Bibaleze.si

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic

Špela Zupan

Spanje in dojenje

0
19. 09. 2023 05.00

Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

mama

"Mamici je treba vsaj na začetku pomagati, da izbere udoben položaj, saj to vpliva na uspešnost dojenja. Če je otrok dobro pristavljen, položaja ni treba spreminjati," je poudarila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

"Materi je treba pomagati izbrati udoben položaj, ker to vpliva na uspešnost dojenja. Položaj je lahko ležeč, sedeč, stoječ, doji lahko med hojo; če je otrok dobro pristavljen, položaja ni treba spreminjati," pravi prim. Andreja Tekauc Golob.
"Materi je treba pomagati izbrati udoben položaj, ker to vpliva na uspešnost dojenja. Položaj je lahko ležeč, sedeč, stoječ, doji lahko med hojo; če je otrok dobro pristavljen, položaja ni treba spreminjati," pravi prim. Andreja Tekauc Golob. FOTO: UNICEF

"Pravilen" ali "najboljši" položaj pri dojenju namreč ne obstaja; pomembno je, da je mamici in dojenčku udobno in da je otroček dobro pristavljen. Položaj tudi ni odvisen od velikosti dojk. "Ni mi znano, da bi bil kateri položaj primernejši pri dojkah določene velikosti. Pri velikih dojkah je le priporočljivo, da ženska pridrži dojko, ko je otrok še manjši, da mu olajša dojenje," je orisala.

V vsakem primeru naj si mamica za dojenje izbere položaj, ki najbolj ustreza njej in dojenčku. "Seveda pa lahko poskusi z menjavo položaja, če ji mleko prehitro izteka ali otrok težje zagrabi bradavico," je poudarila. Od položaja je namreč odvisen tudi pritok mleka. "Ležeč hrbtni in biološki položaj zmanjšata pretok mleka, pri ostalih se pretok poveča," je pojasnila.

Sicer pa obstajajo različni položaji: ležeč bočni in hrbtni, biološki, sedeč, stranski in navzkrižni položaj ter položaj pestovanja. Primarijka Andreja Tekauc Golob med naštetimi na splošno najbolj priporoča biološkega oziroma fiziološkega, "ker najbolj sledi otrokovim potrebam in ker je tudi udoben za mater. Omogoča uporabo otrokovih primitivnih refleksov, ko leži s trebuhom na njenem trebuhu, mati pa je na hrbtu v polsedečem položaju."

Tudi po naravnem porodu je najprimernejši biološki položaj, saj ima mati kmalu zatem dojenčka že na trebuhu in lahko otroček nato že sam najde dojko. "V tem času ni treba matere učiti položajev ali otroka siliti k sesanju," je razložila. Po carskem rezu in pri zapletih spinalne ali epiduralne analgezije pa se po porodu uporablja predvsem ležeč hrbtni položaj in tudi ponoči je bolj priporočljiv eden od ležečih položajev – bodisi biološki bodisi ležeč bočni.

 

Biološki položaj, ko dojenček s trebuščkom leži na materinem trebuhu, je še posebej priporočljiv na začetku dojenja, torej prve dni po porodu, ali ob morebitnih težavah pri dojenju.
Biološki položaj, ko dojenček s trebuščkom leži na materinem trebuhu, je še posebej priporočljiv na začetku dojenja, torej prve dni po porodu, ali ob morebitnih težavah pri dojenju.FOTO: Dreamstime

Tudi za matere dvojčkov velja, naj si poiščejo najustreznejši položaj za dojenje. Če dojijo vsakega posebej, lahko izberejo kateri koli položaj, čeprav je najbolje dojiti oba hkrati. "Priporočam sočasno dojenje obeh dojenčkov, ker mati tako prihrani čas in ji mleko bolje izteka. Izbere lahko stranski položaj (položaj žoge za ragbi) in pri tem uporabi blazino za dojenje dvojčkov ali biološki položaj," je opisala. Pri dojenju dvojčkov pa je obenem pomembno, da ju mati menjava pri dojkah, kar lahko po nasvetu strokovnjakinje za dojenje izvaja pri vsakem podoju ali – še lažje – vsak dan.

Kateri položaj pa je priporočljiv ob morebitnih bolečih in razpokanih bradavicah? "Boleče bradavice so znak, da se otrok slabo pristavlja na dojko, in najboljše izkušnje imam s pristavljanjem v biološkem položaju. Pri tem položaju otrok zgrabi dojko od spodaj in lažje na široko zagrabi bradavico in kolobar. Jezik lažje položi pod dojko, s tem pa ga ne more uporabiti za drgnjenje bradavice," je opisala.

Dojenje je mogoče v različnih položajih. Mamica naj poišče najudobnejšega, ki je lahko ležeč, sedeč ali stoječ, doji pa lahko tudi med hojo.
Dojenje je mogoče v različnih položajih. Mamica naj poišče najudobnejšega, ki je lahko ležeč, sedeč ali stoječ, doji pa lahko tudi med hojo.FOTO: Dreamestime

Zaradi težav z razpokanimi in bolečimi bradavicami nikakor ne prekinite dojenja. Bolečine, za katere je največkrat vzrok nepravilno pristavljanje in ki so pogostejše ob začetku dojenja, je namreč mogoče omiliti in odpraviti. Ob morebitnih težavah dojenčka pravilno pristavite k dojki, tako da z usteci objame čim več bradavice in kolobarja okoli nje. Pomagajte si z mazili za nego bradavic ob dojenju in z nastavkom za dojenje, nekaterim naj bi pomagalo tudi mazanje bradavic z lastnim mlekom.

Dojenje je lepo, plete posebno vez med dojenčkom in mamico ter nudi najboljšo možno prehrano v prvih mesecih življenja. A včasih se zdi kot vožnja z vrtiljakom, ko se sprašujete, ali imate zadosti mleka, ali je popil dovolj, ali so dojke premalo ali preveč polne, ali ni že spet čas za dojenje ... V trenutkih negotovosti ne obupajte, temveč samozavestno vztrajajte. Vredno je, saj lahko otroka nahranite z najboljšim.

Prisluhnite sebi in otročku, verjemite vase in zaupajte v svoje sposobnosti. Sčasoma bo postalo lažje. Primarijka Andreja Tekauc Golob svetuje, naj si mati za dojenje vzame čas in naj opazuje dojenčka. "Zagotovi naj si mirno okolje, naj ne bo lačna ali žejna. Poskrbi naj tudi za svoje udobje, morda bo potrebovala oporo hrbta, kakšno dodatno blazino ali stolček pod nogami," je navedla.

Pri dojenju naj se dojenček dobro prisesa. Naj z usteci objame bradavico in velik del kolobarja okoli nje.
Pri dojenju naj se dojenček dobro prisesa. Naj z usteci objame bradavico in velik del kolobarja okoli nje.FOTO: Dreamstime

Pri morebitnih težavah z dojenjem se lahko obrnete na izobražene svetovalke za dojenje. Kontaktne podatke najdete na spletni strani Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje (dojenje.org), na kateri svetujejo mednarodno pooblaščene svetovalke za dojenje (IBCLC), ali na spletni strani laičnih svetovalk za dojenje La Leche League Slovenija (dojenje.net). In še: morda se počutite osamljene, ampak nikakor niste same. S podobnimi izzivi se je že soočalo in se še sooča na milijone novopečenih mamic. Vse ste superjunakinje in najboljše mamice za svoje otroke.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831