Čeprav imate nekajmesečnega dojenčka, ne ostanite za prvi maj doma, lahko se tudi z njim odpravite na počitnice. Pediatri so enotnega menja, da dojenček lahko potuje in zamenja domače okolje za tuje, če pred tem vse dobro premislite in poskrbite za to, da česa ne pozabite doma.

Kaj vse mora biti v bližini?
Ne glede, ali se odločite, da boste dopustovali ob morju ali v hribih, raziskovali domače kraje ali tujino, se pred potovanjem pozanimajte, ali so v bližini zdravstveni dom, lekarna in prodajalna. Izberite kraj, ki ni znan po nočnih zabavah mladostnikov, temveč je označen kot družinam prijazen. Nekateri priporočajo, da se odločite za hotel ali apartma, toda odločitev je povsem v vaših rokah. Pomembno je, da se vi in dojenček počutite udobno. Če je že malo večji, vam bo zagotovo prav prišla kuhinja, v kateri mu boste lahko pripravili različne sadne in zelenjavne kašice. Razmislite tudi, ali bo dojenček spal v prenosni posteljici, ali si v hotelu lahko otroško posteljo sposodite, ali pa bo spal med vama kar na zakonski postelji.

Potovanje
Pri potovanju z letalom bodite pozorni na spremembo pritiska, ki povzroča neprijeten občutek v ušesih. Dojenčki ponavadi dobro prenašajo lete, pomembno je le, da pri vzletu in pristajanju dojenčka dojite ali hranite po steklenički, lahko pa mu daste v usta dudo.
Na potovanje z avtom se odpravite zgodaj zjutraj ali ponoči, če je otrok navajen mirno prespati noč. Otrok mora biti obvezno pripasan v otroškem sedežu, lahko ga pokrijete s tanko odejo, na stransko okno pa obesite senčnik. Pripravite si dovolj veliko zalogo plenic za enkratno uporabo ter vlažilne robčke. Ko ga previjate, se obvezno ustavite in ne ''plezajte'' po vozilu. Dobrodošla so tudi rezervna oblačila, v primeru če bo bruhnil ali se preveč potil. Če ga hranite z adaptiranim mlekom, ne smete pozabiti na prekuhano vodo. Če je dojenček večji, vnaprej pripravite več lažjih obrokov in dovolj tekočine. Računajte tudi na to, da vam voda ne bo prišla prav le za pitje, temveč tudi za brisanje ter umivanje. V avtu ne smejo manjkati duda, steklenička, dojenčkove najljubše igrače, knjiga … Priporočljivo je, da se vsakih 150 kilometrov ustavite in naužijete svežega zraka, otroka pa vzamete iz otroškega sedeža, da se malo razgiba.
Če potujete z avtobusom, svetujejo, da se za takšen podvig odločite ponoči. Vse, kar smo našteli, da potrebujete pri vožnji z avtom, morate imeti tudi v avtobusu pri sebi. Res je, da boste imeli ob sebi ogromno torbo, ampak tako boste vsaj brez skrbi in pripravljeni na vse predvidljive in nepredvidljive situacije.
Ne pozabite!
Ne glede, za kateri prevoz se boste odločili, katero mesto vam bo končno, morate imeti s sabo dojenčkov osebni dokument in zdravstveno izkaznico. V vaši potovalki pa mora prostor najti potovalna lekarna, v kateri ne smejo manjkati termometer, sirup za zniževanje povišane telesne temperature in proti bolečinam, fiziološka raztopina, sterilna gaza, obliži, borovničev čaj za zaprtje, krema za vneto ritko. Da boste hitreje našli vse, kar potrebujete za najmlajšega družinskega člana, lahko vse njegove stvari, od oblačil, plenic, igrač do otroških pripomočkov (duda, steklenička, žlička, kozarček ...) pospravite v posebno potovalko. Seveda pa ne pozabite na otroški voziček, da vam ga na potepanjih po mestu ali ogledih znamenitosti ne bo treba ves čas nositi. In ko srečno prispete na cilj, uživajte v počitnicah skupaj z dojenčkom ter s fotoaparatom ovekovečite dragocene trenutke z vaših prvih skupnih potepanj.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV