Od šestega do devetega meseca po rojstvu bo vaš dojenček podvržen pomembnim mejnikom in bo potreboval posebno nego in podporo z vaše strani. Ponujamo vam nekaj uporabnih informacij o tem, kaj vaš dojenček potrebuje v tem obdobju, ter napotke, kako mu zagotoviti spodbudno in varno okolje.
Prehrana dojenčka v obdobju od 6. do 9. meseca starosti
Dojenje ali hranjenje s formulo: materino mleko ali formula je na tej stopnji še vedno glavni vir prehrane za vašega otroka. Prizadevajte si za redno dojenje ali hranjenje po steklenički glede na potrebe oz. povpraševanje dojenčka.
Uvajanje trdne hrane: Približno v šestem mesecu lahko postopoma začnete z uvajanjem pretlačene ali pire hrane, najprej z možnostmi iz ene same sestavine, kot sta pretlačeno sadje in zelenjava. Posvetujte se s svojim pediatrom glede ustrezne izbire hrane in uvedbe alergena. Nekaj več o uvajanju pa lahko preberete tudi tukaj.

Fizični razvoj dojenčka
Motorične sposobnosti: Vaš dojenček bo v obdobju od šestega do devetega meseca starosti že pokazal napredek v motoričnih veščinah, kot je sedenje ob podpori, prevračanje in morda začetek plazenja ali kobacanja.
Spodbujanje mobilnosti: Otroku zagotovite varen prostor za raziskovanje in vadbo novih veščin. Ponudite primerno podlogo za njegov trebušček, poskrbite za igrače, primerne starosti, in ustvarite okolje, ki je dovolj varno za dojenčka in podpira njegov fizični razvoj.

Kognitivni in senzorični razvoj
Raziskovanje skozi igro: Dojenčkova radovednost in želja po raziskovanju bosta z vsakim dnem večji. Ponudite mu igrače z različnimi teksturami, oblikami in zvoki, da spodbudite njegove čute in kognitivni razvoj.
Branje in pripovedovanje: Predstavite knjige s pisanimi slikami in preprostimi zgodbami. Glasno branje dojenčku spodbuja jezikovni razvoj in krepi vez med staršem in otrokom. Za kaj vse je še dobro branje dojenčkom, pa preverite tukaj.

Čustvene potrebe dojenčka
Dojenčka nikar ne pustite jokati, temveč se nemudoma odzovite na njegove znake, ki kažejo, da potrebuje tolažbo, hrano ali zgolj vašo pozornost. To bo pomagalo zgraditi medsebojno zaupanje in varno navezanost.
Z otrokom bodite v interakciji v igri iz oči v oči, pojte mu pesmi, igrajte se z njim in spodbujajte socialno interakcijo z drugimi družinskimi člani in osebami, ki jim zaupate.
Zagotovite pa mu tudi varno okolje in ponudite tolažbo, ko vaš dojenček pokaže znake stiske ali separacijske anksioznosti.

Spanje in rutina
Kot doslej bo tudi v tem obdobju otrok potreboval zadosten kakovosten spanec in rutino. Vzorci spanja vašega dojenčka lahko sicer postanejo bolj predvidljivi, z daljšimi obdobji spanja ponoči. Vzpostavite dosledno rutino pred spanjem, da mu s tem sporočite, da je čas za spanje. To je lahko umivanje, preoblačenje v pižamo, branje knjigice.
Bodite pozorni na otrokove namige za počitek, saj bo morda še vedno potreboval dva do tri premore za spanje čez dan. Ustvarite mirno in pomirjujoče okolje za lažji dnevni spanec, ki pripomore k zdravemu razvoju vašega malčka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV