Prvi triji meseci
V prvih treh mesecih se dojenček najraje in tudi najprej igra z lastnim telesom. Njegove »igrače« so prstki, noge in roke. Zvedavo opazuje predmete okoli sebe, obraze svojih najbližjih, posega po stvareh in tlači prste v usta.
Približno po tretjem mesecu pa se začnejo dojenčki zanimati za igrače v pravem pomenu besede. Dojenčku in kasneje malčku je najbližja in najbolj zanimiva igrača zaznavno-gibalna igra.
Dojenček igrače opazuje, grize, preizkuša, se jih dotika, ropota z njimi, jih premika, trese, spušča, vleče za seboj vrvico ipd. V naslednjem razvojnem obdobju, od približno 15. meseca starosti dalje, je vse bolj pomembna simbolna (oziroma domišljijska) igra, ki pripomore tudi k čustvenemu in socialnemu razvoju.
Kakšno igračo izbrati otroku do enega leta starosti?
Primerne igrače so mehke igrače, nihajoče igrače, ropotuljice, igrače za žvečenje, igrače, ki piskajo, igrače za igro z vodo ali v vodi, žoge, preproste sestavljanke z nekaj deli, igrače, ki jih otrok potiska ali vleče, avtomobili ter knjige iz pralnega blaga. Ker dojenček svet raziskuje preko zaznavanja in gibanja, igrače nosi v usta, zato bodite pozorni, kakšne igrače boste kupili in seveda iz kakšnih materialov so narejene.

Varne igrače!
Za otroke, mlajše od treh let so primerne le velike igrače, ker ne predstavljajo nevarnosti za zadušitev. Premer igrače mora biti večji od treh centimetrov in se ne sme razstaviti na drobne dele. Npr. velike mehke ljubkovalne igrače, lesene kocke, velike žoge, tovornjaki, vedro in lopatka. Varne igrače so brez ostrih konic in robov, imajo gladke in nepoškodovane površine, barve niso razpokane in se ne luščijo. Če so igrače napolnjene s tekočino, je ne smejo puščati. Varna igrača nima odprtin, kamor bi se lahko na primer ujeli prstki. Pri materialu bodite pozorni, da je nenevaren za zdravje in negorljiv. Material, iz katerega je narejena igrača, mora biti čist, nov, gladek in brez škodljivcev.
Kako boste vedeli, katera igrača je primerna?
Mednarodna oznaka CE zagotavlja, da je igrača minimalno varna, kar pomeni, da so bili opravljeni osnovni testi materiala, iz katerega je igrača. Starši naj bodo pozorni tudi na oznako »ni primerno za otroke do 3. leta starosti« oziroma »primerno za otroke po 3. letu« ali najpogosteje »3+«. Igrače, namenjene otrokom mlajšim od treh let, ne smejo biti manjše od sedem centimetrov oziroma ne smejo vsebovati sestavnih delov, ki bi bili manjši od sedem centimetrov.
V državah Evropske unije morajo biti igrače, ki z vidika varnosti niso primerne za otroke, stare manj kot tri leta, označene s predpisanim slikovnim znakom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV