Bibaleze.si

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?

S.B.

Spanje in dojenje

0
19. 04. 2022 08.26

Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

Dojenje dojka hrana prehrana

Vsekakor se strinjamo, da je materino mleko najboljša hrana za dojenčka, vendar je treba razumeti, da včasih dojenje ne steče zlahka in da so lahko pritiski okolice na novopečeno mamico preveliki, zato dovolite mami, da se sama odloči, kaj je najboljše zanjo in za otroka, ter jo pri tem podprite. Vsi predlogi o tem, na kakšen način bi morala dojiti, kako in kdaj pristavljati ter ugibanja o tem, ali ima dovolj mleka in ali je dojenček po dojenju morebiti še vedno lačen, lahko negativno vplivajo na potek dojenja in samozavest mamice. Izjemnega pomena je, da ima mama dovolj podpore in razumevanja okolice, da bi dojenje sčasoma steklo in bi se vzpostavil njegov ritem. 

Čeprav gre pri dojenju za popolnoma naraven proces in so materine dojke po porodu pripravljene na dojenje, se lahko pojavijo določene težave in nevšečnosti, med katere spada tudi precej pogosta težava – vnetje dojk ali mastitis. 

Med dojenjem se lahko pojavijo različne težave, tudi vnetje ali mastitis.
Med dojenjem se lahko pojavijo različne težave, tudi vnetje ali mastitis.FOTO: Shutterstock

Kaj je mastitis?

Mastitis je vnetje dojk, ki se lahko pojavi tri do šest dni po porodu, ko se zamašijo mlečne žleze. Vnetje spremljajo bolečina v dojkah, slabo počutje in visoka temperatura. Mastitis se lahko pojavi zaradi presežka mleka in neenakomernega izčrpavanja ali dojenja. Dojka je v tem primeru otečena in boleča, koža pa napeta, sijoča in topla. Včasih lahko začutimo tudi vozličke v tkivu dojke. Gre za izjemno neprijetno situacijo, ko se lahko mati počuti slabo, ima povišano telesno temperature in tresavico ter je v skrbeh, ali lahko v takšnem stanju sploh še doji otroka. V tem primeru so rešitev čim pogostejše dojenje, hladni obkladki med podoji in topli med dojenjem, masaža in topel tuš, če je bolečina neznosna, pa si lahko mama pomaga tudi z analgetiki – po posvetu z zdravnikom, seveda. 

Simptomi, ki spremljajo vnetje ali mastitis:

• Visoka telesna temperatura

• Tople dojke

• Občutljivost dojk na dotik

• Rdečica 

• Oteklina

• Boleč ali pekoč občutek v dojki

• Slabo počutje (izčrpanost, glavoboli, bruhanje, slabost)

• Izcedek iz bradavice (lahko vsebuje sledi krvi)

Osnovni pogoj za uspešno dojenje je pravilen položaj med dojenjem. Kako pristaviti otroka in o primernih položajih med dojenjem si lahko preberete TUKAJ.

Oprema, ki lahko lajša dojenje

Pri dojenju vam lahko pomagajo različni pripomočki. Če svojega otroka izključno dojite, vam lahko dojenje olajšajo naslednji dodatki:

Nedrček za dojenje – poiščite udoben, mehak bombažen nedrček za dojenje, ki ima omogočeno odpiranje košaric. Tovrstni nedrčki so namreč precej praktični, kadar ste na poti, v javnosti, pa tudi doma, saj olajšajo hranjenje otroka, poleg tega pa so veliko udobnejši od navadnih nedrčkov ter se bolje prilegajo bolečim in občutljivim dojkam na začetku dojenja. 

Blazina za dojenje – še en udoben dodatek, ki bo olajšal dojenje, je blazina, ki si jo lahko namestite okoli pasu, nato pa nanjo položite dojenčka. Tako ne bodo trpele niti vaše roke niti križ in dojenje bo veliko udobnejše, kot bi bilo sicer. 

Pomagajte si z različnimi pripomočki in dodatki za olajšanje dojenja.
Pomagajte si z različnimi pripomočki in dodatki za olajšanje dojenja.FOTO: Shutterstock

Obkladki in lanolin – zgodi se lahko tudi, da ima dojenček težave pri sesanju. Pogosto začne sesati bradavico samo, kar povzroči poškodbe in boleče bradavice. Pravilno sesanje se vam bo pomagalo izogniti tem težavam, če je poškodba že nastala, pa obstaja nekaj načinov, kako ublažiti bolečino, na primer nameščanje obkladkov za dojke, ki vsebujejo sestavine za pospeševanje celjenja. Tudi hladni obkladki lahko  vsaj začasno ublažijo bolečino, vendar morate biti pri tem pozorni, da ledu ne nanesete neposredno na kožo, poskusite pa lahko tudi z nanosom lanolina, ki celi in blaži rane.

Ročna ali električna črpalka – v prvih dneh po porodu, ko novorojenček še bolj malo je, pri vas pa ostaja presežek mleka, bo super, če boste imeli pri roki črpalko. Mleko lahko črpate s pomočjo ročne ali električne črpalke. Na ta način boste iz dojk načrpali ‘odvečno’ mleko, ki bi lahko zastajalo in bremenilo vaši dojki, kar bi lahko privedlo tudi do vnetja. Hkrati lahko mleko, ki ga načrpate, shranite in zamrznete za obdobje, ko boste morda želeli, da bi otroka po steklenički nahranil kdo drug, ali pa vam bo že zmanjkalo mleka in boste nehali dojiti. Takrat vam bodo zaloge zdravega materinega mleka prišle prav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835