Bivanje v porodnišnici
Nekaj ur po porodu vas bo babica premestila na oddelek za otročnice. Tam vam bo vse razložila in vas udobno namestila v posteljo. Novorojenčka bodo takoj, ko ga bo pregledal pediater, pripeljali k vam. Sestre so na oddelku zato, da vam bivanje v porodnišnici olajšajo, da vam pomagajo. Vse, kar vas zanima, teži, jih lahko vprašate. Pomagale vam bodo pri previjanju dojenčka, pri dojenju. Če jih boste potrebovali, jih pokličite!
Novorojenčkovi prvi obroki
Novorojenček je takoj po porodu utrujen in največkrat ne je veliko, ampak spi. Nekatera sredstva, ki ste jih morda dobili za lajšanje porodnih bolečin, prehajajo skozi posteljico in morda je tudi zaradi njih vaš dojenček bolj zaspan. Če otrok samo spi, ga zbudite vsake tri do štiri ure (po nasvetu pediatra) in nahranite. Morda pa bo novorojenček takoj po porodu hotel več sesati. To je včasih za mamico zelo naporno, a otrok s sesanjem poleg hrane pridobiva tudi občutek varnosti.
V porodnišnici velja pravilo, da sta lahko pri mamici največ dva obiskovalca hkrati. S tem izkažete spoštovanje tudi ostalim mamicam, ki so v isti sobi. Ni zaželeno, da v porodnišnice prihajajo otroci, ki niso vaši, in bolni otroci. Porodnišnice imajo urnik obiskov, tega naj se vaši obiskovalci držijo. Vaš partner pa bo najbrž lahko ob vas in vajinem dojenčku tudi zunaj urnika obiskov. Le s sestrami se pogovorite o tej možnosti.
Moj otrok
Vsak novorojenček pri porodu dobi zapestnico, na kateri je zapisano njegovo ime, teža, velikost, obseg glavice, ime matere. Po porodu dobite enako zapestnico tudi vi. Zato je bojazen, da bodo otroka zamenjali, odveč. Ko se odpravljate iz porodnišnice domov, pa le shranite zapestnici za spomin.
Spanje in vznemirjenost
Morda prvo noč po porodu kljub veliki utrujenosti sploh ne boste mogli zaspati. To ni nič nenavadnega. Veliko mamic prvo noč prebedi in z občudovanjem opazuje svojega dojenčka, se sprašuje, ali je ta mali čudež res njen. A brez skrbi, spanje boste nadomestili že takoj naslednjo noč. Najbrž pa boste tudi čez dan, ko bo vaš dojenček spal, še sami utrujeno zaprli oči. Izkoristite te urice za spanje! Doma bo za to manj časa.
Prvič v naročju
Veliko novopečenih mamic dojenčka še nikoli ni imelo v naročju. Včasih se mlada mamica sprašuje, kako naj svojega dojenčka sploh prime, dvigne iz posteljice. Strah jo je, da bi ga poškodovala, da ga ne bi znala pravilno držati. Strah je povsem odveč. Poskušajte biti čim bolj samozavestni in vedite, da se dojenčka ne poškoduje kar tako. Nikar se ne primerjajte z izkušenimi mamicami, raje jih vprašajte za nasvet. Sestre na oddelku vam bodo pomagale, tudi pokazale, kako se dojenčka pravilno drži, če jih boste vprašali. Kar pogumno z vprašanji na dan!
Z dojenčkom domov
Vrnitev z dojenčkom v domače okolje je lahko za mamico stresno. Preden odidete iz porodnišnice, je pomembno, da imate občutek, da obvladate osnove nege novorojenčka. Priporočljivo je tudi, da imate v prvih dneh po prihodu domov pomoč. Naj vam pomaga vaš partner, nikar pa ne odklanjajte tudi pomoči matere ali tašče. Naj vas razvajajo.
Vaše izkušnje so dobrodošle na forumu.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV