Bibaleze.si

Ostanek evolucijske preteklosti

L.Z.

Dojenček

0
22. 01. 2009 23.38

Novorojenček pride na svet s sposobnostjo izvajanja nekaterih refleksnih aktivnosti. Imenujemo jih avtomatizmi ali refleksi in jih nadzira najstarejši del možganov.

Refleksi novorojenčka po rojstvu počasi izginjajo.

Za avtomatizme je značilno, da so prisotni ob rojstvu, vendar vsi – z izjemo obrambnega refleksa – kmalu začnejo izginjati in jih postopoma zamenjajo različne sposobnosti, ki jih nadzira naprednejši del možganov. Novorojenčkovi refleksi so ostanek naše evolucijske preteklosti, pravi avtor knjige Otrok Desmond Morris.

Refleksi novorojenčka po rojstvu počasi izginjajo.
Refleksi novorojenčka po rojstvu počasi izginjajo.FOTO: iStockphoto

Morojev refleks

Ko novorojenček občuti, da pada, razširi roke ter odpre dlani in prste, kolikor zmore. Nato da roke k sebi, kot da bi se hotel nečesa oprijeti. Prvi je refleks leta 1918 opisal nemški otroški zdravnik Moro iz Heidelberga.

Refleks ima danes medicinski pomen, ker omogoča zdravniku, da preveri otrokove gibe, ko išče nepravilnosti. Ko zdrav novorojenček začuti, da pada, naglo simetrično razširi ude. Zdravnik na ta način preveri, če se udi na obeh straneh telesa res simetrično razširijo. Morojev refleks izgine pri 2. do 6. mesecih starosti.

Prijemalni refleks

Kot Morojev je tudi prijemalni refleks ostanek daljne preteklosti, obdobja, ko so naši predniki še imeli krzno, katerega so se njihovi najmlajši oprijemali. Če novorojenčku ponudite prst, ga bo nemudoma prijel. In če dvignemo roko, bo dojenčkov prijem še vedno trden. Oprijem je včasih tako močan, da bi novorojenček za nekaj sekund lahko nosil svojo težo. Prijemalni refleks popolnoma izgine do 6. meseca starosti.

Obrambni refleks

Pojavi se ob glasnem in nepričakovanem hrupu v bližini dojenčka. Ta napne telo, skrči ramena in dvigne roke predse, kot da bi se hotel ubraniti pred nekakšnim napadom. V osnovi je to obrambna reakcija, ki ne izzveni kot drugi refleksi, ampak ostane za vse življenje.

Stopalni odziv

Če povlečemo po stopalu novorojenčka s trdim predmetom, iztegne prste navzgor in obrne stopalo navznoter. To je posledica nerazvitosti dojenčkovega živčnega sistema. Med 6. in 18. mesecem se pojavi reakcija skrčenja prstov navzdol, ki jo imajo tudi odrasli.

Če povlečemo novorojenčku po stopalu, iztegne prste navzgor.
Če povlečemo novorojenčku po stopalu, iztegne prste navzgor.FOTO: iStockphoto


Refleks hoje

Če novorojenčka dvignemo in nagnemo naprej, naredi nekaj gibov, ki so podobni korakom, kot bi hotel hoditi. Refleks izgine do 3. meseca starosti.

Iskalni refleks

Če dojenčka pobožamo po licu, se bo obrnil v to smer in pričel z usti iskati vir hrane.

Sesalni refleks

Ta je prisoten pri vseh otrocih že med bivanjem v maternici. Po rojstvu se sproži, kadar se kaj dotakne dojenčkovega ustnega neba, in omogoči, da se dojenček dovolj trdno prisesa na dojko. Refleks izgine med 2. in 4. mesecem starosti.

Refleks mečevalca

Znan je tudi kot tonični vratni refleks in se pokaže, ko dojenček leži na hrbtu. Ko obrne glavo na eno stran, se okončine na tej strani telesa iztegnejo, na drugi pa pokrčijo. Prisoten je že ob rojstvu, lahko pa se pojavi šele okoli 2. meseca in izgine do 6. meseca starosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863