Bibaleze.si

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori

S.B.

Spanje in dojenje

0
17. 08. 2024 05.00

Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.

dojenček

Razlogov, zakaj se nekatere mamice odločijo za hranjenje otroka izključno s pomočjo izčrpavanja svojega mleka, ki ga potem otroku ponudijo preko stekleničke, je veliko. Naj naštejemo le nekaj izmed njih: novorojenček se je rodil prezgodaj ali pa ima težave s sesanjem mleka, vi imate lahko težave z mastitisom in bolečimi bradavicami, imate več dojenčkov hkrati (dvojčke, trojčke ali več), se morate vrniti v službo ali pa preprosto ne želite dojiti, pomembno pa vam je, da ima otrok na voljo vaše mleko. 

Ne glede na razlog, zakaj se matere odločajo za izključno izčrpavanje mleka, pa je treba poudariti, da ne gre za enostavno izbiro, saj tudi mamice, ki črpajo mleko, to počnejo večkrat na dan in se včasih zbujajo tudi ponoči, da bi na ta način ohranile in povečale svojo zalogo mleka. Poleg tega pa se lahko pojavijo tudi bolečine v prsih in na območju bradavic, pripraviti in sterilizirati je treba vse stekleničke ter jih skrbno shranjevati in otroka potem hraniti po steklenički. 

Za uspešno črpanje materinega mleka pa ni dovolj zgolj prsna črpalka. Treba se je namreč naučiti pravilnega ravnanja z njo, sicer je lahko izčrpavanje mleka popolnoma neuspešno. Hkrati se je treba zavedati, da tovrstno hranjenje otroka ne pomeni poraza, temveč gre zgolj za posreden način zagotavljanja najboljšega svojemu otroku. Na koncu pa je pomembna tudi izbira ustrezne opreme za izčrpavanje mleka, kar pomeni, da morate izbrati pravo velikost nastavkov z dovolj veliko odprtino.

Materino mleko lahko otrok zaužije tudi po steklenički.
Materino mleko lahko otrok zaužije tudi po steklenički.FOTO: Shutterstock

Obstajata dva načina izčrpavanja mleka

Ročno črpanje mleka: 

Gre za eno najstarejših, najbolj ekoloških in najbolj poceni načinov črpanja mleka, pri katerem ni potrebne nobene dodatne opreme. Matere si z rokami pomagajo izčrpati mleko, in če se tega pravilno lotijo, ne bi smelo biti boleče, niti ne bi smele zaradi tega na prsih nastajati modrice. V nasprotnem delate nekaj narobe.

Pred pričetkom izčrpavanja mleka uporabite katero od tehnik za sproščanje dojk:

– Tuširanje s toplo vodo,
– na dojko si za nekaj minut položite tople obkladke,
– izvajanje različnih dihalnih vaj,
– nežna masaža dojk, saj blag in prijeten dotik prispeva k sproščanju in izločanju mleka,
– trepljanje s prsti od roba dojke proti bradavici in rahlo tresenje dojk, medtem ko ste nagnjeni malce naprej.

Črpanje mleka s pomočjo črpalke:

Se priporoča, kadar potrebujete izčrpati večje količine mleka. Obstajata ročna ali električna črpalka. Pri ročni črpalki sami izbirate ritem črpanja in črpate tako, da stiskate črpalko, kar zna biti precej utrujajoče in po določenem času se lahko pojavijo bolečine v zapestju in prstih. Je pa primerna opcija za matere, ki črpajo občasno ter precej priročna in lahka, spravite jo namreč lahko kar v svojo torbico. Električna črpalka pa je lahko enojna ali dvojna ter je hitrejša in enostavnejša za uporabo, vendar tudi nekoliko dražja izbira. Njene prednosti so zagotovo v obilnejši laktaciji in tem, da je črpanje mleka opravljeno v krajšem času. Ravno tako pa imajo električne črpalke različne možnosti oz. hitrosti črpanja mleka, ki jih prilagodite glede na počutje. Če želite mleko iztiskavati vsakodnevno, je morda dobra zamisel, da investirate v dobro električno črpalko, ki vam bo prihranila tako čas, kot energijo.

Kako vemo, da nastavki niso ustrezni?

– Med nastavkom in bradavico mora biti od dva do tri milimetre prostora.
– Boleče črpanje, rane na predelu bradavic ali kolobarjev, svetlo obarvane bradavice ter mastitis so znaki, da ne uporabljate primerne velikosti nastavkov. 

Ko boste izbrali primerno opremo in ujeli ritem črpanja mleka, bo le to postalo veliko lažje. Črpalko shranjujte v plastični vrečki v hladilniku. 

Mleko nujno označite z datumom črpanja.
Mleko nujno označite z datumom črpanja. FOTO: Shutterstock

Nekaj ključnih informacij o črpanju materinega mleka:

– Najboljše je črpati zjutraj, saj sta dojki takrat ponavadi bolj polni kot zvečer.
– Izčrpano mleko je priporočljivo shranjevati v 60–120ml embalažah (stekleničkah, plastičnih posodicah ali vrečkah), saj naj bi bila to neka povprečna količina dojenčkovega obroka in na ta način odvečnega mleka ne zavržemo.
– Zapomnite si, preden mleko zamrznete, si morate označiti datum iztiskanja.
– Ko mleko enkrat odmrznete, ga je treba porabiti v 24 urah.
– Materinega mleka SE NE SME ponovno zamrzovati.
– Mleka ne smete pogrevati neposredno na štedilniku in ne smete ga prevreti.
– Segrevajte ga tako, da posodico z mlekom za 15 minut položite v posodo z vročo vodo in potem pretresete, da se temperatura izenači. Optimalna temperatura mleka je sobna.
– Izogibajte se segrevanju v mikrovalovni pečici, saj s tem uničite nekatere bioaktivne, ki veljajo za najbolj koristne sestavine mleka.

Kako dolgo je mleko dobro, preden se pokvari?

Sobna temperatura: do 8 ur (v zaprti posodi)
Hladilnik: vsaj 3 dni
Zamrzovalnik: vsaj 3 mesece

In še nasvet: Nikomur ne dovolite, da bi vam zaradi dejstva, da ne dojite, vzbujal slabo vest ali vas kritiziral. To je zgolj in samo vaša osebna izbira in pravica do odločanja, ne glede na razloge, zaradi katerih se odločite za določen način hranjenja otroka. Vi sami najboljše veste, kaj je dobro za vas in otroka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831