj, če bi padli (aktiviramo refleks), ko se ulovimo, spustimo roke ob telo in normalno nadaljujemo s hojo (refleks »pospravimo« v predalček do takrat, ko ga bomo spet potrebovali) – v tem primeru je refleks integriran, ker je uporabljen in nato pospravljen nazaj. Če rok ne iztegnemo – moramo refleks zbuditi oziroma zopet poiskati – refleks sicer ni aktiven ampak tudi integriran ni (torej telo ne ve, kateri predalček odpreti ali pa ga ne zna odpreti). Če pa nadaljujemo hojo z dvignjenimi rokami, pomeni da je refleks še vedno aktiven, ker telo ne ve, kam naj ga pospravi (ali ne najde predalčka ali pa ga ne zna zapreti). In – delamo na refleksu opore rok.

Kakšna so opažanja mamic? So pri otrocih zaznale napredke?
Mamice so najprej začudene, kako otroci sodelujejo, sprejemajo informacije, osvajajo gibe in položaje, izvajajo naloge. Všeč jim je, ker so tehnike nežne, torej ne pride do grobega poseganja v otroka ali dojenčka. Kmalu ugotovijo, da je kljub nežnosti izvajanja delovanje globoko, saj kmalu zaznajo napredek – pri dojenčkih se to velikokrat zgodi že takrat, ko so pri nas. Pomembno je tudi to, da se mamicam pokaže kakšna osnovna vaja oziroma izvedba, se jih nauči, da to izvajajo naprej doma, ker otrok tako hitreje napreduje.
Je metoda primerna tudi za mamice? Na kakšen način jim lahko pomaga?
Tole je odlično vprašanje (ker se mamice včasih počutijo tako same v situaciji, obremenjene in jim ni po godu, da pač niso še tista stoprocentna izvedba sebe izpred nekaj mesecev ali let nazaj) in tudi odgovor je super. Seveda. Zelo dobrodošlo je, da se oglasijo tudi mamice, ker se marsikakšna težava lahko odpravi sproti oziroma prej, kot so si mislile. Obstajata prav dva posebej narejena programa in iz njih izpeljani proceduri – ena za uravnavanje hormonov, druga za odpravljanje stresa (dojenček ne spi, nova družinska dinamika, dojenje…) oziroma celostni pristop po kakršnemkoli travmatičnem dogodku (prezgodnji porod, carski rez, zahtevna nosečnost, dolgo obdobje neplodnosti…). Glede na izkušnje pri mamicah kombiniram metodo MNRI z bolj »fizično« metodo fascij – kar pomeni, da skupaj vzpostavljamo ravnovesje v predelu trebuha, ki je bilo kar dolgo obdobje precej na udaru. S kombinacijo obeh se nežno raztegnejo, odlepijo, sprostijo notranje strukture, ki so bile med nosečnostjo in porodom obremenjene. Rezultati so tudi pri mamicah odlični ter takoj zaznani (so vidni in čutni).
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV