Bibaleze.si

Nasmeh, ki razoroži

P.L.

Dojenček

0
21. 01. 2009 18.40

Ko se razvije vez med materjo in otrokom, je mogoč povsem nov način sporazumevanja. Res je, da lahko dojenček z jokom takoj prikliče pozornost staršev, toda poiskati mora način, da jih obdrži blizu. Evolucija mu je dala orožje, edinstveno za našo vrsto – nasmeh.

Prvi nasmeh, ki se pojavi po rojstvu, je refleksen.
Prvi nasmeh, ki se pojavi po rojstvu, je refleksen.
Prvi nasmeh, ki se pojavi po rojstvu, je refleksen.FOTO: iStockphoto

Priznani zoolog, pisatelj in poročevalec Desmond Morris v svoji knjigi Otrok opisuje smeh kot pot do sproščene, povezane družine. Meni, da smeh pripomore k razvoju socialnih spretnosti, zato je zelo pomemben že pri dojenčku. Smeh v krvni obtok sprošča endorfine, posebne snovi, ki imajo naraven protibolečinski učinek. Poleg tega testi kažejo, da navali smeha znižujejo krvni tlak, spodbujajo imunski sitem, ki se bori proti boleznim, in znižujejo raven stresnih hormonov.

Edinstven nasmeh

Človeški otroci so edini primati, ki se lahko nasmehnejo svojim staršem. To sposobnost potrebujejo zato, ker so telesno nemočni. Še posebej matere se zaradi te obrazne mimike 'stopijo', preplavi jih občutek topline. Otrok ima torej sposobnost, da s smehom mater zadrži ob sebi.

Naravni nagon

Smeh je prirojen, kar potrjuje dejstvo, da se znajo tudi otroci, ki so se rodili slepi in gluhi, smejati. Res je, otrok opazuje mimiko materinega obraza in jo poskuša posnemati, toda oponašanje za razvoj smeha ni potrebno. Vendar otrok, ki vidi, zre v materin obraz, medtem ko se smehlja, se zagleda v njene oči. To jo še toliko bolj nagradi.

Dojenček se po šestem mesecu starosti smeji le še ljudem, ki jih pozna.
Dojenček se po šestem mesecu starosti smeji le še ljudem, ki jih pozna.FOTO: iStockphoto


Tipi smeha

Ločimo tri tipe smeha : refleksni, splošen in specifični smeh.
Refleksni smeh se pojavi že tretji dan po rojstvu in ga lahko opazimo v prvem mesecu dojenčkovega življenja. Običajno se pojavi, tik preden dojenček utone v spanec. Čeprav ta refleks občasno sproži povsem jasen nasmeh, gre kljub vsemu le za mišični refleks.

Ko dojenček dopolni štiri tedne, je zmožen že čisto pristnega smejanja. S tem se odzove na prisotnost odraslega obraza v svoji bližini. Dojenček še ni izbirčen, zato vrača nasmeh vsem po vrsti, najsi so domači ali tujci.

Pri približno šestem mesecu starosti se to spremeni. Pojavi se selektiven, specifičen nasmeh. Otrok se neznancem ne nasmehne več, kar je lahko za marsikaterega presenečenje, saj so še pred nekaj meseci prejeli topel pozdrav, zdaj pa se dojenček zanje ne zmeni več. Naučil se je prepoznavati domače in smeh je rezerviran le zanje. Otroški način komuniciranja tako postane oseben.

O temi lahko poklepetate tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855