
Velike razlike v ceni
Na tržišču je ponudba mlečnih formul velika. Nekatere se med seboj razlikujejo le v recepturah. Žal pa se zelo razlikujejo tudi v ceni! Vsem izdelkom, ki jih je mogoče dobiti na slovenskem trgu, je skupno, da se morajo proizvajalci držati strogih pravilnikov o sestavi nadomestne mlečne prehrane za dojenčke. Ni pa jim skupna enaka ali vsaj minimalna razlika v ceni.
Zaradi klicev in prošenj staršev, ki za dojenčke uporabljajo mlečno formulo Novalac, smo različne cene istega izdelka vzeli pod drobnogled.
Nore cene pri nas
V Sloveniji lahko Novalac kupimo le v 400-gramskem pakiranju, za razliko sosednjih držav, kjer imajo tudi 800-gramsko embalažo. Poklicali smo v lekarne po vsej državi in ugotovili neverjetne razlike v ceni. Tako je, na primer, cena 400 gramskega pakiranja mlečne formule Novalac v ljubljanskih lekarnah 7,97 evrov; enaka je tudi v nekaterih gorenjskih lekarnah. V lekarni Šentilj in Maribor mleko stane 8,32 evrov, najvišjo ceno pa plačujejo starši v lekarni Ljutomer, saj tam stane kar 9,02 evra.
Za primer smo vzeli slovenska starša, ki sta najprej kupovala mleko pri nas. Za dojenčka, starega od nič do šest mesecev, sta 400-gramsko mleko v prahu porabila v enem tednu. Zdaj, ko je otrok star šest mesecev, mleko porabijo v petih dneh. Povprečna cena pri nas je približno 8,32 evra. V Avstriji pa sta za 800-gramsko mleko Novalac - torej enkrat večjo količino - plačala 9,95 evra.
Zveza potrošnikov Slovenije
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so se s to temo že srečali, povedali so nam naslednje:
"Na osnovi informacije, ki smo jo dobili od potrošnice, smo ob primerjavi cen v Sloveniji in tujini pod drobnogled s stališča cenovne politike vzeli mleko za dojenčke Novalac 1. Pokazalo se je namreč, da je v Italiji in Avstriji večje pakiranje (800 g) na enoto cenovno ugodnejše od manjšega, 400-gramskega; razlika je med sedem za 400-gramsko pakiranje in približno 10,80 evra za 800-gramsko pakiranje, medtem ko v izbranih slovenskih lekarnah 800-gramskega pakiranja nismo dobili. Kot kaže se morajo slovenski starši zadovoljiti z manjšim pakiranjem nadomestnega mleka za dojenčke Novalac 1, ki je lahko na kilogram tudi za več kot 70 odstotkov dražje v primerjavi z 800-gramskim izdelkom v Avstriji oz. Italiji. Zanimivo je, da večjega pakiranja ni bilo na voljo niti na Hrvaškem."

Kdo navija cene?
Uvoznik za mleko Novalac je podjetje Medis d.o.o. Kot je dejal Matej Mirtič je mleko Novalac, ki je na voljo v Sloveniji, proizvedeno posebej za Slovenijo, v embalaži s slovenskimi navodili, ki so razumljiva našim staršem in tako onemogočajo možnost napačne priprave ali hranjenja. Cena mleka je rezultat različnih faktorjev, ki vključujejo stroške proizvodnje in distribucije v prodajni verigi, pa tudi stroškov, ki nastajajo v zvezi z velikostjo trga in pogojev na trgu. A konkretnih cen nam zaradi pogodbenih obveznosti ni hotel razkriti. Kot pravi Mirtič končne cene samostojno oblikujejo lekarne in specializirane prodajalne v skladu s svojo poslovno politiko, zato se razlikujejo tudi med lekarnami pri nas.
Lekarniška zbornica
Predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Andreja Čufar nam je na vprašanje, kako so lahko cene istega mleka v slovenskih lekarnah tako različne, odgovorila:
"Lekarniška zbornica na področju določanja marž lekarn za izdelke, ki jih je dovoljeno prodajati v široki trgovski mreži, nima nobene pristojnosti, pa tudi ne informacij. Maloprodajne cene teh izdelkov se namreč določajo prosto po pogojih trga, zato tudi lekarne same določajo njihove cene.
Zavedamo se, da potrošniki pričakujejo, da bodo imeli zdravila in drugi izdelki, ki so povezani z ohranjanjem zdravja, enake ali vsaj zelo primerljive cene v vseh lekarnah, saj nemalokrat tudi z njihove strani dobimo podobna vprašanja. Vendar moramo opozoriti, da bi lekarne v primeru, če bi se kakorkoli dogovarjale za cene teh izdelkov, kršile zakonodajo s področja preprečevanja omejevanja konkurence, zato tovrstnih aktivnosti med lekarnami ni, posledica tega pa so različne cene izdelkov."
Kaj pa država?
Pri vsem tem ne moremo, da ne bi pomislili, kako je mogoče, da država ne regulira cen, ko gre za otroško hrano. Po drugi strani pa bode v oči dejstvo, da tobačne izdelke v Sloveniji prodajajo po enotni ceni. Na ministrstvu za gospodarstvo smo povprašali, zakaj je temu tako in kdo naj bi reguliral ali vsaj nadzoroval cene otroškega mleka v prahu?
"Ministrstvo za gospodarstvo ni pristojno za oblikovanje cen mleka. Vlada na osnovi Zakona o kontroli cen (pristojno Ministrstvo za gospodarstvo) neposredno nadzoruje oz. oblikuje cene za naftne derivate, daljinsko energijo za ogrevanje, prevoz potnikov po železnici v notranjem prometu in učbenike, ki so edini za posamezen predmet v določenem razredu, letniku ali programu (stari in novi učbeniki)," je sporočila Stanka Ritonja z ministrstva za gospodarstvo, kjer so nam svetovali naj se obrnemo še na Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za finance.

Res smo poklicali na obe ministrstvi, a izvedeli bore malo.
Urška Štorman z Ministrstva za finance je povedala, da se cena otroškega mleka v prahu podobno kot cene ostalih izdelkov ureja tržno in je torej podvržena konkurenci na trgu. Tudi z Ministrstva za zdravstvo so sporočili, da ceno otroškega mleka ureja trg.
Po vsem tem vprašanja še vedno ostajajo. Največje je, ali je naši državi popolnoma vseeno za prirastek, ali je (rečeno v šali) to morda njen način vzpodbujanja dojenja?!
Vsekakor je zelo mačehovsko, da mnogi slovenski starši vsak teden romajo v sosednje države, da lahko z več kot pol cenejšim mlekom nahranijo svoje otroke!
O članku lahko poklepetate na forumu.
Komentarji (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV