
Kaj je refleksologija?
Refleksologija je komplementarna terapija, osnovana na teoriji, da so v stopalih, dlaneh in na ušesih refleksna področja, ki so povezana z organi in deli telesa. S posebno tehniko pritiskanja na refleksne točke stimuliramo ali uravnotežimo delovanje organov in celega telesa, odpravljamo energetske blokade in spodbujamo sproščanje. Stres je eden največjih krivcev za 70 odstotkov vseh modernih bolezni, zato lahko sproščanje razumemo kot velik korak pri ohranjanju in vzdrževanju zdravja.
Ali je primerna tudi za dojenčke in koliko stare?
Refleksologija je primerna za vsakogar, tudi za dojenčke od četrtega tedna starosti dalje. Britanska fizioterapevtka in refleksologinja Jenny Lee je razvila posebne refleksološke tehnike za dojenčke na osnovi njene 15-letne raziskave učinkov refleksologije na astmatične otroke, v sodelovanju s starši, šolami in izbranimi zdravniki. Glede na rezultate in na prošnje staršev je refleksološke tehnike prilagodila tudi za dojenčke, in sicer z namenom dati staršem znanje, s katerim bodo lahko na enostaven, nežen in učinkovit način pomagali svojega dojenčka umiriti.
Kako deluje refleksoterapija na dojenčke? Kakšne so njene prednosti?
Refleksologija deluje na dojenčke prav tako kot na odrasle, le da so veliko bolj občutljivi. Refleksološke tehnike so zato izjemno preproste, izvajamo jih ne več kot pet minut in največkrat trikrat na dan. Izkazalo se je, da s pomočjo refleksologije dojenčki bolje spijo, prebavljajo in utrdijo imunski sistem. Izredno hitro pa tudi razvijejo tudi čvrsto čustveno vez s starši, zato lahko te refleksološke tehnike uporabimo tudi v primerih, ko imajo starši težave pri sprejemanju dojenčka ali ko so pri skrbi za dojenčka nesamozavestni.
Prednosti refleksologije za dojenčke vidim predvsem v tem, da imajo starši vedno dostopne tehnike dobesedno v svojih rokah. Otroku je treba le sezuti čeveljčke in mu nuditi refleksologijo, lahko doma, po dojenju, pred spanjem, pa tudi na avtobusu ali stoječ v vrsti, na sprehodih itd. Velika prednost pa je tudi to, da refleksologija za dojenčke čudovito deluje tudi, ko si jo starša medsebojno izvajata in tako tudi medsebojno utrjujeta čustvene vezi ter intimo.
Ali mora masažne prijeme izvajati na dojenčku le strokovnjak ali se lahko tega naučijo tudi starši?
Sama zelo redko izvajam refleksologijo na dojenčkih, običajno le v primerih, ko me starši izrecno prosijo za tretma (vedno morajo tudi biti prisotni ob otroku). V vsakem primeru je najbolj primerno, da refleksologijo na svojem otroku izvajajo starši, ker se med njimi ustvari izredno močna čustvena vez, pa tudi starši svojega otroka najbolje poznajo in čutijo. Vsekakor pa naj bi starše refleksoloških prijemov naučila le strokovna oseba. Baby Reflex metoda je zabavna in enostavna, starši se je lahko naučijo v treh urah. Refleksologijo lahko dojenčku nudijo tudi stari starši, saj z otrokom dostikrat preživijo veliko časa in razvijejo prav posebno vez.

Kako masiramo dojenčkova stopala?
Sama se izraza “masaža” izogibam, saj je masaža dejanska manipulacija samih mišic in tkiv v telesu. Refleksologija pa je poseben način stimuliranja refleksnih točk na stopalih. Za primer lahko morda uporabim primerjavo stopal z daljinskim upravljalcem - pritiskamo na “gumbe”na stopalih, kar sproži reakcije v odgovarjajočih delih telesa. Refleksološki prijemi se običajno izvajajo v določenem zaporedju, za dojenčke pa so prilagojeni tako, da starši lahko izvajajo bodisi celotno terapijo bodisi samo prijeme, ki so v določenem trenutku potrebni (uspavanje, kolike, rast zobkov, pritisk v ušesih pri letu z letalom ipd.).
Lahko z refleksoterapijo pretiravamo? Lahko tudi škodi?
Seveda lahko pretiravamo, sploh pri dojenčkih, saj so izredno občutljivi. Če izvajanje refleksologije traja predolgo ali so pritiski premočni, lahko otroka prestimuliramo in s tem dosežemo ravno obraten učinek. Refleksologija ne more škoditi, če jo pravilno izvajamo in če smo preverili, da ni kontraindikacij. Torej, da je otrok pripravljen sprejeti refleksologijo, da z njim ni nič narobe, da se ne upira (nikakor ga ne smemo siliti), da se z njim ne dogaja nič nenavadnega. Refleksolgije otroku ne smemo nuditi v manj kot 48 urah po cepljenju. Vsekakor velja, da če imajo starši kakršne koli dvome, naj se obrnejo na lečečega zdravnika.
Priporočam pa tudi, da zdravniku povedo, da izvajajo refleksologijo na dojenčku ter da sledijo, kako se otrok odziva.

Kdaj jo je najbolje izvajati? Kako pogosto jo lahko izvajamo?
Refleksologijo je najbolje izvajati, ko je otrok miren in sproščen, recimo po kopanju, pred spanjem, po jedi (ko mora podreti kupček). Nikdar otroku ne smemo na silo nuditi refleksologijo. Če vidite, da mu je izredno neprijetno, da umika nogice in joka, ga umirite na drugačen način. Nekatere tehnike je priporočljivo izvajati vsak dan, saj so pomirjajoče. Tako otroka navadimo na refleksologijo in bo v njej tudi užival.
Refleksologijo za dojenčke izvajamo največ pet minut, pri zelo majhnih dojenčkih lahko tudi manj (od dve do tri minute). Na splošno velja, da naj bi otroku refleksologijo nudili največ trikrat v enem dnevu, vse skupaj pa naj ne bi trajalo dlje kot 15 minut - torej 3 x 5 minut. Ko otrok prične sedeti in se plaziti, je treba videti, če vam bo še pustil, da se mu dotikate podplatkov, sploh malčki, ki so že shodili, znajo biti zelo nestrpni. Za malčke obstaja posebna tehnika, ki se izvaja na rokicah skupaj s posebej prilagojenimi otroškimi pesmicami, ki jih otroci že poznajo iz vrtca.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV