Bibaleze.si

Dojenčki spijo drugače

P.L.

Dojenček

1
12. 03. 2009 22.51

Nekateri dojenčki spijo nagonsko in zelo mirno, spet drugi pa se zelo težko umirijo. Čeprav je slišati nenavadno, so za to pogosto krivi starši! Dojenčki namreč jasno in glasno pokažejo, da so utrujeni in pripravljeni za odhod v posteljo.

Starejši otroci spijo bolj trdno.

Težava pa nastopi, ker veliko staršev teh znakov ne prepozna in se zato nanje ne odzove.

Starejši otroci spijo bolj trdno.
Starejši otroci spijo bolj trdno.FOTO: iStockphoto

Najbrž se boste strinjali, da je spanje nekaj čudovitega. Preprosto ležemo, se sprostimo, pustimo, da se nam dogodki dneva še enkrat zavrtijo v mislih in že se podamo novim sanjskim doživetjem naproti. Med spanjem pa ne počiva le duša, tudi telo se spočije. Takrat se namreč upočasni presnova, vsi organi delujejo minimalno. Porabimo le toliko energije, kolikor jo je potrebno za vzdrževanje najnujnejših dejavnosti. Med spanjem se napolnimo z energijo, opisujeta Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr. med. Manfred Praum, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.

Novorojenček naj ima dovolj spanja

Spanec je pomemben za vse ljudi, za dojenčka pa je življenjskega pomena. Kajti v spanju raste vse telo, v teh obdobjih počitka pa se razvijajo tudi možgani. Otroci, ki premalo in nemirno spijo, so navadno čez dan utrujeni, sitni, razdražljivi in jokavi. Zaradi utrujenosti nimajo volje raziskovati sveta, ne morejo se osredotočiti na igranje. Zvečer pa ponavadi oživijo in zaradi prevelike utrujenosti niti ne morejo zaspati. In začne se začaran krog, iz katerega je težko izstopiti.

Potrebe po spanju

Teden dni star dojenček potrebuje od 15 do 20 ur spanja dnevno, enomesečen dojenček pa 17 ur spanja dnevno. Trimesečnik potrebuje 16 ur spanja in 9 mesečnik 14 ur. Otrok pri starosti enega leta pa bo zadovoljen in naspan, če bo spal 14 ur dnevno.
Vedno pa so določena odstopanja. Nekateri otročki potrebujejo manj spanja, pa so vseeno naspani in živahni, nekateri pa so pravi mali polhki in potrebujejo še več spanja.

Poslušajmo otroka, kadar nam sporoča, da je utrujen.
Poslušajmo otroka, kadar nam sporoča, da je utrujen.FOTO: iStockphoto


Faze spanja

Če gledate otroka med spanjem, lahko opazite različne faze spanja. Čeprav spi, včasih diha globoko in enakomerno, drugič hitro in sunkovito, spet enkrat leži negibno, drugič pa je nemiren. Strokovnjaki v grobem delijo spanje v dve fazi: spanje ne-REM (globoko spanje) in spanje REM (sanjanje).

Dojenčki spijo drugače

Tudi pri dojenčkih se ponoči izmenjujejo faze spanja REM in ne-REM, vendar so strokovnjaki ugotovili, da dojenčkovo spanje poteka nekoliko drugače. Novorojenčki najprej zdrsnejo v fazo rahlega sanjanja. To nam pojasni, zakaj se hitro zbudijo, kadar jih speče prenašamo v posteljico.

Po tretjem mesecu pa dojenčki najprej padejo v fazo globokega spanja. To nam pojasni, zakaj večje dojenčke lažje speče prenesemo v posteljico. Spanec pri dojenčkih ni enakomeren, poteka v posamičnih etapah, pri čemer se mirne faze spanja izmenjujejo z bolj aktivnimi. Spanje REM in ne-REM trajata pri dojenčkih vedno enako dolgo. Vsak ciklus spanja traja približno 60 minut.

Majhen otrok potrebuje veliko spanja.
Majhen otrok potrebuje veliko spanja.FOTO: iStockphoto


Zanimivosti

Brž, ko se otrok iz ene faze spanja pomakne v drugo, se za trenutek prebudi. Preverja namreč položaj, če je vse tako, kot je bilo v trenutku, ko je zaspal. Če je tako, potem je vse v redu in brez težav zdrsne nazaj v drugo fazo spanja. Če pa se mu zazdi, da so okoliščine drugačne, začne glasno protestirati in to upravičeno. Zakaj ni več v bližini mamine dojke ali očkovem naročju?

Čim starejši je otrok, skozi več faz spanja prehaja. Iz tega sledi, da daljše kot je njegovo spanje, večkrat bo zamenjal faze in večkrat se bo ponoči prebudil. Pomembno pa je, da bo znal sam zaspati nazaj.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863