Bibaleze.si

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo

Bibaleze.si

Spanje in dojenje

0
14. 07. 2024 05.00

Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

očka

Starši dojenčka sprejmejo z veliko veselja in ljubezni, skupaj z njim pa žal ne prejmejo 'navodil za uporabo', zato mamice in očki potrebujejo kar nekaj časa, preden se navadijo na nov ritem in potek vsakdana. Večino stvari počnejo instinktivno, vendar vzpostavitev otrokovih spalnih navad ni nekaj, kar bi znali naravno urediti. Tu so predvsem pomembna pravila in rutina.

Mamice in očki se pogostokrat že na začetku zmotijo, zaradi česar dojenček pozneje slabše spi, a strokovnjaki svetujejo, kako se tem napakam izogniti. Za katere napake gre?

 

Dojenčka učijo zaspati s pozibavanjem

Zibanje otroka in prepevanje uspavank sta lahko ena učinkovita načina za uspavanje dojenčka, po drugi strani pa imata lahko negativen učinek v smislu, da otrok postane odvisen od staršev, da bi zaspal. Pediatrinja dr. Gina Song pravi, da se morajo dojenčki sami naučiti pomiriti in zaspati.

"Če mama otroka vedno guga, dokler ne zaspi v njenem naročju, se bo otrok pri tem vedno zanašal na mamo," pravi. Potem bo dojenček, ko se bo prebudil sredi noči, jokal, vse dokler ga ne boste vzeli v naročje. Zato Ameriška akademija za pediatrijo staršem svetuje, naj dojenčka dajo v posteljico, ko je zaspan, a še ne spi. 

Vendar ne pozabite, da se tako dojenčki kot tudi odrasli razlikujejo in da če tovrsten način vašega dojenčka pomiri in mu zagotavlja občutek varnosti, vam pa tudi tako ustreza, potem nadaljujte s pozibavanjem in prepevanjem. 

Nekateri dojenčki se navadijo na spanje v naročju.
Nekateri dojenčki se navadijo na spanje v naročju. FOTO: Adobe Stock


Otroka vzamejo iz posteljice, takoj ko se oglasi 

Strokovnjaki pravijo, da je zelo pomembno, da se starši odzovejo na otrokov jok, toda pediatrinja pojasnjuje, da ni treba, da otroka poberejo takoj, ko ga zaslišijo. "Če slišite dojenčka, da se je prebudil in se obrača, je v redu malce počakati in videti, kaj se bo zgodilo. Včasih se malčki naučijo pomiriti sami in zaspijo nazaj." 

Torej, počakajte nekaj trenutkov, preden hitite dvigniti otroka iz posteljice. Morda pa bo samodejno zaspal nazaj. In če mu to ne uspe in začne jokati, ga vzemite in potolažite. Izjokavanje otroka je namreč izjemno škodljivo. O tem si lahko preberete tukaj

Prižigajo in ugašajo nočno lučko

Samo po sebi ni slabo imeti nočne lučke v sobi, kjer dojenček spi, saj se tako hitreje in lažje znajdete, kadar je to potrebno. Problem pa je, če jo prižigate in ugašate. "Otrokova soba bi morala biti videti enako, ko zaspi in ko se zbudi ob dveh zjutraj," pravi ameriška klinična psihologinja s certifikatom iz medicine spanja.

Otrokova soba bi morala biti enaka, ko zaspi in ko se sredi noči zbudi.
Otrokova soba bi morala biti enaka, ko zaspi in ko se sredi noči zbudi. FOTO: Shutterstock

Imajo nerealna pričakovanja

Pediatrinja dr. Gina Posner pravi, da mnogi starši pričakujejo, da bo 12-tedenski dojenček prespal vso noč. Ja, nekateri starši imajo to srečo, da se to zgodi, vendar to ni pravilo in česa takega ni razumno pričakovati. "Okoli šestega meseca lahko pričakujete, da bo večina dojenčkov spala večino noči," pravi dr. Posner in starše spodbuja k realnim pričakovanjem.

Dojenčke dajo prepozno spat

'Pravi' čas za spanje dojenčka je odvisen od njegovega urnika in potreb, ni pa pametno čakati, da bo malček preveč zaspan, preden ga daste spat, ker bi se vam to lahko maščevalo.

"Dojenček bo preveč izčrpan, da bi se sam pomiril in zaspal," pravi dr. Songova, dr. Posnerjeva pa svetuje, da ste pozorni na znake, ki kažejo, da je dojenček zaspan – drgnjenje oči in zehanje – takrat ga tudi pripravite na spanje.

PREBERI ŠE: 5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina

Bodite pozorni na znake, ki kažejo, da je dojenček zaspan.
Bodite pozorni na znake, ki kažejo, da je dojenček zaspan.FOTO: Adobe Stock

Niso dosledni pri spalni rutini

Dejstvo, da imate vsak večer različne rituale pred spanjem, lahko otroka vrže iz tira. Dojenčki namreč potrebujejo jasne signale, da je čas za spanje, to pa boste najlažje dosegli tako, da boste vsak večer, preden otroka položite v posteljo, delali enake stvari. 

Rutina je lahko videti tako, kot vam ustreza, a strokovnjakinja svetuje, da naj bo to kopanje, oblačenje pižame, hranjenje in nato branje zgodbe ali petje pesmice, preden otroka položite v posteljico.

Otroka pustijo zaspati kjerkoli

Zgodi se, da vas včasih ni doma, ko bi dojenček moral spati, a strokovnjakinja pravi, da je zelo pomembno, da dojenček vedno spi v posteljici, saj bo tam najbolje spal in najhitreje zaspal."Priporočljivo je, da sta čas in kraj spanja enaka. Če ste pri tem dosledni, bo imel otrok dobre navade in urnik spanja."

Dojenčka pustijo spati 'cel dan'

Potrebe dojenčkov po spanju se spreminjajo glede na njihovo starost, a napaka mnogih staršev je ta, da pustijo svojega otroka predolgo spati čez dan in s tem motijo njegov nočni spanec. 

Včasih morate dojenčka zbuditi, če podnevi predolgo spi, da ne porušite nočnega urnika spanja, pravi dr. Posnerjeva in svetuje, da čas, ko je dojenček buden, zapolnite z igrami in zgodbami, da bo utrujen do naslednje ure za spanje, zaradi česar bo tudi bolje spal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831