Izvorne ali matične celice lahko postanejo gradniki drugih celic v telesu – kostnih, maščobnih in celo živčnih. Uporabljajo jih za zdravljenje levkemije ter drugih vrst raka in krvnih bolezni. Upajo, da bodo z njihovo pomočjo v prihodnosti lahko zdravili tudi poškodbe živcev, hrustanca in celo srčnega tkiva po srčnih napadih.

Nenadejano odkritje
Znani viri matičnih celic so kostni mozeg in popkovnična kri ter sporni človeški zarodki. Leta 2003 pa je ameriški raziskovalec izvornih celic in nekdanji zobozdravnik pediater nepričakovano odkril, da se matične celice nahajajo tudi v mlečnih zobeh.
Dr. Songtaa Shija je hči prosila, naj ji namesto mame zob izpuli kar on, ko si je ta zob nato ogledal, pa je presenečeno ugotovil, da je mehko tkivo v njem še živo. Prej nihče ni niti pomislil, da se matične celice nahajajo tudi v mlečnih zobeh, saj je njihova osnovna dolžnost, da obnavljajo poškodovane celice po telesu, mlečni zobje pa se ne popravljajo, saj zelo kmalu izpadejo. Dr. Shi je hčerin zob nato odnesel v svoj laboratorij ter iz zoba odstranil celice mehkega tkiva. Ugotovil je, da se v pravem okolju nekatere izmed celic začnejo razmnoževati.
Prednosti
Ena od prednosti pridobivanja izvornih celic iz mlečnih zob je ta, da je neboleče, saj otrokom mlečni zobje začnejo naravno izpadati pri šestih do sedmih letih starosti. Druga prednost je ta, da imajo starši več kot eno priložnost, da celice shranijo: če v enem zobu ni zadostne količine celic, bo verjetno v drugem.
Jim Curtis, generalni direktor za zdaj edinega britanskega podjetja, ki shranjuje celice iz mlečnih zob, pravi, da morajo starši izpadli zob takoj shraniti v hladno mleko. “Mleko je tekočina polna hranljivih snovi, ki celicam pomagajo preživeti. Če bi jih hranili v vodi, bi se napihnile in počile kot baloni,“ še dodaja.

Ne shranjujte jih sami!
“Zob mora biti na hladnem, vendar ga starši ne smejo zamrzniti. Do našega laboratorija mora priti v roku 48 ur, da lahko pridobimo žive, zdrave celice.“ Ko celice pridobijo in jih razmnožijo, jih shranijo v epruveto in hranijo pri minus 170 stopinjah Celzija. Celice tako lahko preživijo vsaj 20 let, morda pa tudi več.
“Če iz zoba ne dobimo dovolj celic, poskušamo, dokler otroku ne zmanjka zob, vendar tega dodatno ne zaračunamo,“ pravi Curtis. “Naš uspeh s prvim zobom je 90-odstoten – in nikoli še nismo imeli stranke, ki bi nam morala poslati več kot štiri zobe.“
Neutemeljen strah
Nekateri v uspeh dvomijo. Skrbi jih, da takšna podjetja prežijo na neutemeljeni bojazni staršev, da se bo njihovemu otroku nekega dne pripetilo kaj hudega. Ob tem pa ni trdnih dokazov, da bo zdravljenje z izvornimi celicami tudi uspešno.
Storitev pa nikakor ni poceni. Več kot 1.000 evrov stane, da odvzamejo celice vsakega zoba in jih razmnožijo, za shranjevanje celic pa starši nato plačujejo po 100 evrov letno. Dr. Elizabeth Hill, vodilna svetovna strokovnjakinja na področju biotehnologije, je glede takšnih storitev skeptična.

Da ali ne?
“Za zdaj še obstaja razlika med laboratorijskimi raziskavami in prakso. Danes shranjene celice iz mlečnih zob morda v prihodnosti ne bodo koristne. Matične celice iz zob lahko primerjamo z zgodnjim razvojem umetne oploditve. Lahko imate zdrav zarodek, vendar ko ga vstavite v mater, ne veste, ali se bo prijel.“
Po drugi strani pa nekateri znanstveniki pravijo, da je to preprost način, da starši ohranijo mirno vest. “Znanost je vse bolj napredna. Morda bodo ravno celice, shranjene iz mlečnih zob, vašemu otroku nekega dne rešile življenje!“
Bi shranili otrokove mlečne zobe, če bi mu kasneje lahko res rešili življenje? Zaupajte nam na forumu.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV