Redko se prvi zob pri dojenčku pojavi pred četrtim mesecem, čeprav se v izjemnih primerih nekateri tudi rodijo z zobkom. Med petim in šestim mesecem pa prvi zobek že lahko pokuka na dan. Zato je nesmiselno trimesečnemu dojenčku pripisovati, da je siten zaradi nečesa, kar se bo šele zgodilo. Kot zatrjujejo strokovnjaki, naj prvo izraščanje zob ne bi bilo boleče. Hudo bolečino pa lahko povzroča izraščanje prvega kočnika, ki pokuka na dan okrog prvega rojstnega dne.

Prvi zobje
Navadno se najprej pojavita oba spodnja, nato še zgornja sekalca. Sledijo ostali zobje, ki rastejo od spredaj nazaj, drug za drugim, dokler otrok nima pri dveh, treh letih v ustih dvajset zob. Sprednji zobje pa niso namenjeni žvečenju, ampak temu, da otrok lahko hrano odgrizne.
Sicer žvečenje »trenira« že veliko prej, preden se pojavijo zobje; žveči namreč z dlesnimi. Če mislite, da dojenček ne more žvečiti, dokler nima zob, se motite. Žvečiti začne takoj, ko v usta nosi različne predmete.
Mlečni zobje imajo tudi nalogo, da »držijo« mesto za kasnejše, stalne zobe, in skrbijo, da se spodnja in zgornja čeljust zdravo razvijata. Ko je otrok star približno šest let, začnejo mlečni zobje izpadati in jih postopoma zamenja dvaintrideset novih, stalnih zob.
Brezzobi nasmeh
Otrokom zobje izraščajo po določenem vrstnem redu in v približno enakem starostnem obdobju. Vendar se lahko to od otroka do otroka tudi močno razlikuje. Da je sosedov dojenček prej dobil zobe kot vaš, še ne pomeni, da se razvija hitreje. Vse, kar se bo spremenilo s prvim zobkom, je, da nikoli več ne boste videli brezzobega nasmeha.

Rast zob ne povzroča vročine in driske
V obdobju, ko začnejo otroku rasti zobje, se včasih starši oglasijo pri zdravniku, ko je ta že hudo bolan. Za obisk se niso odločili prej, ker so bili prepričani, da so povišana temperatura, driska in splošno slabo počutje otroka posledica izraščanja zob. Torej - če se vam bo dojenček zdel bolan, je prav, da ga pregleda pediater, ne glede na to, ali mu rastejo zobje!
Lahko pa je otroku padla odpornost, ker v usta kar naprej nosi predmete, s katerimi poskuša omiliti srbenje ali skelenje dlesni zaradi izraščanja zob. Zato poskrbite, da bo imel otrok vedno pri roki kak čist predmet, ki ga bo nosil v usta. Rast zob lahko tudi poveča občutljivost otroka, zato se pogosteje pojavi t. i. plenično vnetje.
Nekaterim otrokom zobje zrastejo brez bolečin, drugi pa imajo lahko vneto in rdečo dlesen na mestu, kjer zob prodira na plan. Otrok se lahko slini, veliko grize in žveči ali pa je samo razdražljiv, vendar je težko reči, da se to dogaja samo zaradi rasti prvih zob.
Kaj pa dojenje?
Dojenčkov prvi zobek bo že več dni prej, preden bo pokukal na dan, videti kot drobna bledikasta izboklina na dlesni. Ko bo končno pokukal na dan, se vam bo zdelo, da je njegova konica zelo ostra. Marsikatera doječa mamica se ustraši, da jo bo otrok med dojenjem ugriznil v dojko, a temu ni tako. Dojenček namreč v zgornji dlesni še nima nobenega zoba in tako spodnjega nima kam pritisniti. Zato lahko še več mesecev mirno dojite brez strahu, da vas bo mali "grizli" napadel.
In hrana?
Otroci, ki dobivajo samo tekočo in gosto hrano, še preden jim zrastejo zobje, pogosto ne znajo žvečiti. Tako so se navadili na kašice, da se jim trda hrana preprosto upira. Če pa boste dojenčku že zgodaj omogočili žvečenje, bo rad jedel tudi trdo hrano. To mu lahko ponudite med petim in šestim mesecem. Rad bo glodal olupljen krhelj jabolka, korenček, žemljico ali skorjo kruha in podobno. Otrok naj vedno žveči v sedečem položaju, vi pa ga nikoli ne pustite samega!

Čiščenje
Takoj, ko bo otrok dobil prvi zobek, ga morate čistiti. Za to ne potrebujete zobne ščetke, dovolj bo, da gazo, namočeno v vodo, ovijete okrog svojega prsta in očistite mali sekalec. Če vam bo otrok dovolil, lahko to počnete tudi z majhno in mehko zobno ščetko. Slednje otroški zobozdravniki priporočajo bolj kot uporabo gaze.
Svoje mnenje lahko napišete tudi na forum.
Komentarji (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV