
Glivično vnetje se lahko prenaša z enega dela telesa na drugega. Če ima otrok glivično vnetje v ustih in v pleničnem predelu, to opozarja, da je z glivicami okužen ves želodčno-prebavni trakt.
Sor se pojavlja predvsem pri majhnih otrocih in dojenčkih. Vzroki za glivično okužbo pa še niso povsem razjasnjeni. Običajno je sor posledica nezadostnega imunskega sistema. Zato se najpogosteje pojavi pri novorojenčkih, saj ti še nimajo tako dozorelega imunskega sistema, da bi obvladal povzročitelja.
Simptomi
Sor se pri dojenčkih pojavlja predvsem v ustih – na jeziku, ustnicah ali na sluznici žrela – in na ritki v bližini zadnjika. V ustih se pojavijo bele obloge, ki spominjajo na ostanke mleka, a jih ne moremo obrisati. Glivično vnetje v pleničnem predelu pa se kaže kot ostro omejeni, rdeči točkasti izpuščaji, ki se ob robovih luščijo in se lahko zlivajo drug v drugega.

Dojenčki, ki imajo sor, so razdražljivi in bolj pogosto jokajo, saj jih glivična okužba moti in boli. Odklanjajo dojenje, sor namreč povzroča bolečine pri sesanju. Na ritki sor povzroča skelenje in srbenje, zato so dojenčki med menjavo plenic nemirni.
Vzroki
Ustni sor se prenaša z dudami, umazanimi rokami, priborom, ki ga uporablja več ljudi, ali igračami, ki jih uporablja več otrok. Sor je velikokrat posledica slabe higiene v kombinaciji s še ne dovolj razvitim imunskim sistemom.
Zdravljenje
Če sumite, da ima vaš otrok sor, obiščite pediatra. Ta bo diagnozo potrdil in predpisal ustrezno zdravilo. Pri soru ustne votline zadostujejo lokalna sredstva. Jezik in ustnico namažete s posebnimi tinkturami ali raztopinami.
Ste se tudi vi srečali z nadležnimi "pikicami" pri dojenčku? Vaše izkušnje so dobrodošle na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV