Bibaleze.si

Refleksoterapija za dojenčke

Mateja Kržišnik

Malček

0
05. 09. 2012 06.59

Refleksoterapija ni čudežno zdravilo, je pa odličen način, kako utrditi imunski sistem. V zadnjem času v ospredje vse bolj prihaja tehnika Baby Refleks, o kateri smo se pogovarjali z refleksoterapevtko Simonido Koželj.

Refleksoterapija - 3

 

Refleksoterapevtka Simonida Koželj nam je predstavila tehniko Baby Reflex, ki jo je razvila britanska refleksoterapevtka in fizioterapevtka Jenny Lee na podlagi petnajstletne raziskave učinkov refleksoterapije na astmatične otroke in ki je pokazala, da so se učinki astme pri večini otrok bolj ali manj zmanjšali, vsekakor pa je refleksoterapija na otroke delovala pomirjevalno in uspavalno.

Refleksoterapija - 3
Refleksoterapija - 3FOTO: iStockphoto
Kako lahko starši pomagamo svojemu malčku, če poznamo masažne prijeme?

Refleksoterapija za dojenčke in malčke je izredno poenostavljena tehnika, saj so njihove rokice in nogice zelo majhne, nežne in občutljive. Ker refleksoterapija deluje pomirjevalno, lahko starši z njo otroka umirijo in uspavajo na naraven način, utrjujejo imunski sistem, mu olajšajo bolečine pri rasti zobkov ali težave s trebuščkom. Obstaja pa tudi posebna tehnika za prvo pomoč, ko recimo otroka piči čebela, kar je zanj zelo boleče, pri čemer se običajno tudi zelo prestraši ter ga ni mogoče na hitro pomiriti.

Kako poteka masaža stopal pri dojenčku?

Predvsem je pomembno, da masažo stopal izvaja eden od staršev, saj ima z otrokom posebno vez, ki jo s to masažo tudi utrjuje. Čeprav lahko masažo stopalc izvajate tudi brez poznavanja refleksoterapije, vam le-ta ponuja natančnejši vpogled v delovanje te tehnike, pa tudi neke vrste orodje, s katerim lahko natančneje usmerite delovanje točno tja, kjer ga otrok potrebuje. Refleksoterapijo izvajate na dojenčku najbolje med dojenjem ali po kopanju, ko je otrok sproščen, lahko pa tudi med sprehodom, potovanjem, ko pijete kavo s prijateljicami ali pa po občutku. Dojenčka lahko držite v naročju ali mu stopalca masirate leže oziroma tako, kakor vama je obema najudobneje.

Kolikokrat lahko dojenčku zmasiramo stopala?

Masirate ga lahko večkrat na dan, vendar naj bi vse skupaj ne trajalo dlje od 5 do 6 minut. Torej, masirate lahko po 2 minutki zjutraj, opoldne in pred spanjem, lahko pa tudi naenkrat po 5 minut. Več od tega bi bilo za občutljive nogice otroka preveč in bi dosegli prav obraten učinek, saj bi refleksne točke kar preveč stimulirali.

Ali potrebujemo za masažo kakšno olje?

Vse, kar potrebujete za masažo, je le nežen pritisk prstov in glajenje. Tudi par čajnih žličk rastlinskega olja (recimo sezamovega ali iz grozdnih pečk) v vodo za kopel, ki jo dobro premešate, bo na otrokovi koži pustila le tanko plast olja, ki ga lahko še dodatno popivnate z brisačo. Sicer pa popolnoma zadostujejo vaši prsti.

Koliko starega dojenčka lahko pripeljemo na masažo?

Masažo na stopalih lahko pričnete izvajati, ko otrok dopolni 4 tedne oz. mesec dni. Ko enkrat začne sedeti, se plaziti in se samostojno gibati (recimo od 6. meseca do 2. leta starosti), boste težko dosegli, da vam bo prepustil nogice dovolj dolgo časa, da boste izvajali refleksoterapijo.

Takrat lahko začnete izvajati refleksoterapevtsko tehniko za malčke, ki jo izvajate na dlaneh in s pomočjo posebej prirejenih otroških pesmic, ki so otrokom dobro znane. Otrokom je ta način zanimiv in zabaven, in če mu boste sproti še razložili, kaj počnete in kako mu to pomaga, se bo sčasoma tudi sam naučil tehnike in jo bo znal izvajati na sebi ali na medvedku. Lahko pa tudi na vaših dlaneh.

Kdaj ne smemo masirati dojenčka?

Otroku ne smete nuditi refleksoterapije 48 ur po cepljenju ali kadar opazite, da se ne počuti dobro. Bodite pozorni tudi na to, kateri refleksi so tako občutljivi, da mu povzročajo neprijetnost. Če je otroku refleksoterapija izredno neprijetna, ga ne silite in prekinite masažo. Nikar pa otroka ne silite z masažo, če se upira. Vedno ga vprašajte, če si želi (tudi dojenčka). To naj bi bila prijetna dejavnost tako za vas, kot za otroka, zato se prepričajte, da tudi vi sami niste v stresnem stanju.

Preberite si še super trike, kako zares brez solz uspavati dojenčka!

Refleksoterapija - 2
Refleksoterapija - 2 FOTO: iStockphoto

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863